Szczecińska policja ostrzega przed oszustami, którzy uaktywnili się w naszym mieście. Tylko wczoraj funkcjonariusze ze Szczecina odebrali 6 zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”.

Schemat działania oszustów we wszystkich przypadkach był bardzo podobny. Do mieszkańców różnych dzielnic Szczecina dzwoniła osoba podająca się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. W trakcie rozmowy oszust informował, że przestępcy posiadają kserokopię dowodu osobistego seniora i próbują wypłacić pieniądze z jego konta, a w drugiej wersji: że chcą zaciągnąć kredyty w bankach na konto właściciela tego dokumentu.

Aby uwiarygodnić pełnioną przez siebie funkcję, osoba podająca się za funkcjonariusza proponowała, aby bez odkładania słuchawki natychmiast zadzwonić na numer alarmowy policji. Rozmówca informował także, że za chwilę z seniorem skontaktuje się drugi policjant – czyli tak naprawdę wspólnik oszusta.

Na szczęście wczorajsza akcja wyłudzaczom się nie udała. Starsze osoby nie straciły swoich oszczędności.

– Seniorzy, którzy wczoraj otrzymali takie telefony nie dali się nabrać. Ich ostrożność natychmiast wzbudziła podejrzenia, że ich rozmówcami mogli być oszuści. Co zresztą potwierdzili mundurowi z komisariatów, do których seniorzy zadzwonili ze zgłoszeniem o możliwości popełnienia przestępstwa – informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Policja ostrzega:

Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie, aby uśpić czujność starszych osób. Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.