Czy szczecinianie pamiętają jeszcze audycje Radia ABC? Jak bardzo była dla nich ważna ta stacja? Przekonają nas o tym niewątpliwie efekty kampanii wspierającej projekt dokończenia filmu o tej legendarnej już rozgłośni.

Film nosi tytuł "Siwy dym" (tak jak audycja, która kiedyś w ABC należała do najbardziej popularnych). Zrobiono już zdjęcia (realizowane nie tylko w Szczecinie, ale też m.in.w Irlandii, gdzie mieszka Robert Nowak, prowadzący niegdyś ów program), a teraz ekipa pracująca nad projektem, przygotowuje zebrany materiał do montażu. Fundusze na ten cel twórcy zamierzają zdobyć przy pomocy portalu "Wspieram.to".

Dzięki tej stronie internetowej możliwe jest wpłacanie pieniędzy na wybrane pomysły i projekty podróżnicze, kulturalne, społeczne. Osoby, które chciałyby się przyczynić do stworzenia filmu "Siwy dym" mogą wesprzeć go dowolną kwotą, a w zamian otrzymają różnego rodzaju nagrody, np. zaproszenie na specjalny pokaz filmu, który twórcy zrealizują jesienią w szczecińskiej OFF Marinie, gadżety związane z rozgłośnią, a nawet... Roberta "Siwego" Nowaka, który poprowadzi w ramach kontraktu imprezę taneczną.

Inne ciekawe gratyfikacje to: DJ-sety "tribute to Radio ABC" nagrane przez znakomitych DJ-ów Maćka Gorzelaka i Jerrego Jersona, kolekcjonerska fotografia pierwszej siedziby Radia ABC przy Mazowieckiej 14, wykonana przez Marcina Korneluka, fotografie Wojciecha Waglewskiego, lidera grupy VooVoo, który stał się ambasadorem realizacji filmu, obraz namalowany przez Monikę Graetzer-Tortorellę czy DVD z filmem "Przyszedł człowiek i wziął" z autografami reżyserów Rafała Przybyła i Jędrzeja Niestroja.

Warto przypomnieć, że ten ostatni z wymienionych jest reżyserem "Siwego dymu". To wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby oraz absolwent Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Zrealizował filmy i projekty m.in. z Arturem Żmijewskim, w tym bardzo cenioną, a nawet uważaną za wybitną - pracę „Berek”.

Autorką scenariusza i koproducentką jest Małgorzata Olejniczak, która w Radio ABC pracowała w latach 1993-2000. Była dziennikarką, reporterką, wydawcą, sekretarzem redakcji, a także p.o. redaktora naczelnego. Aktualnie jest redaktorką w wydawnictwie Polskapresse, a w 2012 r. opublikowała biografię Wincentego Witosa.

Kampania rozpoczęła się 11 marca i potrwa jeszcze 40 dni. Więcej szczegółów n/t produkcji można znaleźć na profilu: facebook.com/radio.abc.szczecin

Do tej pory udało się zebrać blisko 5 tys. zł