Pierwszy weekend czerwca upłynie pod znakiem wielkich wyborów – tych sprzed dwudziestu lat i tych aktualnych. Jednakże w najbliższych dniach nie zabraknie także wydarzeń kulturalno – rozrywkowych.

Weekend czas zacząć - piątek

W piątek, 5 czerwca, w ramach wojewódzkich obchodów „Ucieszmy się z wolności! 20 lat RP”, na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich będzie mieć miejsce szereg otwartych imprez. O 17:30 zapraszamy na Koncert przebojów z przełomu lat 1989/1990, na którym zagrają Oddział Zamknięty oraz Sztywny Pal Azji.

Po występie grup, które przypomną nam klimat dawnych lat, o godz. 20:30, odbędzie się Wieczór liryczno-satyryczny "Błazen i Bard”, w trakcie którego wspominać będziemy wielkie postacie polskiej kultury: Jacka Kaczmarskiego, Agnieszkę Osiecką, Jonasz Koftę. Koncert w wykonaniu uznanych pieśniarzy, artystów kabaretu, twórców teatru i estrady oraz środowisk akademickich przełomu dwóch epok sprzed i po 4 czerwca 1989 r. (Stanisław Tym, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Grzegorz Tomczak, Mirosław Czyżykiewicz, Tadeusz Woźniak, Henryk Sawka, Czerwony Tulipan oraz artyści Teatru Polskiego) przygotował Adam Opatowicz – dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.

O północy seans kultowego polskiego filmu „Rejs”, w których główne role zagrali: Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz oraz Stanisław Tym. Na wszystkie piątkowe wydarzenia na Zamku wstęp wolny.

Wyspać się można i ...

Wybrać się na III Dni Techniki Kolejowej (w sobotę, 6 czerwca), które rozpoczną się o godz. 11:00 na Dworcu Głównym. W programie koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół nr 4 Technikum Kolejowego im. Armii Krajowej w Szczecinie, zwiedzanie jedynego czynnego w Europie zwodzonego mostu kolejowego (bezpłatne bilety na stoisku PKP Informatyka – liczba miejsc ograniczona), pokazy sprawności działania operacyjno-interwencyjnych grup Straży Ochrony Kolei, prezentację historycznych pojazdów szynowych oraz wiele innych atrakcji.

Co więcej?

W plenerze – można wybrać się do Ogrodu Różanego, gdzie w ramach programu artystycznego „Różany Ogród Sztuki” wystąpią zespoły klarnetowe Zespołu Szkół Muzycznych II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie pod kierownictwem artystycznym Piotra Piechockiego i Bogusława Jakubowskiego. Zobaczyć będzie można także wystawę prac młodzieży Liceum Plastycznego oraz studentów Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej.

A gdy noc nastanie...

Wieczorem warto wybrać się do Klubu Słowianin na bezpłatny koncert zespołu „Zdrowa Woda”, którego muzyka łączy w sobie elementy czystego bluesa z ostrymi rockowymi riffami. Grupa jest laureatem wielu muzycznych konkursów; przykładowo w lutym 1997 roku, jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, „Zdrowa Woda” otrzymała Nominację do Fryderyka `96 w kategorii „Muzyka Tradycji i Źródeł".

Należy dokonać wyboru

W niedzielę, 7 czerwca, tradycyjnie polecamy Niedzielny Koncert Popołudniowy „Od dumki do jazzu”. Tym razem, w ramach Dni kultury ukraińskiej, będziemy mieli okazję zobaczyć absolwentów Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. Wystąpią: Larysa Kocherowa Tochalna Rada, Natala Danyło, Khrystyna Kulahina, Shmilo Ivan. Bilety wolnego wstępu do nabycia w kasie Zamku Książąt Pomorskich.

7 czerwca to również pierwszy dzień święta tenisa Szczecin Open 2009. Jak zapewniają organizatorzy, przez tydzień turniejowy każdy znajdzie coś dla siebie. Warto chociażby odwiedzić korty dla atmosfery międzynarodowej imprezy i oczywiście spotkań towarzyskich. Nowością będzie turniejowe przedszkole, w którym miłośnicy tenisa będą mogli pozostawić pod fachową opieką swoje dzieci.

Przez cały weekend będzie można także oglądać wystawę plakatów wyborczych z roku 1989 umieszczoną w zabytkowym tramwaju.