Wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej radna Edyta Łongiewska-Wijas jest już radną niezrzeszoną. Polityk poinformowała dzisiaj o rezygnacji z zasiadania w klubie, w którym miesiąc temu zawieszono ją w prawach członka. Radna nie zamierza rezygnować z aktywnej działalności samorządowej.

Edyta Łongiewska-Wijas to obecnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych radnych w szczecińskiej Radzie Miasta. Swoją aktywnością na rzecz miejskiej kultury i często dość krytycznym podejściem do działań prezydenta Piotra Krzystka, z którym Koalicja Obywatelska współpracuje, mocno naraziła się swoim kolegom z klubu. Ci najpierw masowo odeszli z prowadzonej przez nią komisji kultury, następnie zawiesili ją w prawach członka klubu, a potem rozwiązali jej komisję, łącząc ją z inną. Dziś Łongiewska-Wijas poinformowała, że postanowiła rozstać się z Koalicją Obywatelską.

"Od października minionego roku trwał zainicjowany przez radnych klubu proces atakowania i utrudniania mi działania politycznego. Racjonalność tego procesu dotąd trudno pojąć. Bez żadnych sensownych powodów bojkotowane były przez Państwa obrady prowadzonej przeze mnie komisji ds. kultury, która cieszyła się uznaniem środowiska kulturalnego oraz zainteresowaniem szczecinian. Komisja stała się prawdziwym obywatelskim forum, w którym, mimo „obywatelskości” w nazwie klubu i partii, nie chcieliście uczestniczyć" – czytamy w oświadczeniu Łongiewskiej-Wijas. "Nie mam natury obłąkańczo wiernego psa, idącego posłusznie za panem, który go bije. Mam swoją godność jako kobieta działająca w polityce. W obecnej sytuacji nie widzę dalszego sensu formalnego trwania w składzie klubu radnych, który od miesięcy zwrócony jest przeciwko mnie. Rezygnuję z członkostwa, pozostając z niezmienną (choć nadwyrężoną) nadzieją na merytoryczną współpracę w radzie miasta na rzecz Szczecina i kultury" – dodaje radna.

Klub Koalicji Obywatelskiej nie komentuje sprawy. Radni mają zabrać głos w ciągu dnia.