Dzieje się! To wszystko w ten weekend w Szczecinie!


PIĄTEK, 2 GRUDNIA 2022

SZCZECIŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Już w piątek, 2 grudnia, w naszym mieście startuje Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy. Podobnie jak w ubiegłym roku świąteczne stoiska staną w czterech punktach Szczecina – w alei kwiatowej, na pl. Lotników i pl. Adamowicza oraz w weekendy również na deptaku Bogusława. Odwiedzający szczeciński jarmark będą mogli zrobić świąteczne zakupy, znaleźć wymarzony podarunek pod choinkę a także napić się na miejscu gorącej czekolady i grzanego wina. Wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcje dla najmłodszych, wśród nich świąteczne animacje i spotkania ze świętym Mikołajem. Będą też karuzele, a po raz pierwszy w alei kwiatowej stanie koło młyńskie. W piątek i sobotę jarmark będzie działał do 23:00, a w niedzielę do 20:00.

scena na Placu Lotników

2 grudnia (piątek)

18:00-23:00  DJ Tatinek  

3 grudnia (sobota)

13:00-16:00  Świąteczna wycieczka po Bajkach - animacje dla dzieci 

16:00  Świąteczne opowieści - czytanie bajek dla dzieci  

18:00  Występy muzyczne:

- Chór Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczecinie Bel Canto pod dyrekcją Antonii Janczak

- Zespół Wokalny Tam i Owo z Tanowa pod dyrekcją Antonii Janczak

19:00  Koncert: Natalia i Kuba  

4 grudnia (niedziela)

12:00-15:00  Świąteczna wycieczka po Bajkach -  animacje dla dzieci

16:00-17:00  Przygotuj własną kartkę świąteczną - warsztaty

17:00  Występ muzyczny: Srebrzyści akordeoniści 

18:00  Koncert: Maddi & Tomek Woś 

Deptak Bogusława

3 grudnia (sobota)

12:00-16:00  Świąteczna Kraina - animacje dla dzieci

18:00  Występ muzyczny: OPTY-MALNI

18:30  Występ muzyczny: Grupa Wokalna „Ale Babki" - Centrum Seniora

19:00  Koncert: Duet O2  

4 grudnia (niedziela)

12:00-16:00  Świąteczna Kraina - animacje dla dzieci

16:00-16:45  Budżetobus SBO  

DLA DZIECI: „O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI” w Operze na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie w piątek, 2 grudnia, zaprasza dzieci w wieku 5 – 10 lat na musical „O krasnoludkach i sierotce Marysi” na podstawie baśni Marii Konopnickiej. Roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym, zabiorą młodych widzów do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwalają przenosić góry. W piątek spektakl zostanie wystawiony o godz. 11:00. Bilety 30-55 zł.

SPACER TEMATYCZNY „NA DWORZE JANA FRYDERYKA” w Zamku Książąt Pomorskich

W najbliższy weekend z okazji 480. rocznicy urodzin Jana Fryderyka Zamek przeniesie nas opowieściami do XVI w. Mieszkańcy będą mieli okazję lepiej poznać szczecińskiego księcia oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Podczas spaceru poznają też m.in. ulubione rezydencje księcia słynącego z umiłowania luksusu czy dowiedzą się, jakie stroje i inne drogocenne przedmioty były w jego posiadaniu. Spacer odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 13:30. Bilety po 15 zł.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARTĄ DĘBOWSKĄ w Księgarni FiKa

W najbliższy piątek, 2 grudnia, FiKa (ul. Wielkopolska 19) zaprasza na spotkanie z Martą Dębowską, autorką pięknej opowieści „Szczęściarz”. Historia opowiada o gałgankowym pajacyku z kwiaciarni „Florian i Róża", który marzy o tym, by – tak jak innymi zabawkami – bawiły się nim dzieci. Początek spotkania o godz. 17. Wstęp wolny.

WHAT'S NEXT w Akademii Sztuki

Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie zaprasza na kolejną edycję spotkań oraz warsztatów wokół dizajnu WHAT'S NEXT. Weekend z dizajnem spekulatywnym rozpocznie wykład projektanta Henrdika-Jana Grievinka, który przybliży proces i realizacje swojego interdyscyplinarnego studia Next Nature Network działającego w Amsterdamie. WHAT'S NEXT potrwa od 2 do 11 grudnia. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na: https://www.akademiasztuki.eu/Product/what39s-next

NAJ, NAJ, NAJ – TURNUS W SZCZECINIE w Galerii Próżnia w Akademii Sztuki

Wystawa „Naj, naj, naj...” to wydarzenie realizowane w ramach wyróżnienia uzyskanego przez Turnus podczas zeszłorocznej edycji konkursu Młode Wilki. Do wystawy zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Młodych Wilków z 2021 roku. Cała wystawa jest przedłużeniem konkursu. Na wernisaż organizatorzy zapraszają w piątek, 2 grudnia, o godz. 18 do Galerii Próżnia przy ul. Wyszyńskiego 17. Wystawę będzie można oglądać przez cały weekend. Wstęp jest darmowy.

ERGONOMIA ZAGŁADY – NOWA WYSTAWA w Trafostacji Sztuki

Od czwartku w Trafostacji Sztuki można oglądać najnowszą wystawę pt. „Ergonomia Zagłady”. Wystawa zadaje pytania, czy fordyzacja śmierci jest możliwa we współczesnej cywilizacji, czy stworzone przez nas normy etyczne są wystarczające, by uchronić nas przed zagładą i jakie warunki muszą być spełnione, aby się ona powtórzyła? W szerszym kontekście pytania te dotyczą też moralnej różnicy pomiędzy zabijaniem ludzi a przemysłowym zabijaniem innych istot żywych. Wystawa gościć będzie do 26 lutego 2023. Bilety 8-16 zł.

POWRÓT DO OGRODU – WYSTAWA FOTOGRAFII JANUSZA FOGLERA w Filharmonii im. M. Karłowicza

W najbliższy piątek filharmonia zaprasza na otwarcie nowej wystawy fotograficznej. Najnowsze fotografie Janusza Foglera, podobnie jak ogród, w którym powstały, pozostają poza czasem, poza aktualnością. Wystawa to – jak pisze Zofia Jabłonowska-Ratajska – „fotograficzne obrazy, studium koloru, wchodzenie w głąb prześwietlonej barwy. Zdjęcia kwiatów oglądanych w różnych porach dnia, w różnym świetle, pod różnym kątem, nieostre -tworzące kolorystyczne odkrycia, nad którymi fotograf, inaczej niż malarz, nie ma pełnej kontroli”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 2 grudnia, o godz. 18. Wstęp na zaproszenia.

WYSTAWA „JESTEŚMY” w Książnicy Pomorskiej

Dyrektor Książnicy Pomorskiej oraz Prezes Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej zapraszają 2 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00 na wernisaż „JESTEŚMY” z okazji XX-lecia SAIE. „JESTEŚMY” to ekspozycja prac artystów Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Jubileuszowa wystawa podsumowuje dwudziestolecie obecności Stowarzyszenia w artystycznej przestrzeni Szczecina, Polski i Europy. Wystawę można oglądać do 31 grudnia. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

„KOBIETA ZAGROŻONA NISKIMI ŚWIADCZENIAMI EMERYTALNYMI” w Teatrze Małym

Na scenie Teatru Małego w ten weekend, 2-4 grudnia, wystawiony zostanie spektakl pt. „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”. To sztuka stworzona i zagrana przez Marię Dąbrowską. Jak czytamy w zapowiedzi, „artystka wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. Razem z jedynym perkusistą podłączonym do rytmu wszechświata, stworzą złocisty duet. Na ich niebie, dwa słońca mogą płonąć jednocześnie”. W piątek spektakl będzie można zobaczyć o 19:00, a w sobotę i niedzielę o 17:00. Bilety 35 i 45 zł.

„ODLOT” w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie w ten weekend zaplanowano prezentacje ostatniego spektaklu w reżyserii Anny Augustynowicz. To „Odlot” autorstwa Zenona Fajfera. Jest to opowieść o jednym z najbardziej destruktywnych wydarzeń w polskiej historii ostatnich dekad – sztuka bezpośrednio odnosi się do katastrofy smoleńskiej. Jednak autor przede wszystkim rejestruje narodowe mity i demony, które zalęgły się w naszej polskiej mentalności już po katastrofie. Spektakl zostanie wystawiony w piątek o godz. 19 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 19:15. Bilety 45 i 35 zł.

„ROZBITY DZBAN” Teatru Nie Ma w Strefie Kultury Studenckiej US

Teatr „nie ma” w piątek, 2 grudnia, zaprasza na spektakl pt. „Rozbity dzban”, który zwyciężył w plebiscycie Bursztynowy Pierścień w kategorii najlepszej premiery sezonu 2019/2020. Sztuka zostanie wystawiona w Strefie Kultury Studenckiej przy ul. Szwoleżerów 18a. Początek o godz. 20:00. Obowiązują darmowe wejściówki. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/5671793736233472

SPEKTAKL „RAZ GDY CHCIAŁEM BYĆ...” w Teatrze Kameralnym

W piątek, 2 grudnia, o godz. 17, będzie można obejrzeć wieczór autorski Michała Janickiego inspirowany opowiadaniem pt. „Raz gdy chciałem być szlachetny”. Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny. Bilety w cenie 40 zł dostępne na stronie www.bilety.fm.

FINAŁOWA GALA | II MIĘDZYNARODOWY KONKURS KOMPOZYTORSKI IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA w Filharmonii im. M. Karłowicza

ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz trzeci wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Wśród uczestników konkursu znaleźli się twórcy z całego świata. Spośród nadesłanych 160 utworów jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy podczas Gali Finałowej Konkursu Kompozytorskiego. W piątek, 2 grudnia, o godz. 19 wykona je Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą maestro Szymona Bywalca. Bilety w cenie 25-55 zł.

IKONY KULTURY – PIOSENKA JEST DOBRA… – PIOTR ZUBEK I BOGDAN HOŁOWNIA w Willi Lentza

W najbliższy weekend w Willi Lentza odbędą się wyjątkowe koncerty, które przypomną zaliczane do najpiękniejszych polskich utworów XX wieku piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Arcydzieła Kabaretu Starszych Panów przypomną Piotr Zubek – wokalista i Bogdan Hołownia – pianista. Wśród prezentowanych utworów genialnego duetu autorskiego znajdą się m.in. takie szlagiery jak: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Herbatka”, „Jesienna dziewczyna”, „O Julietto/O Romeo”, „Na całej połaci śnieg”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Dobranoc, już czas na sen”. Na koncert organizatorzy zapraszają od piątku do niedzieli, 2-4 grudnia, o godz. 19. Bilety w cenie 45-65 zł.

KONCERT ZESPOŁU ZIEMIA przy ul. Jagiellońskiej 86

W lokalu winyle.fm przy ul. Jagiellońskiej 86 w piątek, 2 grudnia, wystąpi zespół Ziemia, który jak zapowiadają organizatorzy, już teraz można śmiało zaliczyć do absolutnej czołówki. Muzycy tworzą własny improwizowany język, który został zauważony przez jury polskich konkursów jazzowych. Doprowadziło to ZIEMIĘ do finałów Blue Note Poznań Competition 2021 oraz Jazz Juniors Competition 2021. Swój płytowy debiut przypieczętowali we wrześniu, zdobywając Grand Prix podczas konkursu Jazz Juniors Competition 2022. Początek koncertu o 20:00. Bilety: 39 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1314941965919627/

OYA + DESTINY + JULIA BURY – KONCERT w Krzywym Gryfie

W pierwszy piątek grudnia w CK Krzywy Gryf zaplanowano wieczór z pełnym przekrojem muzyki rozrywkowej. Wiodącym prym będzie szeroko pojęty rock, ale nie zabraknie też wycieczek w stronę popu oraz funku! Na scenie przy ul. Kolumba 5 wystąpią rockowy zespół OYA, młoda wokalistka i kompozytorka Julia Bury oraz zespół Destiny, grający m.in. rock, punk, hard rock i rock and roll. Start o 20:00. Bilety 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1307900243295167/

KONCERT GTI w Starej Piekarni

W Starej Piekarni przy ul. Piłsudskiego 7 w piątek, 2 grudnia, odbędzie się koncert GTI, czyli G.rupy T.rzymającej I.nstrumenty. Muzycy podczas występów prezentują utwory Tadeusza Nalepy i grupy Breakout. Początek o 20:00. Bilety 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/689870685835336/

SKOFKA – KONCERT w Kosmosie

W klubie Kosmos w piątek, 2 grudnia, wystąpi ukraiński raper Skofka, którego utwory zebrały ponad 10 milionów wyświetleń na YouTube. Początek o 19:00. Bilety 79 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/782965406128996/

MR POLSKA – KONCERT w klubie Labirynt

Tego samego wieczoru, 2 grudnia, w klubie Labirynt przy al. Wojska Polskiego 20/u1 wystąpi raper Mr Polska. Początek o 22:00. Bilety od 50 zł. Szczegóły: https://ticketos.pl/event/4861/-mr-polska-koncert-szczecin-021222

JAM SESSION we Free Blues Club

Free Blues Club w piątek, 2 grudnia, zaprasza na jam session w rytmie bluesa, soulu, funky i jazzu. Start o 20:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1152446675692195/

SOBOTA, 3 GRUDNIA 2022

RĘKODZIELNICZY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY w DK 13 Muz

W pierwszą sobotę grudnia w Domu Kultury 13 Muz odbędzie się druga edycja Rękodzielniczego Kiermaszu Świątecznego. W świątecznej atmosferze będzie można zakupić ręcznie robione prezenty i ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez szczecińskich artystów i rękodzielników. Ponadto w programie m.in. warsztaty tworzenia świec sojowych dla dzieci i młodzieży, warsztaty scrapbookingu dla rodzin czy warsztaty plecenia świątecznych wianków. Początek kiermaszu o godz. 12, koniec o 19:00. Wstęp jest darmowy. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/813085810010128/

POLSKO-NIEMIECKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu

W dniach 3-4 grudnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu po raz drugi odbędzie się polsko-niemiecki jarmark bożonarodzeniowy! Czeka mnóstwo atrakcji, między innymi: miasteczko świętego mikołaja, spotkanie z mikołajem, występy artystyczne, gra terenowa czy warsztaty świąteczne – robienie bombek, wieńców świątecznych lampionów i świec, Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/5725369377530307/5725369390863639/. Na jarmark organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. Wstęp jest bezpłatny.

SZCZECIŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Już w piątek, 2 grudnia, w naszym mieście startuje Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy. Podobnie jak w ubiegłym roku świąteczne stoiska staną w czterech punktach Szczecina – w alei kwiatowej, na pl. Lotników i pl. Adamowicza oraz w weekendy również na deptaku Bogusława. Odwiedzający szczeciński jarmark będą mogli zrobić świąteczne zakupy, znaleźć wymarzony podarunek pod choinkę a także napić się na miejscu gorącej czekolady i grzanego wina. Wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcje dla najmłodszych, wśród nich świąteczne animacje i spotkania ze świętym Mikołajem. Będą też karuzele, a po raz pierwszy w alei kwiatowej stanie koło młyńskie. W piątek i sobotę jarmark będzie działał do 23:00, a w niedzielę do 20:00.

scena na Placu Lotników  

3 grudnia (sobota)

13:00-16:00  Świąteczna wycieczka po Bajkach - animacje dla dzieci 

16:00  Świąteczne opowieści - czytanie bajek dla dzieci  

18:00  Występy muzyczne:

- Chór Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczecinie Bel Canto pod dyrekcją Antonii Janczak

- Zespół Wokalny Tam i Owo z Tanowa pod dyrekcją Antonii Janczak

19:00  Koncert: Natalia i Kuba   

4 grudnia (niedziela)

12:00-15:00  Świąteczna wycieczka po Bajkach -  animacje dla dzieci

16:00-17:00  Przygotuj własną kartkę świąteczną -  warsztaty 

17:00  Występ muzyczny: Srebrzyści akordeoniści 

18:00  Koncert: Maddi & Tomek Woś

Deptak Bogusława

3 grudnia (sobota)

12:00-16:00  Świąteczna Kraina - animacje dla dzieci

18:00  Występ muzyczny: OPTY-MALNI

18:30  Występ muzyczny: Grupa Wokalna „Ale Babki" - Centrum Seniora

19:00  Koncert: Duet O2  

4 grudnia (niedziela)

12:00-16:00  Świąteczna Kraina - animacje dla dzieci

16:00-16:45  Budżetobus SBO  

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY na Starym Mieście

W sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia, kiermasz świąteczny odbędzie się także w sklepiku Made in Szczecin przy ul. Siennej 11. Na miejscu swoje prace zaprezentują studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy przygotowali kartki świąteczne, zakładki do książek, miniatury, ale także wielkoformatowe prace. Wszystko w fuzji grafiki i Szczecina.Kiermasz można odwiedzać w oba dni w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1306491210117313

TARGI PYSZNOŚCI na Warszewie

Wiejskie jaja, domowe dżemy i soki, pyszne wędliny i sery, pieczone pasztety, pachnące chleby i dużo więcej smakołyków co sobotę znajdziecie w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Szczecińskiej 12 na Warszewie. Co tydzień w godz. 09:00-13:00 odbywają się tu Targi Pyszności, w których biorą udział sprawdzeni lokalni producenci. Wstęp wolny.

ŚWIĄTECZNA GIEŁDA MINERAŁÓW, BIŻUTERII I SKAMIENIAŁOŚCI GEOEXPO w Netto Arena

W dniach 3-4 grudnia w Netto Arenie zagości świąteczna edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii GeoExpo, Wystawcy zaprezentują nie tylko minerały, ale także skamieniałości, biżuterię, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne. Wydarzenie dostępne dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. Bilety w ceni 10 zł ulgowy i 15 zł normalny. Dzieci do 5. roku życia wchodzą za darmo.

DLA DZIECI: SPEKTAKL „DIETA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” na Scenie Antygrawitacji

Teatr Kompania Marzeń i Scena Antygrawitacji w ten weekend zapraszają dzieci na Jodłową 25 na spektakl pt. „Dieta Świętego Mikołaja”. To opowieść o Mikołaju, który notorycznie wyjada wszystkie zapasy. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o 11:00 dla dzieci w wieku 4-7 lat, a w niedzielę o 11:00 dla dzieci w wieku 6-10 lat. Bilety 30 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/scenaantygrawitacji/events/

DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI: WARSZTATY ŚWIĄTECZNE w Pleciudze

Pleciuga w sobotę organizuje warsztaty dla najnajmłodszych dzieci, podczas których maluchy będą badać atmosferę nadchodzących świąt. Uruchomią zmysły, by móc dotykać chropowatych wstążek i kłujących gałązek choinki, słuchać dźwięków dzwoneczków, wąchać aromatyczne przyprawy. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 1-3 lat. Początek o godz. 10.30. Bilety w cenie 23 zł dziecko i 6 zł opiekun.

DLA DZIECI: „KRAINA ŚPIOCHÓW” w Pleciudze

W weekend Pleciuga zaprasza również na „Krainę Śpiochów” – opowieść utrzymaną w świątecznym klimacie. Co ma zrobić król Śpioch, gdy królewna Śpioszka nie może spać? Jak uchronić ją przed koszmarami i brakiem prezentów pod choinką? Oprócz spektaklu czeka niespodzianka w postaci samego Świętego Mikołaja i prezentów. Świąteczny spektakl zostanie wystawiony w sobotę i niedzielę o godz. 11, 13:30 oraz 16. Bilety w cenie 28 zł.

DLA DZIECI: SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I MOC ATRAKCJI w CH Ster

W sobotę, 3 grudnia, CH Ster na Gumieńcach odwiedzi Święty Mikołaj. Razem z nim przybędą także ulubieni animatorzy, którzy przygotowali dla najmłodszych moc mikołajkowych atrakcji. W planie m.in.: spektakl „Świąteczne przygody małego renifera” (o 12:45), wspólne słuchanie, jak zwierzęta z Magicznego Lasu opowiadają o tym, co by chciały dostać pod choinkę, tworzenie najdłuższego łańcucha choinkowego na świecie, opowieść o świątecznych zasadach grzeczności, żeby wiedzieć jak się zachować przy świątecznym stole, zabawy ruchowe i bajkowe zagadki, spotkanie z elfami, bańki z dymem, baloniki i tańce. Wydarzenie zaplanowano w godz. 12:00-17:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/galeriaster/photos/a.1596799347234093/3463920867188589/

DLA DZIECI: SPOTKANIA Z MIKOŁAJEM + MIKOŁAJKOWE ATRAKCJE w Galerii Kaskada

Świętego Mikołaja w sobotę, 3 grudnia, będzie można spotkać także w Galerii Kaskada. Oprócz spotkania z siwobrodym jegomościem i słodkiej niespodzianki wydobytej z jego przepastnego wora z prezentami, dzieci mogą spodziewać się mnóstwa innych mikołajkowych atrakcji! Zaplanowano dwa spektakle teatralne – o elfach i Królewnie Śnieżce – oraz warsztaty wypiekania pierniczków. Wydarzenie w godz. 13:00-18:00. Wstęp wolny.

harmonogram: 

godz. 13.00 – spektakl teatralny „Jak elfy Mikołajowi bajkę wymyślały”

godz. 14.00–16.00 – spotkanie z Mikołajem

godz. 16.00 – spektakl teatralny „Królewna Śnieżka”

godz. 17.00–18.00 – spotkanie z Mikołajem

godz. 14.00-18.00 – warsztaty wypiekania pierniczków

WYSTAWA LEGO® STAR WARS™ w Galaxy

W Galaxy od kilku dni można oglądać wystawę LEGO® STAR WARS™. Na odwiedzających czekają pojazdy i postacie znane z „gwiezdnej sagi”, tym razem wykonane z tysięcy klocków LEGO®. Na zakończenie wystawy, 3 grudnia, od 12:00 do 18:00 wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w budowaniu wielkiej figury mistrza Yody. A posiadacze aplikacji Galaxy App będą mogli odebrać gwiezdne minizestawy klocków. Wystawę można oglądać w nowym atrium i w przestrzeni naprzeciwko fontanny na poziomie 0. Wstęp wolny. Więcej: https://www.galaxy-centrum.pl/aktualnosci/wystawa

MIKOŁAJKOWY RAJD NIETOPERZY nad Szmaragdowym

Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd organizuje w sobotę, 3 grudnia, w godz. 10:30-16:00 Mikołajkowy Rajd Nietoperzy. Niestety wolne miejsca rozeszły się w pół godziny. Wszystkich tych, którym nie udało się zapisać na wydarzenie, organizatorzy zapraszają na Kopalnianą 12 w godzinach 12:00 - 15:00, gdzie będzie można skorzystać z gry terenowej „W pogoni za przytulnym zimowiskiem” oraz wziąć udział w warsztatach świątecznych, podczas których będzie można stworzyć własnoręcznie nietoperzową bombkę choinkową oraz kartę świąteczną. O 13:30 odbędzie się spotkanie z sześcionogimi braćmi mniejszymi, o których gospodarze miejsca najpierw opowiedzą, a potem pokażą na żywo kilka ŻYWYCH okazów, z których największy ma około 40 cm. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1241838036364853

LEŚNA SOBOTA w Puszczy Bukowej

W sobotę, 3 grudnia, odbędzie się kolejna Leśna Sobota oragnizowana przez Pałac Młodzieży w Szczecinie. Tym razem zaplanowano wspólny spacer z przewodnikiem po Puszczy Bukowej. Trasa wygląda następująco: Jezioro Szmaragdowe – szlak niebieski – polanka Psie Pole – szlak żółty – wiadukt przy ul. Smoczej. Zbiórka o 10:10 przy mostku przy Szmaragdowym. Udział bezpłatny. Szczegóły tutaj

ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH TRAS SZCZECINA

Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają całą historię tego miejsca. Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele, Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej, a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu „Miś” Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina – wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord. Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bilet rodzinny od 30 zł za osobę, bilet pojedynczy, bez zniżek – 38 zł na wszystkie trzy trasy. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe codziennie przez 7 dni. W sobotę od 11:00 do 16:00, a w niedzielę od 12:00 do 16:00. Rezerwacja nie jest wymagana. Szczegóły: https://schron.szczecin.pl/ZWIEDZANIE MUZEUM SZCZECIN W PRL

Prezentacja fragmentów codzienności niepolitycznej z lat 1952-1989, przykłady znakomitego wzornictwa, kultowych przedmiotów. Strefy tematyczne na ponad 100 m kw.: Szczecin (miejsca, zakłady pracy, kultura, muzyka, smaki), dzieciństwo, gabinet działacza partyjnego, mieszkanie, handel, rzemiosło, sport i wypoczynek. Opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Adres: ul. Śląska 51/LU1A (po sąsiedzku z bramą ul. Śląska 52) – kamienica przy Parku gen. Andersa, skrzyżowanie z ul. Więckowskiego. W sobotę otwarte w godzinach 11.00-16.00. Cennik: bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Szczegóły: http://facebook.com/muzeumszczecinwprlhttps://szczecinwprl.pl/FIKA FILZOFUJE. WOLNOŚĆ. RÓWNOŚĆ. RÓŻNORODNOŚĆ w Księgarni FiKa

FiKa zaprasza dzieci klas 6-8 do udziału w nowym działaniu. „Fika filozofuje. Wolność. Równość. Różnorodność” to cykl czterech spotkań warsztatowych z młodzieżą, który obejmuje zagadnienia związane z prawami człowieka, prawami kobiet, prawami mniejszości, równym traktowaniem, wielokulturowością, różnorodnością, innością, wolnością, demokracją i odpowiedzialnością. Zapisy na bezpłatne warsztaty: fika.szczecin@gmail.com. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie księgarni FiKa (ul. Wielkopolska 19) o godz. 11.

AKADEMIA JUNIORA w Muzeum Narodowym

Już w najbliższą sobotę, 3 grudnia, o godz. 10:00 Muzeum Narodowe przy Wałach Chrobrego zaprasza małych studentów Akademii Juniora na kolejne zajęcia zatytułowane „Już czas, z nieba znak… to idą święta. O Bożym Narodzeniu nie tylko na poważnie. Zdobienie pierników”. Akademia Juniora to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 7–12 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z przygotowanym tematem. Wstęp kosztuje 15 zł. Szczegóły tutaj

AKADEMIA GRYFA w Muzeum Historii Szczecina

W sobotę, 3 grudnia, o godz. 10:00 Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja II 8 zaprasza małych studentów Akademii Gryfa na kolejne zajęcia. Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 7–10 lat. Raz w miesiącu słuchacze Akademii Gryfa będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek. W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka. Wstęp kosztuje 15 zł. Szczegóły tutaj

AKADEMIA BRZDĄCA w Muzeum Narodowym

Już w najbliższą sobotę, 3 grudnia, o godz. 11:00 Muzeum Narodowe przy Wałach Chrobrego zaprasza małych studentów Akademii Brzdąca na zajęcia zatytułowane „Malowane drewienko – poznajemy kształty”. Akademia Brzdąca to cykl sobotnich spotkań z kustoszem opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 3-4 lata, wprowadzających w magiczny świat sztuki. Wstęp kosztuje 10 zł, obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły tutaj

AKADEMIA HISTORII SZTUKI w Muzeum Narodowym

To propozycja skierowana w szczególności do młodzieży i osób dorosłych, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Na najbliższym spotkaniu będzie mowa o romanizmie. Wykład wygłosi Renata Fabiańska-Grzybowska. Początek o godz. 16 w gmachu przy Wałach Chrobrego. Bilety w cenie 5 zł.

SPACER TEMATYCZNY „NA DWORZE JANA FRYDERYKA” w Zamku Książąt Pomorskich

W najbliższy weekend z okazji 480. rocznicy urodzin Jana Fryderyka Zamek przeniesie nas opowieściami do XVI w., aby lepiej poznać szczecińskiego księcia oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Podczas spaceru poznamy m.in. ulubione rezydencje księcia słynącego z umiłowania luksusu, dowiemy się jakie stroje i inne drogocenne przedmioty były w jego posiadaniu. Spacer odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 13:30. Bilety po 15 zł.

MECZ SIATKAREK CHEMIKA POLICE w Netto Arenie

Chemik bardzo szybko będzie miał okazję na rehabilitację po niespodziewanej porażce z UNI Opole. Policzanki wracają do szczecińskiej Netto Areny, by zmierzyć się z BKS Bielsko-Biała. Rywalki z dwiema porażkami plasują się na 5. miejscu w tabeli, za plecami Chemika (3. lokata). Podczas sobotniego meczu zbierane będą artykuły z długim terminem ważności, które trafią do potrzebujących seniorów z Polic. Pierwszy gwizdek o godzinie 16. Bilety kosztują 10-25 zł.

„KOBIETA ZAGROŻONA NISKIMI ŚWIADCZENIAMI EMERYTALNYMI” w Teatrze Małym

Na scenie Teatru Małego w ten weekend, 2-4 grudnia, wystawiony zostanie spektakl pt. „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”. To sztuka stworzona i zagrana przez Marię Dąbrowską. Jak czytamy w zapowiedzi, „artystka wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. Razem z jedynym perkusistą podłączonym do rytmu wszechświata, stworzą złocisty duet. Na ich niebie, dwa słońca mogą płonąć jednocześnie”. W piątek spektakl będzie można zobaczyć o 19:00, a w sobotę i niedzielę o 17:00. Bilety 35 i 45 zł.

„ODLOT” w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie w ten weekend zaplanowano prezentacje ostatniego spektaklu w reżyserii Anny Augustynowicz. To „Odlot” autorstwa Zenona Fajfera. Jest to opowieść o jednym z najbardziej destruktywnych wydarzeń w polskiej historii ostatnich dekad – sztuka bezpośrednio odnosi się do katastrofy smoleńskiej. Jednak autor przede wszystkim rejestruje narodowe mity i demony, które zalęgły się w naszej polskiej mentalności już po katastrofie. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę i niedzielę o godz. 19:15. Bilety 45 i 35 zł.

„DROGA PANI KALINO” na Scenie Kameralnej w Nowym Browarze

„Droga Pani Kalino’’ to fikcyjna opowieść o przyjaźni pomiędzy aktorką Kaliną Jędrusik a prostą dziewczyną ze wsi – Wiolettą Wypych. Historia ta (a zarazem historia życia Kaliny) opowiedziana jest przez listy i piosenki. W rolę wielkiej gwiazdy wcieliła się Małgorzata Iwańska. W sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia, sztukę będzie można obejrzeć na Scenie Kameralnej w Nowym Browarze Szczecin przy ul. Partyzantów 2. W sobotę spektakl zostanie wystawiony o 16:00, a w niedzielę o 19:00. Bilety 50 i 40 zł.

„APETYT NA CZEREŚNIE” w Teatrze Kameralnym

W najbliższy weekend będzie można obejrzeć nowy spektakl Teatru Kameralnego „Apetyt na czereśnie”. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi między nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, absolutnie uniwersalne, ich prawda jest na dzisiaj, na jutro, na zawsze. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia, o godz. 19.

MIUOSH AKUSTYCZNIE III – PRZYJDŹ DO MNIE w Filharmonii im. M. Karłowicza

W sobotę, 3 grudnia, w filharmonii odbędzie się koncert znanego polskiego rapera i producenta muzycznego. Miuosh w ramach trzeciej części trasy akustycznej zabierze słuchaczy do miejsca, w którym na co dzień tworzy i czuję się najlepiej – do swojej pracowni. W trasę pojedzie z nim autentyczne wyposażenie tego miejsca – od pianina, po mikrofony. Najsubtelniej jak tylko się da, jednak w asyście 18 muzyków i wielu gości, z produkcją na najwyższym poziomie. W czasie trasy nie zabraknie na niej gości. Koncert zostanie zagrany w sobotę dwukrotnie: o godz. 17 i 20. Bilety wyprzedane.

IKONY KULTURY – PIOSENKA JEST DOBRA… – PIOTR ZUBEK I BOGDAN HOŁOWNIA w Willi Lentza

W najbliższy weekend w Willi Lentza odbędą się wyjątkowe koncerty, które przypomną zaliczane do najpiękniejszych polskich utworów XX wieku piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Arcydzieła Kabaretu Starszych Panów przypomną Piotr Zubek – wokalista i Bogdan Hołownia – pianista. Wśród prezentowanych utworów genialnego duetu autorskiego znajdą się m.in. takie szlagiery jak: „ Piosenka jest dobra na wszystko", „Herbatka”, „Jesienna dziewczyna, „O Julietto/O Romeo”, „Na całej połaci śnieg”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Dobranoc, już czas na sen”. Na koncert organizatorzy zapraszają od piątku do niedzieli, 2-4 grudnia, o godz. 19. Bilety w cenie 45-65 zł.

DECAPITATED | BELZEBONG | MENTOR | DORMANT ORDEAL w DK Krzemień

W sobotę Dom Kultury Krzemień zaprasza na koncert będący częścią trasy CANCER CULTURE POLSKA 2022. Wystąpi znany stoner/doom metalowy BELZEBONG, któremu towarzyszyć będzie zespół MENTOR i zdobywający coraz to większe grono fanów krakowski DORMANT ORDEAL. Początek o godz. 18. Bilety w przedsprzedaży 70 zł i 80 zł w dniu koncertu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/822457458925623/

KONCERT CLAN OF XYMOX w Kosmosie

Koncert Clan of Xymox jest bez wątpienia jednym z największych muzycznych wydarzeń tego roku w Szczecinie. Określani jako klasycy dark wave, w Polsce promowani m. in. podczas audycji Tomasza Beksińskiego, wielokrotnie gościli na festiwalu Castle Party. Na scenie obecni od 1981 roku. Legendarna holenderska formacja zagra w Kosmosie już w sobotę, 3 grudnia, w towarzystwie Her Own World i Cabaret Grey. Początek o 18:00. Bilety: 119 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/535076458336394/

LED ZEPPELIN SHOW we Free Blues Club

Tego samego wieczoru, 3 grudnia, we Free Blues Club zaplanowano koncert z muzyką legendarnej grupy LED ZEPPELIN w wykonaniu zespołu Zeppelinians. Początek o 21:00. Bilety: 75/95 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/574102621132530TRAPTERROR VOL.2: 5G Zakon | 723BSR | GF | Kona x Szwela | Skutki Uboczne w Krzywym Gryfie

„5G Zakon, 723BSR oraz GF łączą siły, aby stworzyć młyn, jakiego jeszcze nie było z okazji drugiej edycji TRAPTERROR!”, zapowiadają organizatorzy sobotniego koncertu w Krzywym Gryfie przy ul. Kolumba 5. Wydarzenie otworzą dwa fresh duety - Kona x Szwela oraz Skutki Uboczne. Początek o 19:00. Bilety 30 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1138018247084719

ODKOPANE STARE KASETY – IMPREZA Z HITAMI LAT 80. i 90. w Kafe Taniec

Klub Kafe Taniec (dawne Kafe Jerzy), który działa przy ul. Jagiellońskiej 67, w sobotni wieczór, 3 grudnia, zaprasza na imprezę z cyklu „Odkopane stare kasety”, tym razem pod hasłem „Disco, disco. Lata 80. i 90.”. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za muzycznym klimatem poprzednich dekad, kiedy z list przebojów nie schodziły hity Madonny, Bee Gees i Michaela Jacksona, na parkietach królowały cekiny, getry i panterki, a każda para chciała tańczyć jak Oliwia Newton-John i John Travolta w „Grease”. Tego wieczoru w klubie będzie można poszaleć w rytmie najlepszych muzycznych hitów z lat 80. i 90. Przeboje sprzed lat będą przeplatane najświeższymi utworami z list przebojów. Do 22:30 wstęp jest za darmo, później 20 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/805569020733513Z.LOT w Hali Odra

W Hali Odra przy bulwarze Beniowskiego 5 w sobotę, 3 grudnia, odbędzie się pierwsza edycja Z.LOT-u. Zagrają: Vi (Wrocław / Ciało / SLAP), Macewicz (Wrocław / Ciało / SLAP), Pankowsky (Szczecin / Lokkal Kommunity) oraz Cetlot (Szczecin / Hala Odra / Summer Contrast). Start o 23:00. Bilety: 30/40 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/816278469485962/

NIEDZIELA, 4 GRUDNIA 2022

SZCZECIŃSKI BAZAR SMAKOSZY w OFF Marinie na Pomorzanach

Zjecie tu pyszne śniadanie (albo obiad) i zrobicie zdrowe zakupy. Jak co niedzielę, również 4 grudnia, o godz. 10:00 w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 na Pomorzanach rozpocznie się kolejna edycja uwielbianego Szczecińskiego Bazaru Smakoszy. Na kilkudziesięciu stoiskach na odwiedzających czekać będzie mnóstwo smakołyków, m.in.: warzywa prosto od rolników, domowe ciasta, wiejskie jaja, ekologiczne sery, tradycyjne wędliny, prawdziwy chleb na zakwasie, miody, racuchy, wyśmienity paprykarz, dziczyzna, przetwory i wiele, wiele więcej. Jak zawsze najsmaczniejsza impreza w mieście potrwa do godz. 15:00. Wstęp i parking bezpłatne. Szczegóły: https://www.facebook.com/SzczecinskiBazarSmakoszy/

ŚWIĄTECZNY POKAZ KOTÓW RASOWYCH w SP 61

W niedzielę, 4 grudnia, w Szczecinie odbędzie się Świąteczny Pokaz Kotów Rasowych „Rasowce – Dachowcom”. Podczas wydarzenia zaplanowano prezentacje poszczególnych ras, a także wybór kociego ulubieńca publiczności. Przygotowana stoiska z karmą w promocyjnych cenach i akcesoriami dla zwierząt. Na miejscu staną również stoiska z przepięknymi wyrobami rękodzieła artystycznego, a więc będzie okazja do zrobienia prezentów pod choinkę. Jak co roku, odbędzie się loteria fantowa, z której cały dochód zasili konta szczecińskich stowarzyszeń prozwierzęcych. Ze względu na remont Słowianina, tegoroczny Świąteczny Pokaz Kotów Rasowych odbędzie w gościnnych progach auli Szkoły Podstawowej nr 61 przy ul. 3 Maja 4 w Szczecinie. Wydarzenie zaplanowano w godz. 11:00-16:00. Wstęp 10 zł, dla dzieci do lat 6 – wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1168994377345250/

TARG RZECZY UŻYWANYCH „LESS WASTE MARKET” w Hali Odra

W niedzielę, 4 grudnia, w Hali Odra przy bulwarze Beniowskiego 5 odbędzie się 10. już edycja Less Waste Market. To targi rzeczy używanych, podczas których będzie można sprzedać, kupić, oddać lub wymienić odzież, obuwie, dodatki, ceramikę, płyty, książki, ale nie tylko. „Te cykliczne targi są zaproszeniem do współtworzenia lepszego świata – bez wyzysku, nadprodukcji, z poszanowaniem dla Matki Ziemi” – podkreślają organizatorki. Wydarzenie zaplanowano w godz. 12:00-16:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/478606011032636/

SPACER SZLAKIEM KAMIENI GRANICZNYCH Z ROZPOZNAWANIEM DRZEW I KRZEWÓW PO PUSZCZY BUKOWEJ

Szczeciński przewodnik Paweł Madejski w niedzielę, 4 grudnia, zaprasza na kolejny długi spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów. Tym razem po Puszczy Bukowej. Do współorganizacji spaceru zaproszony został Rafał Bednarski, który poprowadzi uczestników szlakiem dawnych kamieni granicznych, czasem zwanych też kamieniami morowymi. Spacer rozpocznie się o godzinie 10:00 na pętli autobusowej Osiedle Bukowe. Z lewobrzeża najłatwiejszy dojazd pośpiesznym autobusem linii B. Spacer zakończy się około godziny 14:00 - 15:00 w okolicach Jez. Szmaragdowego. Udział bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/844172830201704/

ŚWIĄTECZNA GIEŁDA MINERAŁÓW, BIŻUTERII I SKAMIENIAŁOŚCI GEOEXPO w Netto Arena

W dniach 3-4 grudnia w Netto Arenie zagości świąteczna edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii GeoExpo, Wystawcy zaprezentują nie tylko minerały, ale także skamieniałości, biżuterię, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne. Wydarzenie dostępne dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. Bilety w ceni 10 zł ulgowy i 15 zł normalny. Dzieci do 5. roku życia wchodzą za darmo.

SPOTKAJ SIĘ Z FIGĄ w Księgarni FiKa

Figa to piesek, który pięć lat temu znalazł rodzinę. To, jak wygląda życie ze zwierzakiem opisała Kinga Konieczny. Już w najbliższą niedzielę będzie okazja spotkać się z autorką oraz samą Figą. Na spotkanie księgarnia FiKa (ul. Wielkopolska 19) zaprasza w godz. 11-15. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/956555661993436

DLA DZIECI: SPEKTAKL „DIETA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” na Scenie Antygrawitacji

Teatr Kompania Marzeń i Scena Antygrawitacji w ten weekend zapraszają dzieci na Jodłową 25 na spektakl pt. „Dieta Świętego Mikołaja”. To opowieść o Mikołaju, który notorycznie wyjada wszystkie zapasy. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o 11:00 dla dzieci w wieku 4-7 lat, a w niedzielę o 11:00 dla dzieci w wieku 6-10 lat. Bilety 30 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/scenaantygrawitacji/events/

SZCZECIŃSKIE KAMIENICE W KALEJDOSKOPIE – OTWARCIE WYSTAWY MARTY WRÓBLEWSKIEJ w Środku

W niedzielę, 4 grudnia, warto się wybrać na otwarcie wystawy „Szczecińskie kamienice w kalejdoskopie”! Tym razem w oknach ŚRODKA pojawią się kalejdoskopowe kolaże, przygotowane przez Martę Wróblewską, znaną w instagramowym uniwersum jako Kulturalny świat M. Przygotowane specjalnie na tę wystawę prace wydobywają nietypowe oblicze szczecińskich kamienic. Otwarcie wystawy o godz. 13:00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wstęp wolny. Podczas otwarcia na gości będą czekać małe prezenty - pocztówki z niektórymi kalejdoskopami. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/543529827239933

DLA DZIECI: MIKOŁAJKI w Kids Arenie

W niedzielę, 4 grudnia, w godzinach 12:00-18:00 w Kids Arenie przy ul. Staszica 1 zaplanowano imprezę mikołajkową. Organizatorzy zapowiadają moc niespodzianek, dużo radości i szalenie dobrą zabawę dla dzieci. W planie m.in.: tworzenie ekobombek i wspólne ozdabianie choinki; fotobudka; tworzenie listów do św. Mikołaja; malowanie buziek; upominki; spotkanie ze Świętym Mikołajem; dekorowanie pierników i wiele więcej! Bilety kosztują 89 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/862650345147006

DLA DZIECI: SPEKTAKL „ZIMOWA OPOWIEŚĆ CHOINKOWA” w DK Klub Skolwin

Dom Kultury Klub Skolwin w niedzielę, 4 grudnia, zaprasza dzieci na mikołajkowy spektakl pt. „Zimowa opowieść choinkowa” w wykonaniu Teatru Rozmaitości Gwitajcie. Spektakl zostanie wystawiony na scenie przy ul. Stołczyńskiej 163 o godz. 17:0. Wstęp wolny – darmowe wejściówki będzie można odebrać na pół godziny przed spektaklem. Szczegóły: https://www.facebook.com/Dom-Kultury-Klub-Skolwin-221430747895953/

DLA DZIECI: „KRAINA ŚPIOCHÓW” w Pleciudze

W weekend Pleciuga zaprasza również na „Krainę Śpiochów” – opowieść utrzymaną w świątecznym klimacie. Co ma zrobić król Śpioch, gdy królewna Śpioszka nie może spać? Jak uchronić ją przed koszmarami i brakiem prezentów pod choinką? Oprócz spektaklu czeka niespodzianka w postaci samego Świętego Mikołaja i prezentów. Świąteczny spektakl zostanie wystawiony w sobotę i niedzielę o godz. 11, 13:30 oraz 16. Bilety w cenie 28 zł.

DLA DZIECI: BRYGANDA Z 1000 I JEDNEJ NOCY – IMPRO BAJKA w klubie Jazzment

Szczecińska grupa teatralna Bryganda w niedzielę, 4 grudnia, zaprasza dzieci z opiekunami do klubu Jazzment na niepowtarzalną impro bajkę. „To będzie czas na bohaterów, których jeszcze nigdy nie było, albo nikt wcześniej ich nie odkrył. Wspólnie z dziećmi wymyślimy i stworzymy nowe historie, nowych bohaterów, w całkiem nieznanych krainach. Ograniczać nas będzie tylko nasza wyobraźnia! Na oczach widzów powstaną nowe rzeczy, które zadzieją się tylko raz i nigdy się już nie powtórzą. Zapraszamy, jeśli chcecie przeżyć razem ze swoimi pociechami oryginalne i kreatywne niedzielne popołudnie”, zachęcają organizatorzy. Początek o 14:00. Bilety 30 zł. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/692604832432670

SPACER TEMATYCZNY „NA DWORZE JANA FRYDERYKA” w Zamku Książąt Pomorskich

W najbliższy weekend z okazji 480. rocznicy urodzin Jana Fryderyka Zamek przeniesie nas opowieściami do XVI w., aby lepiej poznać szczecińskiego księcia oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Podczas spaceru poznamy m.in. ulubione rezydencje księcia słynącego z umiłowania luksusu, dowiemy się jakie stroje i inne drogocenne przedmioty były w jego posiadaniu. Spacer odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 13:30. Bilety po 15 zł.

DRUK NA PŁÓTNIE – MOTYWY ŚWIĄTECZNE. WARSZTATY DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY w Muzeum Narodowym

To będzie drugie spotkanie w ramach cyklu Etno Dizajn, podczas którego wykorzystując techniki nawiązujące do ręcznego druku na płótnie, uczestnicy wykonają prezenty świąteczne. Każdy z uczestników otrzyma torbę, którą będzie mógł ozdobić. Zapewnione są również wszystkie niezbędne do pracy materiały. Podczas spotkania będzie można zobaczyć wybrane matryce (klocki drukarskie) ze zbiorów Działu Etnografii Pomorza. Warsztaty odbędą się w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 11:00 w gmachu przy Wałach Chrobrego. Wstęp kosztuje 15 zł, obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły tutaj

ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH TRAS SZCZECINA

Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają całą historię tego miejsca. Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele, Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej, a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu „Miś” Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina – wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord. Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Bilet rodzinny od 30 zł za osobę, bilet pojedynczy, bez zniżek – 38 zł na wszystkie trzy trasy. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe codziennie przez 7 dni. W sobotę od 11:00 do 16:00, a w niedzielę od 12:00 do 16:00. Rezerwacja nie jest wymagana. Szczegóły: https://schron.szczecin.pl/ZWIEDZANIE MUZEUM SZCZECIN W PRL

Prezentacja fragmentów codzienności niepolitycznej z lat 1952-1989, przykłady znakomitego wzornictwa, kultowych przedmiotów. Strefy tematyczne na ponad 100 m kw.: Szczecin (miejsca, zakłady pracy, kultura, muzyka, smaki), dzieciństwo, gabinet działacza partyjnego, mieszkanie, handel, rzemiosło, sport i wypoczynek. Opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Adres: ul. Śląska 51/LU1A (po sąsiedzku z bramą ul. Śląska 52) – kamienica przy Parku gen. Andersa, skrzyżowanie z ul. Więckowskiego. W niedzielę otwarte w godzinach 11.00-16.00. Cennik: bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Szczegóły: http://facebook.com/muzeumszczecinwprlhttps://szczecinwprl.pl/GWIAZDKA NAD ŁASZTOWNIĄ w Starej Rzeźni

W najbliższą niedzielę Stara Rzeźnia zaprasza na spotkanie „Gwiazdka nad Łasztownią”. Wydarzenie gwiazdkowe wprowadzi w klimat Świąt Bożego Narodzenia, ale nie będzie to koncert kolędowy. Zabrzmią piosenki grupy artystycznej ARFIK. Autorem muzyki jest twórca Arfika – Ryszard Leoszewski, a słowa napisała szczecińska pisarka i poetka – Barbara Stenka. Początek koncertu w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/534356548213522/

AGNIESZKA CHYLIŃSKA – NEVER ENDING SORRY w Filharmonii im. M. Karłowicza

W niedzielę, 4 grudnia, Agnieszka Chylińska wystąpi w Szczecinie w ramach trasy Never Ending Sorry. Sama artystka mówi: „Chcę zaprosić na tę trasę jak dawno niewidziany przyjaciel z szeroko otwartymi ramionami. Przyjaciel, który ma tyle do opowiedzenia, który nie może się doczekać tego spotkania. Po latach muzycznych eksperymentów wracam do siebie, wracam do Was wciąż ta sama, choć jak zawsze nigdy taka sama”. Początek koncertu o godz. 19. Bilety wyprzedane.

IKONY KULTURY – PIOSENKA JEST DOBRA… – PIOTR ZUBEK I BOGDAN HOŁOWNIA w Willi Lentza

W najbliższy weekend w Willi Lentza odbędą się wyjątkowe koncerty, które przypomną zaliczane do najpiękniejszych polskich utworów XX wieku piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Arcydzieła Kabaretu Starszych Panów przypomną Piotr Zubek – wokalista i Bogdan Hołownia – pianista. Wśród prezentowanych utworów genialnego duetu autorskiego znajdą się m.in. takie szlagiery jak: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Herbatka”, „Jesienna dziewczyna, „O Julietto/O Romeo”, „Na całej połaci śnieg”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Dobranoc, już czas na sen”. Na koncert organizatorzy zapraszają od piątku do niedzieli, 2-4 grudnia, o godz. 19. Bilety w cenie 45-65 zł.

SPEKTAKL „BEREK, CZYLI UPIÓR W MOHERZE 2” w Operze na Zamku

Gwiazdorska obsada i historia, której długo nie da się zapomnieć. Miłość, tęcza i moherowy beret, czyli „Berek 2” to przepis na udany wieczór! Spektakl z m.in. Ewą Kasprzyk, Marią Niklińską i Danielem Olbrychskim w obsadzie zostanie wystawiony gościnnie na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. Sztukę będzie można obejrzeć w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 16:00 i 19:00. Bilety 120-150 zł, dostępne na bilety.fm.

„APETYT NA CZEREŚNIE” w Teatrze Kameralnym

W najbliższy weekend będzie można obejrzeć nowy spektakl Teatru Kameralnego „Apetyt na czereśnie”. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi między nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, absolutnie uniwersalne, ich prawda jest na dzisiaj, na jutro, na zawsze. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia, o godz. 19.

„KOBIETA ZAGROŻONA NISKIMI ŚWIADCZENIAMI EMERYTALNYMI” w Teatrze Małym

Na scenie Teatru Małego w ten weekend, 2-4 grudnia, wystawiony zostanie spektakl pt. „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”. To sztuka stworzona i zagrana przez Marię Dąbrowską. Jak czytamy w zapowiedzi, „artystka wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. Razem z jedynym perkusistą podłączonym do rytmu wszechświata, stworzą złocisty duet. Na ich niebie, dwa słońca mogą płonąć jednocześnie”. W piątek spektakl będzie można zobaczyć o 19:00, a w sobotę i niedzielę o 17:00. Bilety 35 i 45 zł.

„ODLOT” w Teatrze Współczesnym

Z kolei na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie w ten weekend zaplanowano prezentacje ostatniego spektaklu w reżyserii Anny Augustynowicz. To „Odlot” autorstwa Zenona Fajfera. Jest to opowieść o jednym z najbardziej destruktywnych wydarzeń w polskiej historii ostatnich dekad – sztuka bezpośrednio odnosi się do katastrofy smoleńskiej. Jednak autor przede wszystkim rejestruje narodowe mity i demony, które zalęgły się w naszej polskiej mentalności już po katastrofie. Spektakl zostanie wystawiony w piątek o godz. 19 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 19:15. Bilety 45 i 35 zł.

„DROGA PANI KALINO” na Scenie Kameralnej w Nowym Browarze

„Droga Pani Kalino’’ to fikcyjna opowieść o przyjaźni pomiędzy aktorką Kaliną Jędrusik a prostą dziewczyną ze wsi – Wiolettą Wypych. Historia ta (a zarazem historia życia Kaliny) opowiedziana jest przez listy i piosenki. W rolę wielkiej gwiazdy wcieliła się Małgorzata Iwańska. W sobotę i niedzielę, 3 i 4 grudnia, sztukę będzie można obejrzeć na Scenie Kameralnej w Nowym Browarze Szczecin przy ul. Partyzantów 2. W sobotę spektakl zostanie wystawiony o 16:00, a w niedzielę o 19:00. Bilety 50 i 40 zł.