Ponad 40 okrętów marynarki wojennej będzie cumować w porcie Szczecin-Świnoujście od 31 maja do 4 czerwca. Ma to związek z manewrami morskimi BALTOPS, które odbywać się będą na Bałtyku.

Będzie to 45. edycja manewrów wojskowych corocznie przeprowadzanych w akwenie Morza Bałtyckiego. W ubiegłym roku w BALTOPS uczestniczyło ponad sześć tysięcy żołnierzy z państw członkowskich i partnerskich NATO. Teraz w ćwiczenia zaangażowanych ma być 14 państw: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Wstępnie szacuje się, że wykorzystanych zostanie 46 okrętów, około 30 samolotów i 10 śmigłowców.

Będą tu ustalać szczegóły ćwiczeń

Manewry potrwają od 1 do 17 czerwca. Do Szczecina i Świnoujścia okręty przypłyną na ich samym początku na Pre-Sail Conference. To na niej ustalane są ostatnie szczegóły ćwiczeń, a dowódcy poszczególnych grup taktycznych przekazują pierwsze wprowadzenia dowódcom podległych okrętów. Na razie wiadomo, że scenariusz będzie przewidywał powstanie zagrożeń asymetrycznych (terroryzm) w zachodniej części Bałtyku oraz zagrożeń konwencjonalnych i hybrydowych we wschodniej części akwenu. Ćwiczenia mają udoskonalić współpracę sił morskich z siłami powietrznymi. Ich organizatorem i kierownikiem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.

Trwa nabór oficerów łącznikowych, którzy będą opiekować się załogami okrętów. Zgłoszeni wolontariusze będą obsługiwać również sierpniowy finał The Tall Ships Races, więc wizyta okrętów NATO będzie dla nich wymagającym sprawdzianem przed jeszcze większą imprezą. Zainteresowane osoby mogą się również zgłaszać tylko do obsługi BALTOPS lub tylko na finał TTSR. Zgłaszać można się do końca lutego. Szczegóły na stronie: ttsr.eu.

Nie będzie Dni Morza
Finał regat The Tall Ships Races (5-8 sierpnia) i wizyta okrętów wojennych NATO (31 maja-4 czerwca) to dwa najbardziej znaczące tegoroczne wydarzenia o charakterze morskim. Ze względu na TTSR nie odbędą się natomiast Dni Morza (podobnie było w poprzednich latach , gdy finały regat były w Szczecinie). W kalendarzu zostały za to Dni Odry. Zaplanowane są na 10-11 lipca. Miasto wyda na ich organizację 100 tysięcy złotych.