Dom Kultury „13 Muz” w trakcie pandemii już w pierwszej połowie marca br. przeniósł swoją działalność edukacyjno-kulturalną w przestrzeń Internetu, tym samym był jedną z pierwszych, jak nie pierwszą instytucją kultury w mieście, która przeniosła, a nawet rozbudowała swoje propozycje.

Powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że wrzucona raz treść w przestrzeń Internetu pozostanie w nim na wieki, a przynajmniej na tak długo, dopóki on istnieje. W przypadku wydarzeń kulturalnych online, które w ostatnim czasie wyrastały jak grzyby po deszczu to akurat bardzo dobra wiadomość. Przecież nie raz, nie dwa umknął nam koncert, spektakl teatralny, czy też interesujący wykład, bądź atrakcyjne warsztaty. Czasem dowiadywaliśmy się o czymś zbyt późno, innym razem wygrywało zwykłe lenistwo, które zatrzymywało nas w domowych pieleszach, kiedy indziej najzwyczajniej w świecie pogoda nie zachęcała do wyjścia. Byliśmy źli sami na siebie, kiedy potem spotykaliśmy uczestników tych wydarzeń piejących z zachwytu i przywołujących z pamięci fragmenty danej imprezy. Teraz, kiedy mnóstwo instytucji kultury działa w Internecie, po wydarzenia, które z różnych względów nam umknęły, możemy sięgnąć w każdej chwili.

Dom Kultury „13 Muz” nie tylko przeniósł swoją działalność, a tym samym wydarzenia w przestrzeń Internetu, ale także rozbudował ofertę edukacyjno-kulturalną. Na kanale YouTube instytucji dostępne są filmy zarówno z wydarzeń sprzed kilku lat, jak i ostatniego, pandemicznego okresu.

Jedną z propozycji online instytucji z szeroką ofertą warsztatów tematycznych oraz i spektakli teatralnych dla najmłodszych, które cały czas są w zasięgu ręki (Internetu) jest „Domowy Animator Kultury”.

Na kanale YouTube nie brakuje wspomnianych już koncertów. W lipcu odbyła się kolejna premierowa odsłona cyklu „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” oraz koncert „my z delty”, pojawiła się też etiuda „Marionetki”, działającego w Muzach Zespołu Teatralnego 8Rąk.

Cały czas można zobaczyć doskonałe materiały powstałe z okazji 75-lecia polskiego Szczecina: „Zakochani w Szczecinie” zrealizowane przez aktorów z Salonu Artystycznego Seniorów DK „13 Muz” i Teatr Uhuru oraz „Pionierzy Szczecina” - prezentacje dotyczące pierwszych polskich mieszkańców Szczecina.

Z kolei na stronie www instytucji sięgnąć można po pomysły, które powstały w ramach akcji „Z dzieckiem w domu”, obejmującej swoim zakresem cykl różnorodnych gier i zabaw edukacyjnych. Warto też kliknąć w projekt o charakterze kampanii społecznej adresowany do dzieci pn. „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach”, którego głównym celem jest przekazywanie najmłodszym tematycznych informacji w formie zabawy. Na stronie internetowej dostępne są również wirtualne wystawy: „Dust settles, soaps slip”, oraz „Może i las”, której finisaż i spotkanie z twórcami zaplanowane jest po wakacjach już w budynku przy Placu Żołnierza Polskiego. Ciekawy i z pewnością zawsze aktualny będzie cykl „Eko - deko” prezentujący zagadnienia dotyczące ekologii.

Warto odwiedzać stronę internetową www.13muz.eu, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach, które miały już miejsce oraz o tych, które dopiero się odbędą i profil na FB www.facebook.com/13muz/, na którym, poza informacjami o bieżących wydarzeniach, organizowane są czasem gry i zabawy z drobnymi nagrodami. I oczywiście wspomniany już kanał YouTube stanowiący całkiem pokaźny już zbiór interesujących materiałów, zwłaszcza dla tych, pragnących nadrobić kulturalne zaległości.

Na ww. działania online Dom Kultury „13 Muz” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.