Rusza ogólnopolski cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Pierwsze projekcje odbędą się w Szczecinie – już w najbliższy piątek na Łasztowni. Przybędą też goście specjalni - Anna Seniuk oraz Bogdan Dziworski. Wstęp jest bezpłatny!

Wydarzenie organizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. W ramach „Kina Niepodległej” przez całe wakacje w różnych miastach Polski zaplanowano plenerowe pokazy wybranych dzieł (zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animacji) najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Romana Polańskiego. Repertuar oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Pierwsza odsłona „Kina Niepodległej” odbędzie się w piątek, 12 lipca, na szczecińskiej Łasztowni, tuż przy Dźwigozaurach. Organizatorzy zapraszają już od godz. 16:15. Filmowy maraton rozpocznie się od projekcji filmu animowanego „dim.” Marka Skrobeckiego, po którym zaprezentowany zostanie „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Po krótkiej przerwie – o godz. 18:50 - „Kilka opowieści o człowieku”, a tuż po filmie o godz. 19:10 odbędzie się spotkanie z reżyserem tego słynnego dokumentu - Bogdanem Dziworskim. Następnie zaplanowano spotkanie z Anną Seniuk, odtwórczynią roli jednej z panien w filmie Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”, którego projekcja rozpocznie się o godz. 20:00.

Szczecin, Łasztownia (12.07.2019):

(opisy poszczególnych filmów poniżej)

16.15 „dim.”, reż. Marek Skrobecki / „Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski

18.50 „Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski

19.10 Spotkanie z Anną Seniuk i Bogdanem Dziworskim

20.00 „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda

Na uczestników będą czekały też konkursy i inne atrakcje. Wstęp jest bezpłatny.

Ideą cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów odbędą się w Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.


„dim.”, reż. Marek Skrobecki, (1992), 10 min

Refleksyjna opowieść o ludzkiej egzystencji i przemijaniu (dim. w muzyce oznacza cicho, coraz ciszej). Gasnące życie pary lalkowych bohaterów, ożywia jedynie pojawianie się ptaka, którego mogą nakarmić. Jednak pewnego dnia ptak nie pojawia się…

„Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski, (1987), 124 min

W filmie poznajemy trzy alternatywne wersje losów Witka, głównego bohatera. Metaforyczna przypowieść o ludzkim losie porównująca ze sobą trzy rodzaje zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański, stoicki.

„Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski, (1983), 20 min

Bohaterem filmu jest Jerzy Orłowski, niepełnosprawny sportowiec. Kamera śledzi go w różnych sytuacjach, w których przezwycięża trudności, z którymi przyszło mu żyć. Pomimo niepełnosprawności mężczyzna jest pełen radości życia, wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje bez pomocy rąk.

„Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda, (1979), 120 min

Adaptacja przedwojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Refleksyjna opowieść o stosunku człowieka do życia i śmierci. Po wieloletniej nieobecności bohater odwiedza miejsce, w którym spędził młodość. Pojawienie się mężczyzny burzy spokój mieszkańców dworku. Film nagrodzony nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).