Do szczecińskich instytucji muzycznych trafiła smutna wiadomość – zmarł ceniony dyrygent, wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Znakomity artysta i pedagog przez wiele lat związany był z naszym miastem.

 

Jacek Kraszewski obdarzył swoim talentem wszystkie znaczące instytucje muzyczne Szczecina. Był skrzypkiem, dyrygentem, dyrektorem naczelnym i artystycznym w Operze i Operetce, później zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. Dyrygował niezapomniane koncerty w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, prowadził polsko-niemiecką orkiestrę młodzieżową „Pomerania” oraz Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. 

Część swojego artystycznego życia spędził też w Poznaniu jako pracownik naukowy tamtejszej Akademii Muzycznej. Był dyrygentem i dyrektorem artystyczny w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, dyrygentem w Polskim Teatrze Tańca. Współpracował między innymi z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu i zespołem Ballet Classique de Paris. Od 2017 roku był dyrygentem Filharmonii Gorzowskiej i jej dyrektorem artystycznym.

Dyrygował koncertami w całej Polsce i na świecie, między innymi we Francji, Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, w Niemczech, Egipcie, Norwegii czy Szwecji.

W Akademii Sztuki w Szczecinie był od samego początku, kształcił studentów, współtworzył wyjątkowe koncerty.

„Łączymy się w żalu z rodziną i najbliższymi Profesora oraz z rzeszą melomanów ze Szczecina, Polski i Europy, których przez tyle lat swojej artystycznej drogi cieszył swym dyrygenckim kunsztem”, czytamy na stronie internetowej Akademii Sztuki.

Szczecińska Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza na swoim Facebooku umieściła wpis: „Odszedł Maestro Jacek Kraszewski, przez lata współpracujący z Filharmonią w Szczecinie, w której debiutował już na drugim roku studiów, kierownik muzyczny i dyrygent Filharmonii Gorzowskiej, z-ca dyrektora Opery na Zamku, dyrygent Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego, wykładowca akademicki. Z wielkim żalem przyjęliśmy tę wiadomość”.

Również Opera na Zamku opublikowała post wspominający muzyka: „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego polskiego dyrygenta Maestra Jacka Kraszewskiego. W latach 1981 - 1992 związany z naszym teatrem jako asystent dyrygenta później dyrygent a następnie jako dyrektor naczelny i artystyczny w latach 2005 - 2007 jako z-ca dyrektora ds. artystycznych. Dyrygent przegrał walkę z covidem. Pamięć o Tobie będzie trwać”.