W związku z rozpoczęciem modernizacji torowiska na pl. Szarych Szeregów od środy, 15 stycznia, w tym rejonie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Największym utrudnieniem dla kierowców będzie wyłączenie z ruchu fragmentu ronda, na odcinku, w którym przecina al. Wojska Polskiego (od strony Głębokiego). Zmiany dotkną nie tylko kierowców, ale i pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie placu Szarych Szeregów wprowadzone zostaną w środę 15 stycznia o godz. 05:00. Pierwszy etap prac wiąże się z robotami na wyspie ronda oraz na torowisku w kierunku pętli Głębokie. Oznacza to, że budowlańcy zajmą wewnętrzny pas ronda, pozostawiając kierowcom zewnętrzny i środkowy. Dodatkowo nie będzie możliwości przejazdu przez torowisko tramwajowe na wysokości połączenia z al. Wojska Polskiego.

Wyznaczone zostaną dwa objazdy. Kierować na nie będą znaki oznaczone dla ułatwienia piktogramami figur geometrycznych: trójkątem i kwadratem.

Objazd główny: jezdnią al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Niedziałkowskiego, ul. Mickiewicza i powrót również al. Wojska Polskiego w stronę pl. Szarych Szeregów.

Objazd zalecany: od. pl. Odrodzenia poprzez ul. Monte Cassino, ul. Niedziałkowskiego, al. Wojska Polskiego, nawrót na skrzyżowaniu z ul. Felczaka i dalej al. Wojska Polskiego do pl. Szarych Szeregów.

Więcej ważnych zmian:

- na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego z ul. Niedziałkowskiego i ul. Mickiewicza wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna;

- poruszając się ciągiem ul. Niedziałkowskiego na skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego, nie będzie można skręcić w lewo w al. Wojska Polskiego na kierunku do pl. Szarych Szeregów. Dopuszczony będzie wyłącznie manewr skrętu w prawo w ciąg al. Wojska Polskiego oraz jazdy na wprost w ciąg ul. Mickiewicza;

- w ciągu ul. Felczaka na odcinku od ul. Unisławy do al. Wojska Polskiego wyznaczone zostaną nowe przystanki komunikacji miejskiej dla linii 87;

- na odcinku od ul. Wąskiej do al. Papieża Jana Pawła II wprowadzony zostanie kontrapas autobusowy. Autobus na obecnych odcinkach ulicy jednokierunkowej będzie mógł się poruszać w kierunku przeciwnym do pozostałych pojazdów samochodowych;

- na skrzyżowaniu ul. Felczaka z ul. Odrowąża wprowadzone zostanie przejezdne minirondo o średnicy wyspy centralnej 4 m i średnicy zewnętrznej 14 m;

- skrzyżowanie al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońska. Wlot ul. Jagiellońskiej, kierunek do ul. Witkiewicza: istniejący pas ruchu z relacjami prosto i lewo prowadzić będzie ruch tylko skrętu w lewo. Dotychczasowy pas do skrętu w prawo prowadzić będzie ruch prosto i prawo. Wlot ul. Jagiellońskiej, na kierunku do al. Piastów: istniejący pas prawy z relacją prosto i prawo będzie prowadzić ruch tylko skrętu w prawo. Jazda prosto będzie możliwa jedynie z pasa ze wspólną relacją skrętu w lewo.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Linia 1 kursować będzie na częściowo zmienionej trasie: od al. Wojska Polskiego przez ul. Wawrzyniaka – al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońską – al. Piastów, według specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.

Linia 87 będzie kursować częściowo zmienioną trasą: od al. Wyzwolenia przez ul. Felczaka i al. Wojska Polskiego do pl. Szarych Szeregów, według nowego, stałego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości kursowania.

Na trasie uruchomione zostaną przystanki, wszystkie zlokalizowane w ciągu ul. Felczaka: „Wąska Floating Arena” (18022 w kierunku Podbórza), naprzeciwko przystanku w kierunku Dworca Głównego, „Odrowąża” na żądanie (18411 w kierunku Dworca Głównego i 18412 w kierunku Podbórza), przy skrzyżowaniu z ul. Odrowąża, „Urząd Miasta” (12522 w kierunku Dworca Głównego i 12521 w kierunku Podbórza), przy skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II, „Felczaka” (12321 w kierunku Dworca Głównego i 12322 w kierunku Podbórza), przy skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego.

Wyłączone z obsługi zostają przystanki „Św. Jana Pawła II” (w obu kierunkach, nr 18121 i 18141) i „Wąska Floating Arena” (dotychczasowy przystanek w kierunku Podbórza, nr 18031). Nastąpi zmiana nazwy przystanku „Owocowa Dworzec” na „Dworzec Główny (Owocowa)”.

Linie 523 i 524 w kierunku Cukrowej/Przecławia i Pomorzan Dobrzyńskiej będą kursować objazdem: od pl. Szarych Szeregów przez al. Wojska Polskiego, ul. Mickiewicza, ul. Bolesława Śmiałego, ul. 5 Lipca do pl. Szarych Szeregów.

Zmiany będą dotyczyły także kursów wyjazdowych i zjazdowych do zajezdni Pogodno. Kursy wyjazdowe i zjazdowe z/do zajezdni Pogodno realizowane na wyłączonym z ruchu odcinku al. Wojska Polskiego będą przebiegać częściowo zmienioną trasą: od al. Wojska Polskiego przez ul. Wawrzyniaka – al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońską. Kursy wyjazdowe i zjazdowe z/do zajezdni Pogodno do/z Krzekowa będą realizowane skróconą trasą przez pl. Gałczyńskiego.

Rozpoczynające się 15 stycznia prace to pierwszy etap przebudowy węzła tramwajowego i pierwsza faza utrudnień.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do czerwca. Wykonawcą jest firma ZUE S.A.