Listopad w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie bogaty w ciekawe wydarzenia, zwłaszcza koncerty. W tym miesiącu na Łasztowni zagrają Sklep z Ptasimi Piórami, U studni czy bluesowy Kraków Street Band. W Starej Rzeźni usłyszymy też po raz pierwszy w Szczecinie grupę The Beatels Revival, czyli najsłynniejszych naśladowców słynnej „czwórki z Liverpoolu”. Sprawdźcie, co jeszcze zaplanowano.

– Listopad bywa szarawy i monotonny, stąd u nas propozycje kabaretowe i standupowe. Najpierw Adam van Bendler, a następnie ukochany przez szczecinian Festiwal Komedii Szpak – zapowiada Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Listopad w Starej Rzeźni to także coroczne wydarzenie „Niepodległość na Maszt” (11 listopada) oraz kolejna edycja festiwalu kawy i herbaty połączonego z zawodami „Best barista” (16 i 17 listopada).

– Rok temu podczas tego festiwalu Stara Rzeźnia wypełniona była ludźmi po brzegi i jestem przekonany, że w tym roku będzie dokładnie tak samo – dodaje.

Niezmiennie na Łasztownię nie zabraknie wykładów stałych gości oraz spektakli w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia”. Zaplanowano też spotkania autorskie i wystawę prac Walerego Siejtbatałowa, artysty malującego stopami.

HARMONOGRAM:

Stand-up Adama van Bendlera „Światło w tunelu”

07.11.2019 | g. 20:00 | bilety: 30-40 zł

Adam to człowiek, który zaprzedał duszę komedii i zwierzętom. Tym razem zaprezentuje 90-minutowy program zatytułowany „Światło w tunelu”. Widzowie dowiedzą się, co siedzi w głowie introwertyka, który po 5 latach bytowania w depresyjnej Skandynawii, w obawie przed samobójem, powraca do ojczyzny, by postawić wszystko na jedną kartę. Jeszcze nie wie, że ta karta to tylko jopek, którym sam się staje się w obliczu prawdziwej wojny. Wojny kart pobrudzonych tanim keczupem społecznych oczekiwań i tłuszczem własnych lęków. Choć opis wręcz ocieka populistyczną głębią i tanią hipsterską apaszką z Pepco, to jednak wiadomo, że nie zabraknie tu znów słodko-gorzkich, niszczących od łez żartów i dziwnych hipotez w stylu, do którego przyzwyczaił nas Adam. Ostatnie bilety w sprzedaży na kupbilecik.pl

Koncert zespołu KRAKÓW STREET BAND

09.11.2019 | g. 19:30 | bilety: 40 zł

Kraków Street Band powstał w 2014 roku. Zespół zgrabnie balansuje między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Debiutancki album wydał dzięki kampanii crowdfundingowej, dobrowolnie wpłacanych datków na konto "Polak Potrafi”. Kraków Street Band brał udział w wielu festiwalach, w tym m.in. European Blues Challenge w 2018 w norweskim Hell. Dotarł także do finału Must Be The Music. Muzycy zostali docenieni między innymi przez czasopismo „Twój blues”, które przyznało tytuły „Wokalisty Roku 2017” Łukaszowi Wiśniewskiemu oraz „Gitarzysta Roku 2017” Tomaszowi Krukowi. Aktualnie zespół promuje swój najnowszy, trzeci już w dorobku album pt. „Going Away”, który w 2019 roku otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2019.

Spektakl „Pół na pół”

10.11.2019 | g. 19.00 | bilety: normalne 50 zł, ulgowe 40 zł

Spektakl „Pół na pół” w reż. Tomasza Obary to przesycona czarnym humorem komedia opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanowili pozbyć się swojej rodzicielki. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest... Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu, pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów... W spektaklu występują Sławomir Kołakowski oraz Wiesław Orłowski.

Święto Niepodległości

11.11.2019 | od g. 10:00 | wstęp wolny

W Starej Rzeźni na Łasztowni, jak co roku, odbędą się uroczyste obchody Święta Niepodległości. 11 listopada o godz. 11:11 wraz z chórem Akademii Morskiej i przy asyście szczecińskich kapitanów zostanie odśpiewany hymn narodowy. Zaplanowano również warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można wykonać m.in. kotyliony. Obchodom towarzyszyć będą występy zespołów tanecznych, wystąpią m.in. dzieci z przedszkola „Żagielek”.

Koncert zespołu U STUDNI

12.11.2019 | g. 19:00 | bilety: 40 zł

Zespół U studni istnieje od 2012 roku, ale jego muzyczna historia rozpoczęła się dużo wcześniej. Muzyce przez wiele lat współtworzyli rozpoznawalne brzmienie Starego Dobrego Małżeństwa. Na scenie zespół tworzy ciepłą, klimatyczną atmosferę. Łączy dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną. Poza własnymi tekstami U studni w swoich piosenkach wykorzystuje też wiersze Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury. Najnowsza propozycja artystyczna, to nowa poetyka i nowe brzmienie, ale niezmiennie miłość, mądra refleksja, szukanie tożsamości i sensu życia są wspólnymi mianownikami twórczości tej grupy.

Koncert zespołu SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

14.11.2019 | g. 19:00 | bilety: 50 zł

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog Ryszard Leoszewski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami. Niezwykłymi wydarzeniami dla muzyków Sklepu były wspólne występy z takimi artystami, jak: pianista grupy YES - Rick Wakeman czy wybitny wokalista jazzowy Bobby McFerrin. Sklep z Ptasimi Piórami wydał 8 autorskich płyt CD, zrealizował wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych. Koncertował w całej Polsce, a także w Austrii, Szwecji, Niemczech i we Francji.

Szczeciński Festiwal Kawy i Herbaty Baltic Caffeine Festival

16.11 – 17.11.2019 | g. 11:30-18:00 | bilety: 5 zł

Baltic Caffeine Festival to największy w Szczecinie festiwal kawy i herbaty. W ciągu dwóch dni odwiedzający będą mogli spróbować różnych rodzajów herbat oraz zobaczyć na jak wiele sposobów można zaparzyć kawę! Na miejscu będą czekały stoiska z kawą i herbatą, akcesoriami do ich przyrządzania (w domu oraz gastronomii) oraz słodkie co nieco. W programie: degustacje, cuppingi, czyli smakowanie różnych rodzajów kaw, liczne pokazy i warsztaty.

Poland Best Barista Caffè Vergnano 2019. Eliminacje

16.11.2019 | g. 10:00-18:00 | wstęp wolny

Wydarzenie „Best barista” w Starej Rzeźni to eliminacje do finału ogólnopolskiego konkursu Poland Best Barista Caffè Vergnano 2019, który odbędzie się w Krakowie. Uczestnicy konkursu w ciągu 30 minut będą musieli zaparzyć dwa idealne espresso, odtworzyć wylosowany wzór latte art na perfekcyjnym cappuccino, zaprezentować własny pomysł na mleczny wzór oraz zaserwować dwa stworzone przez siebie koktajle na bazie kawy. Wszystkie osoby, które kochają kawę będą mogły obserwować zawody oraz delektować się czarnym naparem podczas darmowej degustacji.

Wykład Małgorzaty Krawczak

19.11.2019 | g. 18:00 | wstęp wolny

Temat trzeciego z cyklu spotkań z akredytowanym coachem ICF, mentorem oraz terapeutką to: „Ja w swoim życiu – wróg czy przyjaciel?”. Większości z nas, w okresie dorastania, wpojono zwyczaj surowego oceniania siebie, jeśli nie wykonaliśmy czegoś perfekcyjnie. A życie nie oczekuje od nas perfekcjonizmu, tylko zaangażowania w stawanie się coraz lepszą wersją siebie każdego dnia. Myślą przewodnią spotkania będzie cytat Dana Millman: „Bądź łagodny dla siebie. Jeśli nie będziesz swoim przyjacielem bez stawiania żadnych warunków, kim będziesz? Jeśli grasz jako przeciwnik i jesteś również przeciwko sobie, zostaniesz sromotnie pokonany.”

Koncert zespołu THE BEATLES REVIVAL BAND PRAGUE

24.11.2019 | g. 19:00 | bilety: 100 zł

The Beatles Revival Band Prague z Czech to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów revivalovych. Występuje od 1996 roku i ma na swoim koncie ponad 1,3 tys. koncertów w Czechach, Polsce, Francji, na Węgrzech i Słowacji. Do sukcesu grupy przyczyniły się nie tylko doskonała interpretacja utworów The Beatles, która jest na światowym poziomie, lecz także doskonały image, choreografia sceniczna i nie w ostatniej kolejności, głosowe i fizyczne podobieństwo członków zespołu z prawdziwymi The Beatles. Repertuar obejmuje około 60 najbardziej znanych utworów legendy Liverpoolu.

Wystawa prac Walerego Siejtbatałowa

26.11 – 04.12.2019 | wstęp wolny

wernisaż: 26.11.2019 | g. 18:00 | wstęp wolny

Wystawa prac Walerego Siejtbatałowa, który maluje ustami. Artysta jest sparaliżowany od barku do stóp, stało się to wyniku niefortunnego skoku do wody. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zaczął eksperymentować i najpierw trzymając pióro w ustach uczył się pisać, później rysować, a w dalszej kolejności malować. Walery Siejtbatałow w swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 obrazów o różnej tematyce, m.in.: pejzaże, portrety, ikony, martwą i żywą naturę. W 2008 roku został wyróżniony międzynarodową premią „Filantrop” na Międzynarodowej Wystawie Twórczości Artystów Niepełnosprawnych w Moskwie. W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie. W 2012 roku został przyjęty do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w Lichtensteinie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podczas wernisażu wystąpi Kameralny Chór Concertino.

Spotkanie autorskie z Iwoną Żytkowiak

28.11.2019 | g. 18:00 | wstęp wolny

Wieczór autorski z Iwoną Żytkowiak, absolwentką polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Autorka znanych powieści, między innymi "Tam, gdzie twój dom" (2014) i "Świat Ruty" (2016). Podczas spotkania w Starej Rzeźni opowie o swojej najnowszej książce „Zamknij oczy”. Jest to poruszająca opowieść o tajemnicy ludzkiego życia, historii i pamięci, ale też o przyszłości na progu przeszłości. „Roma, artystka, malarka i pisarka żyjąca przez ostatnie lata w osamotnieniu, zgadza się na to, żeby w jej świat wkroczyła kobieta, która chciałaby napisać o niej powieść. Szybko okazuje się, że nie o prawdę tu chodzi, lecz o to, co każdy z nas wolałby przemilczeć, schować, zataić”.

Festiwal Komedii SZPAK

29.11 – 02.12.2019 | bilety: 40-70 zł

Podczas festiwalu SZPAK prezentowane są różne środki artystycznego wyrazu, których wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia. Komedia, której celem jest nie tylko rozśmieszenie widza, ale także, a może i przede wszystkim – zmuszenie do refleksji, wzruszenie, wbicie szpilki w absurdy otaczającej nas rzeczywistości. W tym roku na festiwalu wystąpią między innymi: Abelard Giza, kabaret Czesuaf, kabaret Chyba, kabaret Zachodni, kabaret Czołówka Piekła. Szczegółowy program na stronie: http://szpak.info.pl/