W ciągu ostatnich lat mityczna już „szczecińska tożsamość” zdaje się samorealizować. Czy „poniemieckie” zaczyna być „nasze” a współcześni mieszkańcy Szczecina wreszcie czują się jak u siebie? Między innymi o tym będą dyskutować goście zaproszeni do debaty „Poniemieckie. Dziedzictwo oswojone?”.

Mieszkańcy Szczecina przestali szukać, zaczęli być. Widać to zarówno w wielu inicjatywach jak i przedsięwzięciach, szczególnie w przestrzeni społeczno-kulturalnej.

– Chyba wreszcie poczuliśmy się naprawdę u siebie i zaczynamy doceniać i zgłębiać zastane po 1945 roku dziedzictwo. Od zachowania niemieckich napisów, przez zachwyt nad architekturą i sztuką, po eksplorowanie lokalnej historii „sprzed” – uważa Kinga Rabińska ze ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego.

Coraz częściej tę ciekawość i chęć zdobywania wiedzy o niemieckim Szczecinie podzielają sami mieszkańcy. Nie tylko lokalni aktywiści, miłośnicy grodu Gryfa. Dlaczego są tym tak zainteresowani? O tym właśnie będą dyskutować uczestnicy debaty „Poniemieckie. Dziedzictwo oswojone?” organizowanej przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki oraz portal wSzczecinie.pl.

– Uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć czy „poniemieckie” zaczyna być „nasze”, jak to wpływa na nasze relacje na pograniczu oraz co to mówi o nas jako tych, którzy dziedziczą wspólną historią – dodaje Kina Rabińska.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni zarówno artyści, jak i naukowcy oraz lokalni miłośnicy historii Szczecina. Zaproszenie przyjęli pisarka i tłumaczka literatury niemieckiej, autorka głośnego reportażu „Poniemieckie” Karolina Kuszyk oraz doktor nauk humanistycznych, historyk, autor m.in. „Grudzień 1970 w Szczecinie” Michał Paziewski.

Do udziału w debacie został zaproszony również miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, miłośniczka stareńkiego Szczecina Monika Szymanik oraz prezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze Wiktor Możdżer.

Debatę poprowadzą Kina Rabińska oraz Andrzej Kochański. Spotkanie rozpocznie się 8 grudnia o godz. 18 w przestrzeni Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Dialogu Przełomy.

Debata będzie również transmitowana na żywo na facebookowym profilu wSzczecinie.pl.

Wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1350992335649828