Położenie geograficzne Szczecina czyni go naturalnym partnerem dla państw północnej Europy. Głównymi atutami tego miasta są jego dynamiczny rozwój, kreatywność zamieszkującego go młodego pokolenia, jak również bliskość natury. Wszystko to pokrywa się z wartościami, które są ważne dla Duńczyków, Szwedów, Norwegów oraz Finów. Każde z powyższych zagadnień, jak również wiele innych tematów, zostało podjęte podczas rozmów w trakcie 8. edycji Dni Skandynawskich, czyli największego szczecińskiego wydarzenia poświęconego właśnie Skandynawii.

Wydarzenie odbywa się w Domu Skandynawskim w Szczecinie, który od roku działa w kamienicy przy ul. Monte Cassino 6. W tym czasie miało tam miejsce 148 wydarzeń — były to spotkania branżowe, tematyczne, jak również warsztaty dla mieszkańców i grup zamkniętych. Obiekt został odwiedzony przez 2500 osób. Jest on nieustannie wspierany przez cztery ambasady i tyle samo konsulatów: Szwecji, Dani, Norwegii i Finlandii. Dom Skandynawski współpracuje z 5 szczecińskimi uczelniami. Mowa o Akademii Sztuki, Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Uniwersytecie Szczecińskim oraz Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum.

– Dlaczego Dni Skandynawskie odbywają się w Szczecinie? Bo to my jesteśmy na tym szlaku, który łączy Skandynawię z Europą Środkowo-Wschodnią. Ta bliskość Skandynawii ma wiele przestrzeni, które oddziałują na to, co się właśnie u nas dzieje, to, co widzimy w przestrzeni gospodarczej, co rozwija się każdego roku, nas tutaj w regionie zachodniopomorskim bardzo cieszy. W samym Szczecinie funkcjonuje ponad 160 podmiotów skandynawskich, a w naszym regionie ponad 400. W sumie sektor ten zatrudnia około 20 tysięcy pracowników, więc myślę, że tych relacji gospodarczych mamy naprawdę bardzo, bardzo wiele — mówi Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina.

Współpraca z państwami skandynawskimi pozwala czerpać korzyści także na innych płaszczyznach, jak choćby edukacja czy kultura. Dni Skandynawskie w Szczecinie są jednym z najważniejszych elementów tej międzynarodowej współpracy.

– Powracamy do naszej zwykłej działalności po okresie pandemii, kiedy nie byliśmy w stanie się spotykać w ten sposób, ale sądzę, że ten okres nauczył nas, iż należy dbać o siebie nawzajem i zbliżać się do siebie na nowe sposoby. Ten okres nauczył nas także, że sąsiedzi są ważni — relacjonuje Anna Uggla, Zastępca Szefa Misji, Ambasada Szwecji w Polsce.

Anna Uggla podkreśliła także, że w obszarze dookoła Bałtyku kraje skandynawskie i Polska to także sąsiedzi, a w samej Szwecji mieszka wielu Polaków, co pozwala na zacieśnienie więzi pomiędzy tymi krajami.

Dni Skandynawskie to tak naprawdę 6 dni wydarzeń, w trakcie których odbywają się różnego rodzaju koncerty, warsztaty i przedstawienia, ale przede wszystkim rozmowy oraz panele dyskusyjne. Ich celem będzie ukazanie różnic pomiędzy poszczególnymi państwami, jak również dobrych praktyk, jakimi wzajemnie można się inspirować.

Wybrane punkty programu tegorocznych Dni Skandynawskich będą transmitowane na Facebooku na profilu Wiadomości Szczecin.