Największymi gwiazdami Dni Morza w Szczecinie będą oczywiście żaglowce, ale jak zawsze nie zabraknie też atrakcji muzycznych. W tym roku zaplanowano muzyczną bitwę The Voice of Poland vs The Voice Kids, występ Cleo oraz mnóstwo koncertów szantowo-folkowych. Sprawdźcie, co jeszcze przygotowano!

Największą gwiazdą hiszpański żaglowiec

Tegoroczne Dni Morza odbędą się w dniach 14 – 16 czerwca 2019. Już od kilku miesięcy wiemy, że ich największą atrakcją ma być czteromasztowiec Juan Sebastian de Elcano. To duma Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej i czwarty największy żaglowiec szkolny świata. W czerwcu po raz pierwszy odwiedzi Polskę, cumując właśnie w Szczecinie!

– Najważniejsza jednostka, Juan Sebastian de Elcano zacumuje przy Nabrzeżu Bułgarskim. Towarzyszyć mu będzie jednostka Polskiej Marynarki Wojennej – mówi Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. – De Elcano wpłynie do Szczecina już w środę, 12 czerwca, o godz. 09:00. Zapraszamy wszystkich serdecznie na bardzo uroczyste powitanie tej jednostki. Poza tym, że jest to jej pierwsza wizyta w Szczecinie, to od 1927 roku, kiedy jednostkę zwodowano i podniesiono banderę, jest to pierwsza wizyta w Polsce. W związku z tym traktujemy tę wizytę bardzo szczególnie – zaznacza Raducha.

Przypłynie ponad 30 jednostek

W sumie podczas Dni Morza nasze miasto odwiedzą 34 jednostki. Wśród nich m.in.: jeden z największych polskich żaglowców, czyli Fryderyk Chopin (będzie to drugi pod względem wielkości gość tegorocznych Dni Morza), szwedzki oldtimer Baltic Beauty, fiński żaglowiec z ponad 100-letnią tradycją, czyli Joanna Saturna, jacht Antica, ARK, a także liczne jednostki z Polski i Niemiec. Większość z nich będzie można zwiedzać. Zaplanowano też rejsy po szczecińskim porcie, na które bilety będzie można kupić bezpośrednio na nabrzeżach.

Dużo atrakcji

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poznaliśmy również pozostałe atrakcje tegorocznych Dni Morza. Na mieszkańców i turystów będzie czekać aż 5 scen i kilka różnych festiwali. To m.in. festiwal literatury "Odkryj książkę na nowo", w którym weźmie udział ponad 40 wystawców oraz znani autorzy, jak np. Łukasz Orbitowski, Magda Stachula, Nina Majewska-Brown, Radosław Fiedler.

W strefie dziecięcej po raz kolejny odbędzie się festiwal Family Travel. - Rodzina Łopacińskich przygotuje zabawy dla najmłodszych mówiące o podróżach Kolumba, Magellana i innych wielkich odkrywców – zapowiada Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Ponadto odbędą się kolejne edycje festiwali orkiestr dętych oraz samby „Samba Port Festival”.

Wielka dyskoteka i muzyczna bitwa The Voice of Poland vs The Voice Kids

Co ciekawe, w tym roku w programie Dni Morza znalazła się wielka dyskoteka dla mieszkańców. Zaplanowano ją pierwszego dnia imprezy, w piątek, od godz. 19:00 na Łasztowni. Do tańca zagrają znani szczecińscy didżeje, m.in. Ines Bloom i Jazzek. Każdy zaprezentuje 1,5-godzinny set.

Z kolei w sobotę organizatorzy zapraszają na scenę główną, zlokalizowaną u stóp Wałów Chrobrego.

- Trzymamy się formatów telewizyjnych, które szczecinianie polubili. Tym razem będzie to bitwa, czyli połączone The Voice of Poland z The Voice Kids. Będzie pięć par, tj. pięć osób dorosłych i pięcioro dzieci, którzy będą toczyć muzyczną bitwę. Dodatkowo odbędzie się koncert Cleo – zapowiada Grabowski.

W sumie w sobotę na scenie głównej wystąpi 11 wokalistów, m.in.: Piotr Tłustochowicz, Jerzy Grzechnik, Magdalena Dąbkowska, Nela Zawadzka, Antek Scardina, Maksymilian Kwapień, Gabriel Fleszar.

Tydzień wcześniej, 8 czerwca, w Alei Kwiatowej odbędzie się casting dla dzieci do 15. roku życia. Nagrodą dla zwycięzcy będzie występ na dużej scenie z prawdziwymi muzykami właśnie podczas zaplanowanej muzycznej bitwy.

W niedzielę u podnóża Wałów Chrobrego zaplanowano koncert filharmoniczny, podczas którego zagra Philharmonic Big Band.

Oczywiście na Dniach Morza nie zabraknie też sceny folkowo-szantowej, na której zagrają m.in.: Ryczące Dwudziestki, Kraków Street Band, Qftry, Free Blues Band. W związku z wizytą Juana Sebastiana de Elcano wystąpią także zespoły grające muzykę andaluzyjską oraz flamenco.

Gigantyczny diabelski młyn

Poza żaglowcami i koncertami zaplanowano sporo dodatkowych atrakcji. Na dwóch brzegach Odry rozstawią się wystawcy z kulinarnymi propozycjami, rękodzielnicy, sprzedawcy pamiątek i różnych gadżetów. Tradycyjnie Jarmark pod żaglami będzie usytuowany zarówno wzdłuż ulicy Jana z Kolna, na Wałach Chrobrego oraz Łasztowni. W programie tegorocznych Dni Morza znalazły się też: festiwal food trucków, strefa gastronomiczna „Poznańska Pyra”, w której będzie można spróbować dań kuchni wielkopolskiej (nie tylko z ziemniaków), wesołe miasteczka z karuzelami, rollercosterami, dmuchanymi zamkami czy eurobungee.

Dużą atrakcją będzie też „Wheel of Szczecin”, czyli największy w Polsce diabelski młyn, którego montaż na Łasztowni już się rozpoczął. Młyńskie koło pozostanie w Szczecinie przez minimum miesiąc. Pierwsze przejażdżki będą możliwe już 8 czerwca.