W jaki sposób żaglowce pływają pod wiatr? Co odczuwa nurek pod wodą? Jak mocno kołysze przy sztormie o sile 8 stopni w skali Beauforta? To tylko niewielka część z 220 pytań, na które odpowiedzi będzie można znaleźć w Morskim Centrum Nauki, które w 2021 r. ma zostać otwarte na Łasztowni.

Po konsultacjach społecznych z mieszkańcami, ludźmi morza, naukowcami, nauczycielami i przedstawicielami biznesu powstała lista 220 zagadnień, które zobrazowane zostaną w stałej ekspozycji Morskiego Centrum Nauki. W głównej mierze za pomocą interaktywnych eksponatów, które pozwolą na własnej skórze poznać prawa nauki rządzące światem morza.

- Centrum będzie mocno zakorzenione w historii Pomorza Zachodniego, które zawsze było blisko związane z morzem. Będzie opowiadać o morzu, stoczni, żeglarstwie, a także historii regionu. Ma być miejscem spotkań różnych środowisk. Źródłem wiedzy i kształtowania kultury – mówił Piotr Kossobudzki, twórca, wspólnie z Karoliną Perrin, koncepcji wystaw Morskiego Centrum Nauki.

Interaktywne eksponaty

W środę zaprezentowano pierwsze atrakcje, które czekać będą na odwiedzających. Przez „oczy” ciężkiego hełmu do nurkowania będzie można sprawdzić co pod wodą widzi nurek (za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości), a specjalne odważniki przy kombinezonie pozwolą poczuć jakie siły działają na jego ciało.

Model żaglówki na wodzie w niewielkim naczyniu i wentylator jako źródło wiatru pomogą w prosty zrozumieć jak dzięki sile nośnej żaglowce mogą płynąć (halsować) pod wiatr. Wyzwaniem będzie nauka węzła ratowniczego i sprawdzian na specjalnym urządzeniu, czy udałoby się nam tego dokonać tego w ciągu kluczowych trzech sekund, zanim rzucona nam lina zostanie szarpnięta.

Perełki z magazynów

Wśród eksponatów znajdą się również m.in. przecięty na pół jacht, symulator sztormu, symulator nawigacji i wiele, wiele innych.

- Przywrócimy do życia i udostępnimy zwiedzającym wiele eksponatów, które teraz znajdują się w magazynach Muzeum Narodowego, np. zakonserwowany silnik parowy czy szalupę ratunkową z parowca „Poznań”. Wiele z tych oryginalnych eksponatów zostanie częścią interaktywnych ekspozycji. Takie połączenie jest rzadko spotykane w podobnych placówkach – podkreślał Piotr Kossobudzki.

Eksponaty zostaną zgromadzone na trzech piętrach budynku CMN, który powstanie na Łasztowni, między Trasą Zamkową a dźwigozaurami. Zgrupowane zostaną wokół pięciu osi tematycznych: budowy i ruchu statków, morza jako żywiołu, nawigacji i zjawisk globalnych, pracy ludzi morza oraz wodnego placu zabaw dla dzieci – Chlap!, którego dokładny projekt przygotował prof. Jerzy Stelmach, pomysłodawca powstania Morskiego Centrum Nauki.

Harmonogram inwestycji

- Do końca maja powstanie floor plan, czyli koncepcja ustawienia eksponatów na 3 tys. m kw. MCN. Miesiąc później będzie gotowy dokładny opis przedmiotu zamówienia, czyli wszystkich eksponatów. W połowie lipca planujemy przetarg na wykonanie wystawy stałej – mówił Witold Jabłoński, dyrektor MCN.

Gmach Centrum ma być gotowy w 2021 r. Poza częścią wystawienniczą powstanie tam również m.in. planetarium, sale warsztatowe i taras widokowy na dachu. Koszt całej inwestycji to ponad 80 mln zł.

- Mamy już pozwolenia na budowę. Prace projektowe są na ukończeniu. Najważniejsze jest jednak to, co będzie w środku. Chcemy w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób opowiedzieć o morskich tradycjach Pomorza Zachodniego – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz, któremu podlega Morskie Centrum Nauki.