ZBiLK przygotowuje się do rozbiórki dwóch przedwojennych budynków mieszkalnych: przy ul. Księżnej Dąbrówki 1 na Stołczynie i przy ul. Jana Kazimierza 5 na Grabowie. Oba są w złym stanie technicznym i stwierdzono, że ich remont nie miałby ekonomicznego uzasadnienia.


Skrzyżowanie na Stołczynie będzie jeszcze bardziej puste

Pierwsza z kamienic stoi w pobliżu skrzyżowania ulic Księżnej Dąbrówki i Kościelnej na Stołczynie. Okolica jest sukcesywnie ogałacana z historycznej zabudowy. Teraz zniknie 3-kondygnacyjny budynek oznaczony numerem 1.

Jak czytamy w dokumentach projektowych: „Budynek znajduje się w złym stanie technicznym. Budynek został wyłączony z użytku po czym uległ dużej degradacji spowodowanej złym stanem stolarki oraz izolacji przeciwwilgociowych. Budynek w dużej mierze został też zdewastowany. W związku brakiem ekonomicznego uzasadnienia przeprowadzenia remontu budynek został przeznaczony do rozbiórki”.

Zniknie jedna z oficyn w pobliżu Parku Żeromskiego

Ten sam los czeka kamienicę przy ul. Jana Kazimierza 5 na Grabowie. To jeden z budynków oficyn, tworzących drugą linię zabudowy. Tutaj też uznano, że remont nie ma sensu.

„Budynek od kilku lat jest częściowo wyłączony z eksploatacji. Budynek ze względu na wadliwy stan techniczny; uszkodzenia i zarysowania ścian, ogólne zużycie elementów, ograniczoną wartość użytkową i estetyczną, brak należytej ochrony cieplnej i zawilgocenia oraz zagrzybienia pleśniowe nie kwalifikuje się do przeprowadzenia racjonalnie ekonomicznego remontu” – czytamy w dokumentacji projektowej.

Wraz z pracami rozbiórkowymi planowane jest docieplenie ściany budynku przy Jana Kazimierza 6 (oficyna), która zostanie odsłonięta po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy.

Są już oferty firm zainteresowanych rozbiórką

ZBiLK jest w trakcie rozstrzygania przetargu na prace rozbiórkowe. Swoim zakresem objął on wyburzenie trzech obiektów. Poza wspomnianymi kamienicami, zniknie również parterowy budynek użytkowy przy ul. Podgórnej 66A (w pobliżu ul. Herberta).

Zainteresowanych rozbiórką kamienicy przy ul. Księżnej Dąbrówki jest 5 podmiotów. Ceny wahają się od 114 do 296 tys. zł. ZBiLK planował wydać maksymalnie 335 tys. zł. W części dotyczącej budynku przy Jana Kazimierza wpłynęły 4 oferty, od 64 do 269 tys. zł. Budżet ZBiLK-u to 211 tys. zł. Siedem propozycji dotyczy budynku przy Podgórnej (27-117 tys. zł). ZBiLK zamierzał wydać nie więcej niż 116 tys. zł.

Kamienica przy ul. Jana Kazimierza 5 ma zostać zburzona do 10 grudnia. Budynek przy ul. Księżnej Dąbrówki 1 powinien zniknąć do 28 grudnia.