Przestrzeń, w której przekraczane są granice oraz łączy się muzyka z architekturą. Już w środę performance kompozytorski Pawła Mykietyna „Bauhaus Szczecin” zainauguruje czwartą edycję MUSIC.DESIGN.FORM Festival.

 

MUSIC.DESIGN.FORM Festival rozpocznie się już w środę (22 września) i potrwa do niedzieli (26 września). Uczestnicy koncertów, wystaw i warsztatów będą mieli okazję do rozmów i dyskusji na temat obecności minimalizmu w architekturze, ekologii, ekonomii, w sztukach wizualnych, designie, muzyce.

Koncerty wyjątkowych artystów

Szczególnie polecane są koncert Extrawelt Live oraz ExQuartet&Patryk Matwiejczuk. Podczas tegorocznej edycji MDF Festival odbędzie się również wyjątkowy koncert terapeutyczny AUTYPODY, który skierowany jest głównie do rodzin. To wyjątkowo projekt, który rozpoczął się już rok temu.

– To właśnie wtedy podjęliśmy rozmowy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 52 w Szczecinie. Pani dyrektor zgodziła się, abyśmy weszli do szkoły i wzięli udział w lekcjach muzykoterapii. Nasze wszelkie oczekiwania przerosło to, jakim narzędziem w terapii może być właśnie muzyka – tłumaczy Agata Kolasińska z Centrum Edukacji szczecińskiej filharmonii. – Pokażemy efekt kilkumiesięcznej pracy, podczas której poznawaliśmy uczniów. Ten koncert jest specjalnie zaprojektowany dla tych artystów, którymi będą właśnie uczniowie szkoły specjalnej.

„Mały wir na środku oceanu”

Na MDF Festival pojawi się także ekspozycja „Mały wir na środku oceanu”. Kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza, dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki. W Galerii Poziom 4 zaprezentowane zostaną prace, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dalekie od minimalizmu, bądź odnoszące się krytycznie do komercyjnego nadużywania tej estetyki. Punktem „organizującym” jest sześć prac artystek i artystów.

Interesująco zapowiada się również towarzysząca festiwalowi dwujęzyczna konferencja „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej”, którą poprowadzi Karol Paciorek. Polsko-niemieckie spotkanie ma być przestrzenią do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy z życia wzięte.

Złoty finał MDF Festival

Wielki finał MDF Festival rozegra się w złotej sali symfonicznej, gdzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie zmierzy się z klasykami minimalizmu. Poprowadzi ją Jonathan Stockhammer, który już w młodym wieku wyrobił sobie markę w świecie opery, repertuaru symfonicznego i muzyki współczesnej. Jako dyrygent ma wielki talent nie tylko do prezentowania koncertów, ale także do pracy na równi z różnymi wykonawcami – niezależnie od tego, czy są to młodzi muzycy i raperzy, czy też gwiazdy.

Strefa relaksu Clochee

Organizatorzy MDF Festival zapraszają również do krainy odprężenia Clochee. Za pomocą Virtual Reality będzie można przenieść się na łono przyrody. Każdy będzie mógł poczuć się częścią natury i to bez konieczności opuszczania filharmonii. A odprężające warsztaty z jogi twarzy przybliżą minimalistyczne i naturalne podejście do piękna.

Lodowy pałac przestrzenią MDF

Wszystkie wydarzenia będą prowadzone w siedzibie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Natomiast we wszystkie festiwalowe wieczory elewacja lodowego pałacu będzie pokrywana iluminacjami.

Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie filharmonii oraz w kasie. Tegoroczny MDF Festival odbywa się w ramach projektu Music.Multimedia.Management, dofinansowane z MF EOG oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

PROGRAM MDF FESTIVAL

22-26.09.21

22.09.2021 (środa), godz. 20:00

Koncert inauguracyjny| Mykietyn (hol)

Paweł Mykietyn zainspirowany architekturą budynku Filharmonii w Szczecinie, wyróżnionym nagrodą im. Miesa van der Rohe 2015, w swoim premierowym dziele chce podjąć wyzwania przeniesienia idei prostoty i przystępności na pole dzieła muzycznego, burząc tym samym przyzwyczajenia estetyczne odbiorcy. Trwająca około godziny kompozycja to gra muzyczną formą, barwą dźwięku, przestrzenią architektoniczną oraz interaktywnością dzieła muzycznego z odbiorcą. Inspirowane ideą Bauhausu dźwięki mogą okazać się próbą odszukania w formie muzyczno-przestrzennej jej funkcjonalności, innowacyjności czy ekonomizacji użytych środków.

22-26.09.2021, godz. 20:50

Pokazy iluminacji budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza

Festiwalowi MDF 2021 towarzyszyć będą pokazy iluminacji budynku filharmonii, za które odpowiada Bartosz Wójcicki PuH, czyli Pushka Studio. Codziennie, pomiędzy 22 a 26 września, od 20:50 do północy.

23.09.2021 (czwartek), godz. 17:00

Polsko-niemiecka konferencja “Sztuka życia-mniej znaczy lepiej” (sala kameralna/Facebook)

XXI wiek przyniósł niemal nieograniczony dostęp do dóbr - zarówno tych pomagających zaspokoić codzienne potrzeby, jak i tych związanych z samorozwojem, bezpieczeństwem czy poczuciem piękna. Wystarczy wejść do najbliższego centrum handlowego, aby kupić kolejny przedmiot do domu, zagraniczną wycieczkę, czy zwykłe zakupy spożywcze. Łatwość z jaką można coś nabyć przekłada się na coraz większą potrzebę posiadania, a z kolei nadmiar paradoksalnie powoduje niedosyt zamykając ludzi w błędnym kole konsumpcjonizmu.

W opozycji staje minimalizm – nurt znany od dawna w filozofii, a w sztuce, muzyce, designie czy literaturze rozwijający się od lat 60. XX wieku. Jak może zmienić życie oraz jakie szanse ze sobą niesie? Czy wybory, postawy i styl życia idące z duchem minimalizmu mogą zmienić świat? Wreszcie, czy z pozoru niezwiązane ze sobą aspekty naszego życia mogą wzajemnie na siebie oddziaływać właśnie w nurcie minimalizmu?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy polsko-niemieckiej konferencji “Sztuka życia – mniej znaczy lepiej”. Konferencja odbędzie się w systemie hybrydowym. Prelegenci spotkają się z publicznością w sali kameralnej filharmonii oraz online – na platformie wideokonferencyjnej ZOOM i profilu filharmonii w serwisie Facebook.

Prelegenci: Anna Pięta, Mira Marcinów, Malka Kafka, Claudia Brözel, Daria Prochenka (Clochee), Joanna Olszewska i Karolina Kurpiel-Zawadzka (LavendelGrimme), Govinda Thaler (Planet v), Weronika Grozdew-Kołacińska, Oskar Zięta.

23.09.2021 (czwartek), godz. 20:00

Mały wir na środku oceanu (Galeria Poziom 4)

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z kompozycji minimalistycznej Composition 1960 No. 15 (9:05 AM, 25 December) La Monte Younga – jednego z legendarnych dzieł, które powstały jako idea, realizująca się w wyobraźni autora i odbiorcy. Samo powstanie “małego wiru na środku oceanu” wydarza się, choć zazwyczaj bez ludzkiego udziału, co podkreśla jego poetycką i efemeryczną wymowę, wskazując też na aspekt nieobecności i znikania człowieka.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, które na pierwszy rzut mogą wydawać się dalekie od minimalizmu, bądź odnoszące się krytycznie do komercyjnego nadużywania tej estetyki. Punktem “organizującym” jest sześć prac artystek i artystów, które tworzą sześć rozdziałów wystawy - pokazujących leksykalnie kilka “zasad” regulujących “gramatykę” dzieł bądź wyrosłych na bazie minimal-artu.

Artystki i artyści: Bogna Burska, Rafał Jakubowicz, JesperJust, Magda Malinowska, Patrycja Orzechowska, Krystian Skylstad, Andrzej Wasilewski. Kurator - Stanisław Ruksza.

24.09-26.09.2021, godz. 14:00

Strefa relaksu Clochee (Galeria przy Cerkwi)

Bardzo często wydaje się, że umysł i ciało są od siebie oddzielone i działają niezależnie. Nie jest to jednak prawda, dlatego organizatorzy MDF Festival postanowili zadbać również o formę cielesną uczestników.

Filharmonia zaprasza do krainy odprężenia Clochee, gdzie za pomocą Virtual Reality, uczestnicy przeniosą się na łono przyrody. Każdy będzie mógł poczuć się częścią natury i to bez konieczności opuszczania gmachu filharmonii. Odprężające warsztaty z jogi twarzy przybliżą minimalistyczne i naturalne podejście do piękna oraz zasady dbania o skórę.

24.09.2021 (piątek), godz. 20:00

Extrawelt live (hol)

Żyjąc i oddychając muzyką elektroniczną już od dwudziestu lat, Arne Schaffhausen i Wayan Raabe stworzyli kawałek jej historii i pokazali, że w szerokim spektrum muzyki tanecznej, tam, gdzie kończy się normalny świat, zaczyna się Extrawelt. Ich debiutancki album “Schöne Neue Extrawelt” przyciągnął uwagę zarówno na parkietach, jak i w mediach. Duet Extrawelt ma bardzo indywidualne podejście do muzyki electro, ich twórczość olśniewa głębią i unikalnymi harmoniami. Ich ulubioną formą ekspresji jest granie na żywo podczas tras koncertowych po całym świecie z muzyką, która wciąż przypomina ludziom o czystości przeszłości muzyki techno, jednocześnie rzucając światło na dźwięki przyszłości.

25.09.2021 (sobota), godz. 12:00

AUTYPODY – muzyczna terapia (sala kameralna)

Wydarzenie będzie zwracać uwagę na rolę muzykoterapii w rozwoju społecznym dzieci z różnymi rodzajami dysfunkcji. Scenariusz i muzyka to wynik warsztatów z podopiecznymi Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 52 w Szczecinie.

Koncert terapeutyczny będzie opowieścią o różnorodności i umiejętności dostrajania się do innych, w szczególności do osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nazwa Autypody nawiązuje do lokalizacji geograficznej zjawiska świecących na niebiesko Glow Worms - występujących w australijskich i nowozelandzkich jaskiniach fluorescencyjnych owadów. Aby wejść do jakiś, w których występują, należy przestrzegać rygorystycznych zasad związanych z poruszaniem się, akustyką oraz innymi czynnikami, które mogłyby zaburzyć harmonię ich naturalnego środowiska. Ta wyjątkowa nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne posłuży jako alegoria do przybliżenia podatności osób autystycznych na różnego rodzaju bodźce oraz uwrażliwienia na ich dostrzeganie.

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.

25.09.2021 (sobota), godz. 20:00

ÉxQuartet & Patryk Matwiejczuk (hol/ Facebook/ YouTube)

Muzycy ÉxQuartet zainspirowani twórczością francuskiego kompozytora, prowokowani ideą niwelowania granic w sztuce podejmują się w swoich autorskich kompozycjach reinterpretacji myśli muzycznych Erika Satie’ego, których nastrojowość, spójna struktura, prosta melodyka przez wielu postrzegane były jako zapowiedź ambientu. Idąc za myślą przewodnią francuskiego kompozytora – muzyka i otoczenie, w którym egzystuje istota ludzka mają ogromny wpływ na wszystkie aspekty jej życia, ale przede wszystkim powinny wpływać na nastrój człowieka, ale go nie absorbować całkowicie.

ÉxQuartet przedstawi dwie premierowe kompozycje napisane przez skrzypka Łukasza Górewicza oraz altowiolistę Grzegorza Sadowskiego.

26.09 (niedziela), godz. 19:00

PÄRT | SIKORSKI | ADAMS | NYMAN (sala symfoniczna/livefilharmonia.szczecin.pl)

Koncert skupiony jest wokół muzyki minimalistycznej, repetytywnej w różnych jej odsłonach. Indywidualne podejście kompozytorów do rozumienia minimalizmu jako nurtu idei przyjmuje z jednej strony postać uduchowionej ascezy (Arvo Part), z drugiej energetycznego i intensywnego, a niekiedy mechanicznego perpetuum mobile (John Adams). To także dźwięki przejmujące i w swojej powtarzalności niepokojące (Tomasz Sikorski), a po drugiej stronie dające ulgę czy rodzaj optymistycznego finału (Michael Nyman). Dzieła składające się na repertuar koncertu są zaprzeczeniem tezy jakoby muzyka minimalistyczna miała być jednowymiarowa i zważywszy na założenia formalne ulegać rychłej wyczerpywalności.

Orkiestrę poprowadzi Jonathan Stockhammer, który już w młodym wieku wyrobił sobie markę w świecie opery, repertuaru symfonicznego i muzyki współczesnej.

Z programem festiwalu można zapoznać się na stronie mdf.filharmonia.szczecin.pl/pl/events