Dziki nie tylko coraz liczniej, ale i coraz częściej zapuszczają się w Szczecinie na osiedla mieszkalne. Straż Miejska, w zależności od pory roku, przyjmuje w tej sprawie nawet do kilku zgłoszeń tygodniowo.
– Obecnie populację dzików stale zamieszkujących teren Szczecina szacuje się na ok. 700 sztuk. To o ok. 200 osobników więcej niż w roku ubiegłym – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. Sporo problemów z nimi mają mieszkańcy prawobrzeżnych dzielnic Szczecina położonych w sąsiedztwie Puszczy Bukowej, ale widuje się je również na Wzgórzach Warszewskich (obrzeża Puszczy Wkrzańskiej) czy na Krzekowie.

Oko w oko z dzikiem

W związku z tym, że dziki coraz częściej można spotkać na szczecińskich osiedlach, miasto rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną, co robić w takiej sytuacji. Z przygotowanych przez urzędników ulotek i plakatów mieszkańcy miasta dowiedzą się, jak zachować się w momencie spotkania z dzikim zwierzęciem i gdzie zgłaszać sytuacje zagrożenia. Ważnym elementem kampanii jest również informacja, w jaki sposób każdy z nas może zapobiegać zbyt częstym wizytom dzików na terenach zamieszkałych.

– Należy pamiętać, że dziki mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, często są przyczyną wypadków i kolizji drogowych, niszczą uprawy rolne i dewastują mienie – mówi Łątka. – Odpowiednie działania prewencyjne, ograniczające podchodzenie dzików do siedlisk ludzkich, są również konieczne w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii ASF (afrykański pomór świń), której ogniska występują we wschodniej części Polski – dodaje.

12 tys. ulotek i tysiąc plakatów
W najbliższych dniach do szczecinian trafi 12 tysięcy ulotek i ponad tysiąc plakatów. Większość z nich będzie kolportowana bezpośrednio do mieszkańców obrzeżnych osiedli Szczecina, które są najbardziej narażone na wizyty nieproszonych gości, takich jak: Głębokie, Warszewo, Osów, Bukowo, Krzekowo, Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce, Żydowce, Klucz, Załom czy Kasztanowe. Kampania będzie miała również swoją odsłonę w lokalnych mediach.

Kampania pn. „Oko w oko z dzikiem” została przygotowana przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.