Spacer dźwiękowy, wystawa pokazująca świat przyszłości oraz warsztaty kreatywne – galeria Tworzy się zaprasza w swoje progi. Będzie o ekologii w pomysłowy sposób.

 

Do 30 grudnia br. w galerii Tworzę się (mieszczącej się w gmachu DK 13 Muz) można odwiedzać wystawę „Raj na ziemi” oraz towarzyszącą jej przestrzeń dźwiękową „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”.

Dźwiękowy spacer

Dźwięki otaczają nas na każdym kroku – odgłosy miasta w godzinach szczytu, delikatny szum deszczu, pikanie piekarnika czy ekspresu do kawy. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu teraz przodują dźwięki wytwarzane przez człowieka, kiedyś głównie pochodziły z natury. Ekologia muzyki zmusza do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w nieustannym hałasie. Aby przybliżyć zwiedzającym to pojęcie, w ramach Dźwiękowego Placu Zabaw galeria zaprasza na dźwiękowy spacer jej korytarzami. Można odwiedzić różne miejsca: miasto, świat owadów, zwierząt i roślin, można przemierzać ciche i głośne śwaty, szukać ciszy. Można też natknąć się na dźwięki futurystycznych zwierząt, których głosy wraz z biegiem czasu uległy przeobrażeniu. Spacer pokaże bogactwo dźwiękowe świata, zaznaczy, że warto wsłuchać się w te dźwięki i nie myśleć o otaczającym nas hałasie. Spacer przygotował Marcin Dymiter.

Sama wystawa „Raj na ziemi” skłania do rozmowy o najważniejszych problemach środowiskowych. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni można zobaczyć dwa warianty przyszłego świata: jeden to krajobraz powstały na skutek naszych zaniedbań w trosce o planetę, drugie oblicze to świat, który dzięki ekologicznym rozwiązaniom tętni życiem. Wystawie towarzyszy pokaz filmu „Osiedle” Magdaleny Bryll, który opowiada o powstaniu w miejscu wiekowego lasu nowych zabudowań – uporządkowanych, nowoczesnych, ale jednocześnie bezdusznych. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi postanawiają zmienić ten stan rzeczy, używając swojej wyobraźni.

Wystawę oraz spacer dźwiękowy można zwiedzać bezpłatnie w każdą niedzielę października w godz. 11:00–16:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Od poniedziałku do piątku wstęp dostępny jest dla grup zorganizowanych (płatny 10zł/dziecko, obowiązują zapisy).

Mozaika dla przyszłości – rodzinne warsztaty połączone ze spacerem

Tworzę się zaprasza również w najbliższą sobotę, 17 października, do udziału w warsztatach rodzinnych „Mozaika dla przyszłości”. Jest to podsumowanie wirtualnej akcji zorganizowanej w kwietniu, podczas której poproszono o przesłanie fotografii ukazujących to, co było dla nas ważne w czasie kwarantanny. Spotkanie umożliwi porozmawianie o tym, co było i o tym, co jeszcze na nas czeka. Warsztaty z tworzenia mozaiki poprowadzi Ela Blanka. Po nich odbędzie się spacer po okolicy, a każdy uczestnik spotkania otrzyma plakat z mozaiką ułożoną z nadesłanych zdjęć w ramach kwietniowej akcji. Zbiórka w sobotę o godz. 12:00 na placu zabaw w Parku Chopina.

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.