Nie boi się podejmować tematów trudnych, w teatrze szuka jego społecznej, edukacyjnej i pedagogicznej funkcji. Teraz Jakub Skrzywanek został nagrodzony na arenie ogólnopolskiej. „ Dla mnie, jako reżysera teatralnego, jest to ogromny zaszczyt, ale dziś czuję szczególnie wdzięczność”.

Za nami 21. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Główną nagrodę wręczono Jakubowi Skrzywankowi, dyrektorowi Teatru Współczesnego w Szczecinie, za reżyserię spektaklu „Śmierć Jana Pawła II”, zrealizowanego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wszyscy jurorzy (Katarzyna Kozyra, Maria Anna Potocka, Tadeusz Słobodzianek, Lech Majewski i Rudolf Zioło) byli w swoim wyborze jednomyślni.

„Nie spodziewałem się, że Laur Konrada trafi wczoraj do mnie, szczególnie jednogłośnie, co wydarza się podobno dopiero drugi raz w historii. Dla mnie, jako reżysera teatralnego, jest to ogromny zaszczyt, ale dziś czuję szczególnie wdzięczność”, napisał na swoim koncie na FB Skrzywanek. „>>Śmierć Jana Pawła II<< jest wynikiem kilku lat mojej pracy z doskonałymi zespołami teatrów i realizatorów, z którymi spotkałem się w Poznaniu, Wałbrzychu, Warszawie, Szczecinie, Sosnowcu, Opolu, Toruniu i też poza Polską!”

Spektakl „Śmierć Jana Pawła II” jest oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników, w tym S. Dziwisza i M. Mokrzyckiego. W sztuce przyglądamy się jeszcze raz ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i pytamy: czy wobec śmierci i choroby wszyscy jesteśmy równi?, gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? oraz: czym staje się ona, kiedy wszystko to co prywatne staje się publicznym? Są to szczególnie ważne pytania w społeczeństwie, które wciąż nie pogodziło się ze śmiercią Jana Pawła II.