Genialny pianista, którego gra porównywana jest do wirtuozerskich wykonań Artura Rubinsteina, oraz orkiestra symfoniczna. Filharmonia w Szczecinie zaprasza dziś (29 marca o 19:00) na kolejny premierowy koncert online. Bez biletów i bez wychodzenia z domu!

Po rodzinnym koncercie z piosenkami o Szczecinie, który przed ekrany przyciągnął setki szczecinian, dziś wieczorem Filharmonia zaprasza na kolejny koncert online. Tym razem w klasycznym wydaniu.

Achúcarro zagra Griega

W niedzielny wieczór, 29 marca, o godz. 19:00 melomani będą mogli wysłuchać „Koncertu fortepianowego a-moll, op. 16” Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania dokonanego podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył wirtuoz fortepianu - Joaquín Achúcarro. Koncert będzie można oglądać na kanale Filharmonii w serwisie YouTube oraz stronie na Facebooku.

Joaquín Achúcarro to żywa legenda, hiszpański geniusz fortepianu, wytrawny artysta i niezwykła osobowość muzyczna. Światowej sławy dyrygent Zubin Mehta porównuje jego grę do wirtuozerskich wykonań Artura Rubinsteina. W hołdzie dla niego Europejska Unia Astronomiczna jego imieniem nazwała małą planetę 2131.

Jako solista Joaquín Achúcarro współpracował z najznakomitszymi dyrygentami, m.in. z Claudio Abbado i Yehudi Menuhinem. Znalazł się na liście „The 100 Most Beautiful Piano Recordings of All Time”, stworzonej przez prestiżowe francuskie wydawnictwo „Diapason”, obok tak wielkich nazwisk, jak Glenn Gould, Martha Argerich, Krystian Zimerman. Nagrał ponad 30 płyt z muzyką klasyczną. Gra baskijskiego pianisty charakteryzuje się poetyckim dźwiękiem, czystą techniką, daleką od ekstrawaganckich wykonań.

Orkiestra online

W związku z epidemią koronawirusa wszystkie koncerty i inne wydarzenia w Filharmonii zostały odwołane do końca kwietnia. Nie oznacza to jednak, że Filharmonia pozostawi szczecińskich melomanów bez muzyki. W najbliższym czasie na swoich kanałach w serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucja będzie przypomnieć mieszkańcom o wszystkich swoich działaniach - tych klasycznych, ale też i specjalnych projektach, które przez ostatnie lata tworzyli muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Będzie też okazja poznać Orkiestrę i jej członków od zaplecza i z bardziej prywatnej strony. Orkiestra nie zapomina o melomanach, a Filharmonia nie pozwoli zapomnieć o swoim zespole i wielu wspaniałych koncertach, które za nami i przed nami.

A tymczasem zostańmy w domu i zostańmy z Filharmonią!

Zapraszamy na koncert Achúcarro gra Griega w niedzielę 29 marca o godzinie 19:00. Koncert będzie można oglądać na kanale Filharmonii w serwisie YouTube oraz stronie na Facebooku.