To już 8. odsłona festiwalu, który w tym roku również zawita w Szczecinie. Klub Delta zaprasza na pokaz dziewięciu filmów, które stanowić będą nie tylko rozrywkę dla dzieci, ale przede wszystkim będą niosły ze sobą ponadczasowe wartości.

Kino Dzieci organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty gości nie tylko w Warszawie, ale również wybiera się w podróż po Polsce. W Szczecinie festiwal ponownie zawita w Klubie Delta w Dąbiu, gdzie zostanie zaprezentowanych 9 pełnometrażowych filmów – zarówno animacji, jak i filmów aktorskich. Warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji, by obejrzeć najlepsze produkcje, które jeszcze nie trafiły do ogólnej dystrybucji.

– „Kino Dzieci” to marka sama w sobie, która od samego początku stawia na wysoki poziom merytoryczny. Festiwal charakteryzuje dobór repertuaru będący wynikiem poszukiwań filmów, które nie traktują dzieci jak osób nierozumiejących. Wybrane produkcje sięgają głębiej, niosą ze sobą nie tylko rozrywkę, ale i wartość poznawczą – tłumaczy Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Klubie Delta. – Festiwal może być dobrym początkiem edukacji filmowej dla dzieci.

Propozycja dla tych, którzy nie chcą tandetnej rozrywki

Selekcja filmów, które trafiają na festiwal, jest niezwykle drobiazgowa. „Kino Dzieci” skrupulatnie kategoryzuje wiekowo dane propozycje, w tym pojawiają się takie dla przedszkolaków, co jest niezwykle cenne, bo trudno znaleźć ciekawe tytuły dla takich maluchów.

– „Kino Dzieci” prezentuje filmy, które mówią o wartościach absolutnie ponadczasowych i nie stronią od trudnych tematów – od relacji rodzinnych, przez historię z czasów II wojny światowej, po ratowanie Żydów. To jest wartość sama w sobie. Dzieci są zaskoczone, że kino im dedykowane może dostarczyć takich wartości – zaznacza Spór.

W tym roku pokazy w ramach Kina Dzieci w Klubie Delta zainauguruje projekcja filmu „Nawet myszy idą do nieba”.

– Film otwierający to absolutne wydarzenie kinematografii światowej. Miał on swoją premierę kilka miesięcy temu na najważniejszym festiwalu filmów animowanych, dostał nagrodę w Karlowych Warach, jest polską koprodukcją. Lalki zostały w dużej mierze wykonane w Polsce. Jest to film dla dzieci z klasycznym stylem animacji, budzi zachwyt wśród krytyków świata filmowego, którzy potrafią docenić, że w Europie powstała kolejna ważna animacja – przyznaje Spór.

„Nawet myszy idą do nieba” to historia o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewania rzuca w wir przygód. Najtrudniejszym zadaniem może okazać się pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Okazja, by pokazać i otworzyć się na inne kultury.

„Wierzę w inteligencję dzieci, które potrafią podzielić się swoimi wrażeniami”

Spośród dziewięciu filmów, które będą do obejrzenia w Szczecinie, znaczna większość to produkcje europejskie, m.in. szwedzkie, niemieckie czy holenderskie. Pojawią się też dwie propozycje z innych kontynentów. Taka różnorodność to bardzo dobra okazja, by małym odbiorcom pokazać różne kultury i otwierać ich na inność. Na szczególną uwagę zasługuje film „Belle”, który trafia do Szczecina bezpośrednio z festiwalu w Cannes, gdzie zebrał 15-minutowe owacje na stojąco i ma szansę na Oscara za pełnometrażową animację.

„Belle” to historia znanej „Pięknej i Bestii” przestawiona w formie japońskiego anime. – To okazja, by poznać japońskie animacje, które są teraz niezwykle popularne, chociażby Netflix przede wszystkim inwestuje w taki rodzaj animacji – zauważa Spór. – „Belle” chciałem skierować do dzieci, jak i rodziców. Będzie to jeden z pokazów odbywających się późniejszym popołudniem, tak, aby również starsi miłośnicy anime mogli się pojawić.

– Filmy festiwalowe rozwijają, pochodzą z dziwnych miejsc świata, ale warto zachęcać dzieci, by poznawały nieoczywiste. Bardzo dużo zależy od tego, czy film po seansie zostanie przepracowany z dziećmi, czy rodzice i opiekunowie będą o nim rozmawiać. Nawet jeżeli nie, to wierzę w inteligencję dzieci, które same między sobą potrafią się podzielić swoimi wrażeniami. Dzisiaj idziemy na łatwiznę w życiu, a „Kino Dzieci” idzie pod prąd i daje wielkie wartości.

8. Międzynarodowy Festiwal „Kino Dzieci” w Klubie Delta potrwa od 25 września do 3 października. Bilety dostępne są w cenie 12 zł.

 

Harmonogram pokazów:

25 WRZEŚNIA (SOBOTA), g. 11:00

Nawet myszy idą do nieba (I mysi patrí do nebe)

6+, animacja, dubbing, Słowacja 2021

87 minut

reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova


26 WRZEŚNIA (NIEDZIELA), g. 11:00

Jak ocalić smoka (Dragevokterens Jul)

6+, aktorski, dubbing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020

82 minuty

reżyseria: Katarina Launing


27 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK), g. 10:00

Moje życie to cyrk (Mon Cirque à Moi)

10+, aktorski, dubbing/lektor, Kanada 2020

100 minut

reżyseria: Miryam Bouchard


28 WRZEŚNIA (WTOREK), g. 10:00

Gwiazdka Klary Muu (Jul på KuToppen)

4+, animacja, dubbing, Norwegia 2020

66 minut

reżyseria: Will Ashurst


29 WRZEŚNIA (ŚRODA), g. 10:00

Drogi Panie Dyktatorze (Das Glaszimmer)

9+, aktorski, dubbing/lektor, Niemcy 2020

94 minuty

reżyseria: Christian Lerch


30 WRZEŚNIA (CZWARTEK), g. 10:00

Yakari i wielka podróż (Yakari, le film)

4+, animacja, dubbing, Francja, Niemcy, Belgia

83 minuty

reżyseria: Xavier Giacometti, Toby Genkel


30 WRZEŚNIA (CZWARTEK), g. 17:30

Belle

4+, animacja, lektor/napisy, Japonia 2021

121 minut

reżyseria: Mamoru Hosoda


1 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK), g. 10:00

Jak ocalić smoka (Dragevokterens Jul)

6+, aktorski, dubbing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020

82 minuty

reżyseria: Katarina Launing


2 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA), g. 11:00

Mama Mu wraca do domu (Mamma Mu hittar hem)

4+, animacja, dubbing, Szwecja 2021

63 minuty

reżyseria: Christian Ryltenius


3 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA), g. 11:00

Dziki Zachód Calamity Jane (Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary)

9+, aktorski, dubbing, Francja 2020

82 minuty

reżyseria: Rémi Chayé