Nowe nawierzchnie, ograniczona prędkość, zieleń. Ulica Małkowskiego na odcinku od al. Piastów do ul. Bogusława X oraz ul. Królowej Jadwigi od ul. Krzywoustego do ul. Małkowskiego przebudowywane są na wzór ul. Jagiellońskiej i wkrótce staną się przyjazną przestrzenią dla pieszych.

Inwestycja obejmuje przebudowę jezdni, chodników, zagospodarowanie terenów zielonych, wykonanie elementów małej architektury oraz usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą.

– Ponadto przewiduje się wprowadzenie strefy ruchu z ograniczeniem prędkości maksymalnej do 30 km/h tak, aby pieszy mógł przekraczać jezdnię w dowolnym miejscu, a rowerzysta poruszać się w obu kierunkach – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. – W związku z prowadzoną inwestycją ENEA Operator oraz SEC dokonują remontów i konserwacji sieci uzbrojenia podziemnego – dodaje.

Prace rozpoczęły się na początku marca br. Co już zrobiono?

Na odcinku ul. Małkowskiego od ulicy Królowej Jadwigi do ulicy Bogusława X zostały wykonane prace kanalizacyjne i brukarskie oraz nakładki bitumiczne. Jak informuje Pieczyńska, obecnie wykonawca przygotowuje miejsca na donice oraz wykańcza nawierzchnię chodnika. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.

Na odcinku od ulicy Królowej Jadwigi do alei Piastów wykonano stabilizacje i podbudowy pod chodniki, nawierzchnie i wjazdy. Zakończyły się też prace przy budowie elementów kanalizacji deszczowej. Wykonawca rozebrał też kostkę kamienną i wkrótce zakończy prace przy wykonywaniu warstw konstrukcyjnych drogi. Wtedy możliwe będzie wykonanie nakładek bitumicznych i całości nawierzchni chodników.

Z kolei w ramach przebudowy ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Krzywoustego od ulicy Małkowskiego (wraz ze skrzyżowaniem) przebudowano wodociąg oraz elementy kanalizacji deszczowej. Jak zapowiada rzeczniczka ZDiTM, w najbliższym czasie rozpocznie się ustawianie krawężnika i układanie nawierzchni chodników. Równolegle będą prowadzone prace przy konstrukcji drogowej.

Diametralne zmiany za prawie 9 mln zł

Po przebudowie ta część śródmieścia zmieni się diametralnie. Pojawi się też zieleń, np. wzdłuż ul. Małkowskiego dwustronny szpaler drzew. Dwa z nich zaplanowano w kracie, przy kolejnych 24 drzewach zaprojektowano zieleńce. Poszczególne odcinki ulicy Małkowskiego wyróżnią betonowe donice z siedziskiem z kompozytu drewnianego, zagospodarowane zielenią. Przy skrzyżowaniu ulicy Małkowskiego z Królowej Jadwigi także pojawią się miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni, a wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Krzywoustego do ulicy Małkowskiego zaplanowano posadzenie 9 drzew.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Elbud Sp z o.o. i Elbud s.c., które na realizację wszystkich prac ma czas do listopada. Koszt to 8,7 mln zł.