Narty, rowery, zabawki, sprzęty RTV i AGD, meble, lampy, naczynia. Wszystko w dobrym albo bardzo dobrym stanie. Te i wiele innych rzeczy oraz sprzętów już wkrótce będzie można nabyć w Galerii Szpargałek w jednym ze szczecińskich ekoportów.

Prawdziwy raj dla poszukiwaczy „skarbów” zostanie otwarty w Ekoporcie u zbiegu ul. Arkońskiej i Harcerzy. Tym samym, w którym od dwóch tygodni działa punkt „Książka na wynos”.

- Tutaj, podobnie jak do pozostałych siedmiu ekoportów, poza posegregowanymi odpadami trafiają także przedmioty, których właściciele już nie potrzebują. Często, po drobnej konserwacji, doczyszczeniu lub wyłącznie wyselekcjonowaniu, okazuje się, że są to przedmioty w bardzo dobrym stanie, które w sposób bezpieczny inni mieszkańcy mogą wykorzystać jako pełnowartościowy i przydatny produkt – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Od kilku miesięcy, takie właśnie produkty były magazynowane oddzielnie. Wkrótce będą mogły trafić w nowe ręce i sprawić radość zarówno starszym mieszkańcom, jak i młodszemu pokoleniu.

Co znajdziemy w "Szpargałku"?

Galeria mieści się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu na terenie Ekoportu przy Arkońskiej. Na nowych właścicieli już teraz czeka tu mnóstwo rzeczy. Wśród nich wiele zabawek czy filmów DVD. Są też np. narty – dla dzieci i dorosłych, pięknie wydane encyklopedie, leksykony i książki popularno-naukowe, wózki dziecięce, foteliki, niewielkie gabarytowo meble, lampy, naczynia i mnóstwo innych wartościowych „skarbów”.

Nie brakuje również nadających się do użytku części produktów, np. elementów wyposażenia lodówek, tj. szklanych półek czy elementów do odkurzaczy m.in. końcówek, rur ssących itp.Symboliczne ceny

Jak zaznacza Kus, do Galerii Szpargałek będzie mógł przyjść każdy i za symboliczną kwotę zabrać do domu to, co tylko sobie upatrzy.

- Maksymalnie przedmioty będą „kosztowały” 15 punktów. Wartość 1 punktu to 1 zł. Tańsze zostaną wycenione na 5 oraz 10. Aby je zabrać, trzeba będzie pokazać obsłudze Ekoportu dowód na to, że równowartość kwotowa została wpłacona na wybrane cele charytatywne. Czy będzie to schronisko dla zwierząt, czy hospicjum dla dzieci i dorosłych, schronisko dla bezdomnych, dom samotnej matki – każdy zdecyduje sam. Ważne jest, by wsparł wybraną i dostępną placówkę – tłumaczy Kus.

Lista współpracujących organizacji będzie dostępna na terenie Ekoportu. Tutaj również drogą internetową będzie możliwość wsparcia wybranej placówki. Powstanie także strona internetowa z katalogiem dostępnych produktów i informacjami o kwotach wsparcia. Docelowo uruchomiony zostanie też profil na portalu społecznościowym.

Kiedy otwarcie?

Galeria Szpargałek jest już na ostatniej prostej. Załatwiane są ostatnie formalności przed jej uruchomieniem. Otwarcie będzie miało miejsce prawdopodobnie w styczniu. Galeria będzie działała w jeden wybrany dzień tygodnia w godzinach funkcjonowania Ekoportu. Na bieżąco ma być wzbogacana o kolejne, przynoszone przez mieszkańców przedmioty.