Wideoklip jest zwieńczeniem całorocznego projektu chóru – 18 muzycznych pocztówek z okazji 18. urodzin zespołu. Po ogromnym sukcesie teledysku do utworu „Toss a coin to your witcher” oraz ciepłym przyjęciu wideoklipu do utworu „Livin' on a Prayer” zespołu Bon Jovi, chórzyści oddają słuchaczom teledysk i utwór Niemena „Dziwny jest ten świat”.

 

„Dziwny jest ten świat” w wykonaniu a cappella Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch to kolejna produkcja, która zaskakuje, porusza i skłania do refleksji.

– Postanowiłam zmierzyć się z utworem towarzyszącym mi od dzieciństwa, który zawsze zajmował w moim sercu bardzo ważne miejsce, a jego wymowa i przesłanie są od kilkudziesięciu lat nieustannie aktualne – mówi dyrygentka, Sylwia Fabiańczyk-Makuch.

Partię solową w utworze fenomenalnie wykonuje członkini chóru – Daria Psekho, obdarzona wyjątkową charyzmą i wrażliwością. Autorami poruszającego wideoklipu są zaprzyjaźnieni z chórem artyści obrazu – Kamera Jazda, aranżację chóralną stworzył Jacek Sykulski.

– Partia solowa to ogromne wyzwanie zarówno emocjonalne, jak i warsztatowe. Ostateczną decyzję o wykonaniu tej kompozycji podjęłam ze względu na niezwykły talent i osobowość Darii, która nikogo nie pozostawia obojętnym wobec swojej przejmującej interpretacji. Podobnie jak poruszający wideoklip stworzony przez Gosię i Wojtka, mistrzów niejednoznacznych, symbolicznych ujęć – przyznaje Fabiańczyk-Makuch.

„Od ponad pół wieku kolejne pokolenia słuchają słynnego manifestu i odnajdują w nim własne nadzieje”

Jak zaznacza Chór Akademii Morskiej, to pierwszy teledysk, który powstał do tej piosenki. I podobnie jak we wszystkich poprzednich produkcjach chóru, wszystkie role aktorskie zagrali chórzyści oraz przyjaciele zespołu. Wideoklip jest zwieńczeniem całorocznego projektu chóru – 18 muzycznych pocztówek z okazji 18. urodzin zespołu. Pierwszą pocztówką była migawka z próby, na której chórzyści dopiero rozpoczynali pracę nad utworem Czesława Niemena. Fragment ten – wraz z najnowszym teledyskiem – tworzą symboliczną klamrę, w której zespół postanowił zamknąć swoją tegoroczną działalność artystyczną.

– Czesław Niemen zadedykował swój utwór wszystkim ludziom o wrażliwych sercach – po latach, na nowo, my polecamy go Wam – mówią chórzyści. – W tym niełatwym czasie, gdy otacza nas szarość, a świat zmaga się z wieloma trudnościami, posłuchajcie tej magnetycznej interpretacji. Spróbujcie na nowo „przeżyć” ten utwór, poczuć go i odkryć, na czym polega jego ponadczasowa wyjątkowość.

– Od ponad pół wieku kolejne pokolenia słuchają słynnego manifestu „Dziwny jest ten świat” i odnajdują w nim własne nadzieje, lęki i pretensje, obarczają czasem własnymi kompleksami i doświadczeniami. Nie da się ukryć, że utwór ten dojrzewa wraz ze słuchaczami, a upływ czasu zagęszcza siatkę jego znaczeń. Szczególnie w tych niełatwych czasach — łatwo o mnogość interpretacji tej ponadczasowej pieśni – podkreśla chórzystka, Klaudia Nowak.

W przestrzeni przedwojennej willi

Zdjęcia filmowe do wideoklipu zrealizowano w szczecińskiej, przedwojennej willi na Pogodnie. W teledysku postanowiono połączyć współczesne kadry w czarno-białych barwach z materiałami archiwalnymi, przedstawiającymi lata 80. Obraz zrealizowała Kamera Jazda, z którą chór współpracował już m.in. przy tworzeniu jubileuszowych filmów dokumentalnych o zespole, reportażu z koncertu jubileuszowego i koncertu z Grzegorzem Turnauem oraz teledysków do autorskiej kolędy „Płyniemy do Betlejem” czy coverów: „Toss a coin to your witcher” z serialu „Wiedźmin” i „Livin' on a Prayer” zespołu Bon Jovi.

– Ten utwór jest dziełem kompletnym. Tak bardzo wymownym, że każdy słuchając go, ma swój własny obraz, swój osobisty, dziwny świat przed oczami. Z każdym kolejny odsłuchem jest inaczej. Z upływem lat, życiowy bagaż waży przecież więcej – podkreśla Gosia Ochnicka z Kamera Jazda. – Nie chcemy niczego narzucać, bardziej skłonić do refleksji. Żeby każdy zobaczył kawałek siebie, wspomnienie, emocje, złość, nadzieję. Dużo osobistych przemyśleń nam towarzyszyło. Nie trzeba o nich mówić. One są zamknięte w tym obrazie.