Czego potrzebują dziś młode zespoły, by zaistnieć? Przede wszystkim słuchaczy. Niełatwo jest ich jednak pozyskać w realiach współczesnego rynku muzycznego. Z pomocą przychodzi przegląd Made In Szczecin 5, którego głównym celem jest promocja lokalnych artystów. Stowarzyszenie wyłoniło właśnie 16 zespołów, które dzięki konkursowi nagrają klipy live i będą miały szansę znaleźć się na składance Born In Szczecin vol. 5 o nakładzie 3 tys. egzemplarzy.

„Świeżość, technika i związek ze Szczecinem”

Co roku przegląd Made In Szczecin 5 daje szansę najbardziej obiecującym kapelom w Szczecinie. 11 i 12 kwietnia w klubie Wasabi zagra 16 zespołów wyłonionychw rekrutacji przez organizatora: - Zgłoszeń było jak co roku sporo i mieliśmy twardy orzech do zgryzienia. Przesłuchania trwały do późnej nocy, ale udało się. Mamy szczęśliwą szesnastkę, której damy szansę na więcej – mówi Karolina Woźniak, dyrektor artystyczny Made In Szczecin. Pod uwagę braliśmy świeżość, technikę i związek ze Szczecinem. Także doświadczenie kapeli im mniejsze, tym lepiej, bo szukamy przecież młodych zespołów – dodaje Karolina Woźniak.

Szczęśliwa szesnastka w fabrycznym Szczecinie

Przegląd Made In Szczecin 5 odbędzie sięw tym roku w ramach artystycznego weekendu Industrialny Made In Szczecin. Przedsięwzięcie zagości w fabrycznych murach starego Szczecina przy Kolumba 4. Industrialna część miasta zostanie ożywiona dźwiękami i światłem. Alternatywne atrakcje (w większości za darmo) będą trwały 3 dni. Oprócz zespołów przeglądowych zagrają też inne kapele, jak choćby ulubieńcy radiowej Trójki – Cuba De Zoo czy chwalone przez Zbigniewa Hołdysa szczecińskie Dead On Time.

Szczęśliwa przeglądowa szesnastka, którą po przesłuchaniach wytypowali członkowie stowarzyszenia Made In Szczecin,  to zespoły różnorodne stylowo: – Kolejny raz potwierdza się to, co mówimy od kilku lat. Szczecin ma bardzo zróżnicowaną i ciekawą scenę muzyczną. I to właśnie chcemy pokazać na przeglądzie Made In Szczecin 5 – mówi Karolina Woźniak.

Zespoły, które zagrają na Made In Szczecin 5:

1. Marry No Wane – „Zespół odczuć i przeżyć. Jeśli nazwanie naszego stylu miałoby nas ograniczać w tworzeniu, to wolelibyśmy tego nie robić...”. Na koncertach wzruszeniowo i kameralnie.

2. Fallen Destiny – sami piszą o sobie, że grają melodyjny post-hardcore. A słuchaczom pozostaje w to uwierzyć i posłuchać ciężkich klimatów.

3. Frontrow – świeże funkowe granie z melodyjnym męskim wokalem może być dla nich przepustką do rozpoznawalności.

4. Zielina – delikatny rock, a do gitar – wokal niewieści. W dobrej formie i bezpretensjonalnie.

5. ETA – rock zamknięty w trzech wielkich literach.

6. Bird of Either – muzyka nieklasyfikowalna, gdzie słuchacz czeka na odgłos i impuls. Eksperyment z nutą tajemnicy.

7. Helless – porządne gitarowe uderzenie, które sprzeciwia się „masowej manipulacji”. Fani określają ich m.in. mianem „pięknych szatanów”.

8. Magic Loud – klasyczne rockowe granie z nutą magii i angielskimi tekstami. Na koncertach czuć, że oddychają tym samym powietrzem, co najwięksi ludzie rocka.

9. Winter/Spring – elektronika, które wniesie do przeglądowych koncertów świeży, zimowo-wiosenny wiatr. Zawsze ożywcza.

10. Dejv – wiele anegdot krąży o muzykach grających reggae. Ten człowiek ma szansę stworzyć muzyce z czarnego lądu pozytywny PR... na szczecińskiej wyspie.

11. Omega Impact – kompozytor wywodzący się ze Szczecina przeniósł swoją muzykę w europejski klimat. Kameralny projekt o naturalnym, akustycznym brzmieniu.

12. Hotel Zero – gdyby Hendrix żył, przyszedłby na ich koncert. Chociażby po to, by posłuchać gitarowej kaczuchy. Ale nie tylko.

13. Synergia – potrafią dać do wiwatu solidnym riffem, potrafią być też refleksyjni.

14. Ułani Kapitalizmu – kiedy poprzestawiasz w muzyce wszystkie gotowe klocki, usłyszysz właśnie ich. Zaprzeczenie socjalizmu w muzyce.

15. Favela – proste w formie i przekazie gitarowe granie, którego potrzebują słuchacze. „Biesiadny charakter ich piosenek doskonale pasuje na prywatki, imprezy okolicznościowe oraz wesela”.

16. Unuseless - rockowo swingują dzięki funkowi.

Wiele ścieżek promocji. Będą wideoklipy

W czasie koncertów przeglądowych powstanie kilkanaście wideoklipów młodych szczecińskich formacji, które po koncertach trafią na YouTube. Tam odbędzie się głosowanie zalogowanych użytkowników, w którym do wygrania będą miejsca na płycie Born In Szczecin vol. 5. Co roku składanka skupia najbardziej obiecujące kapele z regionu.

Ponadto zwycięzcy głosowania wygrają teledysk od wSzczecinie.tv .Swoje wyróżnienie przyzna też stowarzyszenie Kamera, które wskaże zwycięzców drugiego teledysku i podejmie się jego realizacji.

- Nagród jest w tym roku dość dużo i chcemy, żeby przełożyły się one na lepszą promocję szczecińskich muzyków. Dlatego są to wideoklipy i miejsca na Born In Szczecin vol. 5, której zasięg rozszerzamy – komentuje Karolina Woźniak, dyrektor artystyczny Made In Szczecin.

Piąty wolumin składanki ukaże się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Szansę dostania się na kolejną edycję składanki poprzez przegląd otrzyma 8 formacji. Premiera płyty zapowiedziana na 17 lipca będzie zwieńczeniem szczecińskiego święta muzyki Gryfonia. W jednym dniu szczecinian będzie czekać wiele okołomuzycznych atrakcji: – Na razie nie zdradzamy wszystkiego. Mogę tylko powiedzieć, że czegoś takiego jak Gryfonia jeszcze w Szczecinie nie było. Cały dzień z muzycznymi atrakcjami, a na koniec występ przyszłych zwycięzców przeglądu Made In Szczecin 5 oraz gwiazdy na premierze Born In Szczecin 5 na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Wspierają Made In Szczecin

Przegląd Made In Szczecin 5 jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecina. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Stobno Records, które odpowiada za realizację dźwięku. Zespoły nagłaśnia WSOUND.pl. Dźwięki lepiej chłonie się przy odpowiednim oświetleniu - za te będzie odpowiadać LS Project. Backline dostarczony zostanie przez firmę Rockman.

Sponsorami Made in Szczecin 5 są Galeria Kaskada, Follow me! i Stara Rzeźnia.

Działania na rzecz lokalnych kapel wspierają także Wasabi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki w Szczecinie, Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia, Eggpart, stowarzyszenie Kamera oraz Szczecin Blog.

Projektowi Made In Szczecin medialnie patronują Kręcioła TV, Fabryka Zespołów, TopGuitar i dlastudenta.pl.