Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wykonania robót rozbiórkowych czterech przedwojennych budynków mieszkalnych. Zburzone mają zostać kamienice przy ul. Krasińskiego 85 na Niebuszewie, w oficynie przy ul. Małopolskiej 60 w Śródmieściu oraz przy ul. Nad Odrą 46 na Stołczynie, a także budynek mieszkalny przy Inwalidzkiej 57 na Skolwinie.

 

Miasto tłumaczy, że podstawową przyczyną podejmowanych decyzji o przeznaczeniu budynku do rozbiórki jest jego zły stan techniczny oraz brak uzasadnienia ekonomicznego remontu. Na początku 2021 r., na wniosek radnego Dariusza Mateckiego (Prawo i Sprawiedliwość), magistrat opublikował listę 62 kamienic przeznaczonych do rozbiórki w latach 2021-23. Trzy budynki z tego zestawienia są przedmiotem ogłoszonego niedawno przetargu.

Z przedstawionej wcześniej listy wiadomo, że w oficynie przy ul. Małopolskiej jeszcze kilka miesięcy temu mieszkało 8 osób, a w budynku przy ul. Inwalidzkiej 57 na Skolwinie – 2 lokatorów. Kamienica przy ul. Nad Odrą 46 od dawna jest pustostanem. Budynek przy ul. Krasińskiego 85 nie był natomiast umieszczony w zestawieniu sprzed pół roku.

Zwycięzca przetargu ogłoszonego przez ZBiLK opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową wykonania robót rozbiórkowych, wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na rozbiórkę, oraz będzie pełnił funkcję nadzoru autorskiego. Postępowanie zostało podzielone na pięć części, ostatnia dotyczy budynku użytkowego w podwórku przy ul. Krzywoustego 71. Oferty można składać do 28 września.

W ostatnich miesiącach ZBiLK rozstrzygał przetargi dotyczące m.in. wyburzenia kamienicy przy ul. Bohaterów Warszawy 83 czy też oficyn przy ul. Studziennej na Żelechowej.