Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie mogą cieszyć się wolnym od nauki. Ferie zimowe potrwają do 17 stycznia. Co zrobić z taką ilością wolnego czasu? Zamek proponuje najpierw wiedza o lodowej krainie, potem warsztaty kreatywne.

 

Tegoroczne ferie na Zamku to wydarzenia online, na które zaproszeni są wszyscy chcący spędzić czas na zabawie, jednocześnie zdobywając nowe umiejętności i wiedzę. Niesamowite historie prosto z Antarktyki oraz warsztaty, dzięki którym dzieci będą mogły stworzyć ekogadżety – tego właśnie mogą spodziewać się uczestnicy zamkowych ferii!

W pierwszym tygodniu, od 4 do 8 stycznia, zaplanowano emisję cyklu krótkich filmów, podczas których Wojciech Nawrocki – podróżnik i fotograf podwodny – opowie historię swojej niezwykłej wyprawy na Antarktykę. Nie zabraknie wciągających ciekawostek o krainie wiecznego lodu oraz rad przybliżających tajniki żeglarstwa. Prowadzący wytłumaczy i pokaże, na czym polega przyrodnicza i podwodna fotografia oraz zaprezentuje zdjęcia wykonane podczas wyprawy. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i na co dzień niespotykane ujęcia morskich toni – tego nie wolno przegapić! Uczestnicy spotkań poznają gatunki zwierząt żyjących na Antarktydzie i w wodach Ocean Południowego.

Plan emisji spotkań z Wojciechem Nawrockim:

  • 4 stycznia (poniedziałek), godz. 14:00, odc.1: Projekt Antarktyka;

  • 5 stycznia (wtorek), godz. 14:00, odc.2: Antarktyka – żeglarskie opowieści;

  • 6 stycznia (środa), godz. 14:00, odc.3: Podwodna Antarktyka – obrazy z dna końca świata;

  • 8 stycznia (piątek), godz. 14:00, odc. 4: Antarktyka i jej bioróżnorodność.

Gościem spotkań będzie również Piotr Kuźniar – płetwonurek, entuzjasta rejsów polarnych, który ustanowił żeglarski i morski rekord świata, dopływając najdalej na południe.

ZOBACZ TEŻ: Ferie zimowe w Szczecinie. Jakie atrakcje dla dzieci przygotowano?

Drugi tydzień ferii upłynie pod znakiem rękodzieła, co z pewnością ucieszy fanów prac ręcznych. Wirtualne warsztaty „Zrób to sam” poprowadzi Aleksandra Gisges-Dalecka – projektantka odzieży artystycznej i animatorka kultury. Przedstawi różnorodne formy pracy z tkaniną, objaśni tajniki tworzenia gadżetów w myśl idei eko oraz zaprezentuje etapy tworzenia i dekoracji makiety Zamku. Do zabawy nie będą wymagane specjalne rzeczy – ciekawe prace będzie można stworzyć we własnych domach. Kto wie, jaki potencjał kryją w sobie rzeczy, które trzymamy w swoich pokojach!

Emisja warsztatów zaplanowana jest na:

  • 11 stycznia (poniedziałek), godz.14:00, odc. 1

  • 13 stycznia (środa), godz.14:00, odc. 2

  • 15 stycznia (piątek), godz.14:00, odc. 3

Wszystkie filmy dostępne będą na stronie zamek.szczecin.pl oraz zamkowych Facebooku (https://www.facebook.com/zamek.szczecin) i kanale na YouTube: (https://www.youtube.com/user/zkpszczecin).