Zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu 75-lecia polskiego Szczecina.

Link do transmisji: https://www.facebook.com/watch/live/?v=690456131735660&ref=watch_permalink

„5 lipca 1945 r., w sali byłej biblioteki na drugim piętrze obecnego gmachu Urzędu Miasta Polacy przejęli definitywnie miasto Szczecin z rąk komendanta wojennego płk. Fiedotowa. Piotr Zaremba w towarzystwie dwóch swoich zastępców i 15 naczelników wydziałów przejął od niemieckiego burmistrza Wiesnera i jego 32 współpracowników agendy niemieckiego Zarządu Miasta. Wtedy w Szczecinie mieszkało w nim oficjalnie 1578 Polaków i ok. 80 tys. Niemców1.”

Dziś mija dokładnie 75 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji miasto zaprasza do wspólnego świętowania. W związku z wciąż trwającą epidemią, tegoroczne obchody zaplanowano w nieco innej formie niż to miało miejsce do tej pory. Nie odbędzie się tradycyjne spotkanie w Ogrodzie Różanym, ale przygotowano mnóstwo atrakcji online (ale nie tylko). Już od godz. 12:00 przez cały dzień wszystko będzie transmitowane na Facebooku na kanałach Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz portalu wSzczecinie.pl.

– Pomimo tego, że ograniczenia epidemiologiczne wymuszają na nas dość powściągliwe świętowanie 75-lecia polskiego Szczecina i rezygnację z wielu naszych planów, to serdecznie Państwa zapraszamy do aktywnego włączenia się w obchody i radosnego przeżywania tego ważnego jubileuszu – zachęca Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

Urodzinowy program rozpocznie się w niedzielę (5 lipca) punktualnie o godz. 12:00. Jak zapowiadają organizatorzy, mieszkańcy będą mieli okazję odbyć niezwykłą wędrówkę online po historii naszego miasta, od czasów słowiańskich po czasy współczesne oraz podróż po artystycznym krajobrazie Szczecina „wczoraj i dziś”. Przedstawiony zostanie Szczecin okiem malarzy, fotografów, a w trakcie wywiadów będzie można dowiedzieć się, jakie są inspiracje szczecińskich twórców. Wśród gości m.in.: Pan od książek, czyli Krzysztof Lichtblau, Igor Górewicz, Ryszard Leoszewski, Krzysztof Baranowski i dużo więcej.

Program 75. urodzin Szczecina wypełnią również piosenki o naszym mieście oraz przeboje szczecińskiej sceny muzycznej, tak dobrane, by trafić w gusta różnorodnej publiczności. Na żywo wystąpi także zwycięzca konkursu Music Szczecin Net na autorską piosenkę o Grodzie Gryfa.

Zaplanowano również sporo urodzinowych życzeń, m.in. od Ambasadorów Szczecina, ale organizatorzy czekają też na życzenia od mieszkańców. Będą przepisy na szczecińskie dania oraz wiele innych atrakcji.

Spod Pomnika Czynu Polaków na Jasnych Błoniach, zaplanowano relację na żywo z urodzinowego odegrania hejnału Szczecina. Trzej hejnaliści zostaną wsparci liczną grupą muzyków, pod kierunkiem Sylwestra Ostrowskiego. Kamery będą również towarzyszyć Prezydentowi Szczecina podczas złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków.

Na kanałach FB Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz wSzczecinie.pl będzie można śledzić również akcję przy fontannie „Bartłomiejce”, w ramach której postaci Szczecińskich Gryfusów będą nabierać kolorów. Organizatorzy zdradzają tylko tyle, że jeden Gryfus ma wysokość 1,80 m i będą one malowane m.in. przez zawodników Pogoni Szczecin, członków zespołu Szczecinianie, Drużynę Grodu Trzygłowa czy Wojciecha "Brodę" Czajkowskiego.

O godz. 19:00 rozpocznie się z kolei DJ party #SUPPORTYOURLOCALS, podczas którego zagrają Grzegorz z Catz 'n Dogz, Daniel Zachodni z Canalii, Dawid Korniak Elektroniczny Szczecin oraz Tropiki. Finałowy klubowy stream zaplanowano w godz. 19:00 – 22:00, będzie on transmitowany z bulwarów z widokiem na Dźwigozaury i Wały Chrobrego. Urodzinowe granie będzie można śledzić nie tylko na kanałach SAA, ale również na takich kanałach na Facebooku, jak Pets Recordings, Elektroniczny Szczecin, Deep Sesje, Port Bar Szczecin oraz YouTube i Twitchu.

TIMETABLE:

19:00 - Catz 'n Dogz (Greg)

19.45 - Daniel Zachodni (Canalia)

20.30 - Dawid Korniak (Elektroniczny Szczecin)

21.15 - Tropiki

Ci, którzy w niedzielę wybiorą się na spacer na Jasne Błonia, będą mogli obejrzeć tam wystawę „Szczecińskie metamorfozy” autorstwa Marka Czasnojcia. Jest to obraz miasta na przestrzeni 75 lat – czasu liczonego od pierwszych dni włączenia Szczecina do Polski. Od ruin, poprzez lata odbudowy, aż do chwili obecnej. Obrazy zostały zestawione tak, aby te same miejsca były rozpoznawalne na fotografiach z lat powojennych i współczesnych.


1 Paweł Bartnik, Jan Macholak, Piotr Chrobak, 70 lat polskiego Szczecina. Kalendarium Wydarzeń 1945-2015, Biblioteka Kroniki Szczecina, str.11