Co prawda wszystkie wejściówki zostały już rozdane, ale zapraszamy mieszkańców do oglądania transmisji na żywo z czwartkowej debaty „Poniemieckie. Dziedzictwo oswojone?”. Zaproszeni do dyskusji eksperci postarają się odpowiedzieć, czy „poniemieckie” zaczyna być „nasze” oraz jak to wpływa na relacje Szczecina na pograniczu.

W ciągu ostatnich lat mityczna już „szczecińska tożsamość” zdaje się samorealizować. Mieszkańcy Szczecina przestali szukać, zaczęli być. Widać to zarówno w wielu inicjatywach, jak i przedsięwzięciach, szczególnie w przestrzeni społeczno-kulturalnej.

O coraz większym zainteresowaniu niemiecką historią Szczecina będą dyskutować już w najbliższy czwartek (8 grudnia) eksperci zaproszeni do debaty „Poniemieckie. Dziedzictwo oswojone?” organizowanej przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki oraz portal wSzczecinie.pl.

– Chyba wreszcie poczuliśmy się naprawdę u siebie i zastane tu po 1945 roku dziedzictwo zaczynamy doceniać i zgłębiać. Od zachowywania niemieckich napisów, przez zachwyt nad architekturą i sztuką, po eksplorowanie lokalnej historii „sprzed” – uważa Kinga Rabińska ze ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego.

W dyskusji udział wezmą artyści, naukowcy oraz lokalni miłośnicy historii Szczecina. Zaproszenie przyjęli pisarka i tłumaczka literatury niemieckiej, autorka głośnego reportażu „Poniemieckie” Karolina Kuszyk oraz doktor nauk humanistycznych, historyk, autor m.in. publikacji „Grudzień 1970 w Szczecinie” Michał Paziewski. Udział w debacie wezmą także miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, miłośniczka stareńkiego Szczecina Monika Szymanik oraz prezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze Wiktor Możdżer.

Co prawda wszystkie wejściówki bardzo szybko znalazły swoich właścicieli, ale tych, którym nie udało się ich zdobyć, serdecznie zapraszamy do oglądania transmisji na facebookowym profilu wSzczecinie.pl. Debatę poprowadzą Kinga Rabińska oraz Andrzej Kochański. Spotkanie rozpocznie się 8 grudnia o godz. 18 w przestrzeni Centrum Dialogu Przełomy. 

Rozmawiać będą:

Karolina Kuszyk – pisarka i tłumaczka literatury niemieckiej, autorka głośnego reportażu „Poniemieckie”, za który otrzymała m.in. nagrodę im. Arthura Kronthala. W październiku 2022 roku niemieckie tłumaczenie książki ukazało się pt. „In den Häusern der Anderen" w wydawnictwie Ch. Links Verlag i figurowało przez pewien czas jako bestseller Amazona w dziale „polityka polska”. Kuszyk publikowała w „Tygodniku Powszechnym“, „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Notesie Wydawniczym” i prasie niemieckojęzycznej. Od 2022 jest stałą felietonistką rozgłośni radiowej dla Polaków w Niemczech Cosmoradio.

Michał Paziewski – doktor nauk humanistycznych, historyk. Od 1990 roku wykładowca na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w historii politycznej Polski współczesnej i opozycji antysystemowej w PRL. Autor kilkudziesięciu publikacji z tej dziedziny, w tym m.in. „Między Warszawą a regionem. Opozycja przedsierpniowa na Pomorzu Zachodnim” (2008, współautor), „Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971” (2010, nominacja do Nagrody Historycznej „Polityki”) czy „Grudzień 1970 w Szczecinie” (2013, nominacja do Nagrody Historycznej „Polityki”).

Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiej Akademii Dziedzictwa, stypendysta na Università degli Studi di Udine we Włoszech. Całe życie zawodowe związany z badaniem, ochroną i popularyzacją zabytków. W latach 2010-2018 kierował Wydziałem Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, od 2018 roku pełni funkcję miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie.

Można chyba bezpiecznie stwierdzić, że jest to jeden z najczęściej "wzywanych na Facebooka" przedstawicieli magistratu, stara się być tam, gdzie zabytkom dzieje się źle.

Monika Szymanik – w 2019 roku wydała album „Kamienica w Lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Krótko potem wraz z mężem zaaranżowali kamieniczną przestrzeń przy ul. Pocztowej 19 na kameralną księgarnię i kawiarnię. W 2021 miała miejsce premiera książki „Dzieciństwo 1935-1949”, w której łączy uchwycony w jej kadrach współczesny Szczecin ze wspomnieniami Christel Schubert, przedwojennej mieszkanki kamienicy przy ul. Wojciecha 1.

Za chwilę na rynku pojawi się kolejny album z jej zdjęciami starego Szczecina. Własnymi działaniami chciałaby wzmacniać lokalną tożsamość i sprawiać, aby jak najwięcej osób poznało i zachwyciło się grodem Gryfa.

Wiktor Możdżer – urodzony w Białogardzie, od ponad 20 lat mieszka w Szczecinie. Absolwent Politechniki Szczecińskiej, kierunku budownictwo. Pomysłodawca i współzałożyciel Stowarzyszenia Denkmal Pomorze - organizacji działającej ku ochronie miejsc dziedzictwa kulturowego na ziemiach Pomorza Zachodniego.