Gregory Porter, Laurie Anderson i Rafał Blechacz to tylko niektóre głośne nazwiska, które wystąpią na scenie Filharmonii w Szczecinie. „Zobacz muzykę, dotknij dźwięku” to hasło promocyjne nowego sezonu tej instytucji.
Odrodzenie na początek
Uroczysta inauguracja nowego sezonu artystycznego w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbędzie się 22 września. Podczas uroczystego koncertu usłyszymy utwory Szymanowskiego i Karłowicza. Z dorobku patrona Filharmonii wybrano Symfonię e-moll op. 7 „Odrodzenie”. Niedawno kompozycja ta została nagrana przez szczecińskich symfoników pod dyrekcją Rune Bergmanna i zostanie wydania na płycie.

Piątkowy koncert odbędzie się w ramach cyklu Grandioso, który jest „przeznaczony” na szczególnie uroczyste wydarzenia w tej instytucji. To jeden z aż piętnastu cykli koncertowych, które Filharmonia w Szczecinie przygotowuje. Inne to m.in. Animato, Brillante, Deciso, Espressivo, Soundlab, Rubato czy Sonoro. Ten ostatni, to nowość, będzie prezentował niezwykłe brzmienia instrumentów rzadko występujących jako solowe czy koncertujące. Już 29 września właśnie w tym cyklu zabrzmi „Symfonia Zegarowa” Haydna.

Znakomity kwartet rezydentem
- Zderzenie różnych gatunków muzycznych to nasza strategia repertuarowa - mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Efektem takich starań jest m.in. zaproszenie zespołu Atom String Quartet do pełnienia roli artysty rezydenta. To muzycy, którzy w sposób świeży i nowy interpretują klasykę, ale też eksperymentują. Pierwsze wydarzenie z ich udziałem, to występ w sali kameralnej 27 września tego roku, podczas którego kwartet zagra utwory Zbigniewa Seiferta.

Najgłośniejsze nazwiska

To będzie jedno z ciekawszych wydarzeń jesieni obok koncertu Marilyn Mazur Orchestra (3 października) czy występów kwartetu Tomasza Stańki (27 listopada) oraz Leszka Możdżera wraz z Baroque Holland Orchestra (4 grudnia). W późniejszych miesiącach w Filharmonii w Szczecinie będzie można zobaczyć jeszcze m.in. Rafała Blechacza, Bartłomieja Nizioła w duecie z Łukaszem Kuropaczewskim, Berliner Barock Solisten, Aleksandrę Kurzak i jej męża Roberto Alagna (podczas koncertu na 65-lecie Filharmonii – 19 lutego), a także Nareka Hakhnazaryana, Gregory Portera i pod koniec sezonu bardzo cenioną amerykańską artystkę, Laurie Anderson.


Będą też lżejsze propozycje
Co prawda najwięcej wydarzeń przygotowano z myślą o wielbicielach muzyki poważnej i awngardowej, ale w repertuarze Filharmonii znalazły się też lżejsze propozycje. Mowa m.in. o programie „Z batutą i MoCartem”, czyli wielkich przebojach klasyki w zabawnych wersjach (10 grudnia) czy koncercie sylwestrowym w nastroju XX-lecia międzywojennego z udziałem Jakuba Szydłowskiego.

Filharmonia organizuje też wiele działań edukacyjnych dla szkół oraz koncerty rodzinne czy spektakle. W ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki (1 października) zostanie zaprezentowane przedstawienie muzyczne „Góra-dół - być jak Karłowicz”, podczas którego widzowie (od lat 6) zajrzą do... głowy kompozytora. Takie wydarzenia, to coś co wyróżnia naszą filharmonię spośród innych w Polsce.

Otwarte próby

Melomani mogą także uczestniczyć w otwartych próbach generalnych (6 października, 24 listopada, 1 grudnia). To propozycja do grup zorganizowanych, minimum 10-osobowych. Zgłoszenia trzeba kierować pod adres k.mataczak@filharmonia.szczecin.pl. Bilet wstępu na próbę kosztuje 5 zł.

Ulgi dla seniorów i rodziców
Warto dodać, że Szczecińska Karta Seniora pozwala na zakup biletu na wybrane wydarzenie, m.in. koncert „Chińskie retrospekcje” (5 października), w cenie 5 zł. Korzystne zniżki przysługują także posiadaczom Szczecińskiej Karty Rodzinnej.

Nie tylko muzyka
W Filharmonii organizowane są także projekcje filmów oraz wystawy (na czwartym poziomie). 18 października zaplanowano otwarcie ekspozycji "Malarstwo" Adama Biernackiego, 15 listopada - Międzynarodowe Bienalle Plakatu Politycznego, a 5 grudnia wystawę w ramach projektu „Azja”. Bezpłatne wejściówki na te wydarzenia są dystrybuowane w kasie, a posiadacze biletów na koncerty symfoniczne mogą zobaczyć wystawy w przerwach wydarzeń muzycznych.

Repertuar na drugą część sezonu artystycznego 2017/2018 w Filharmonii pojawi się w kasach już 6 października (w formie elektronicznej dostępny też będzie na stronie internetowej instytucji), a przedsprzedaż abonamentów i sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia rozpocznie się w połowie przyszłego miesiąca.