Polski repertuar i polski koncertmistrz – tak kończy się tegoroczny cykl koncertów Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orchestry. Wśród utworów usłyszymy kompozycję Mikołaja Góreckiego. „To jeden z najpiękniejszych koncertów na skrzypce”.

Na wieńczący tegoroczną edycję cyklu Koncertmistrzowie koncert pt. „Concerto Notturno” szczecińska Baltic Neopolis Orchestra zaprasza w sobotę, 23 października. W repertuarze usłyszymy działa polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Piotra Góreckiego oraz Michała Spisaka, a jako solista wystąpi artysta światowej sławy, związany z Filharmonią Berlińska – Daniel Stabrawa.

– Zagramy m.in. „Concerto Notturno” Mikołaja Góreckiego, który jest jednym z najpiękniejszych koncertów skrzypcowych, jakie człowiek mógłby wymyślić. Jest bardzo wzruszający – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestry. – „Concerto Noturrno” nagraliśmy na jednej z naszych pierwszych płyt i od tego momentu nasza miłość do Mikołaja Góreckiego kiełkowała, czego dowodem jest zamówienie kompozytorskie który zaprezentowaliśmy. pod koniec lipca.

Muzyka powojennych kompozytorów niejednokrotnie jest niezwykle oryginalna

Warto zwrócić również uwagę na jeszcze inny utwór, który zabrzmi podczas koncertu.

– Takim smaczkiem będzie dzieło Michała Spisaka, „Suita na orkiestrę smyczkową”. Poszukiwaliśmy utworów mniej znanych i znaleźliśmy. Jest to petarda, jest fantastyczny i będziemy go grać po raz pierwszy – zdradza dyrektor orkiestry. – Dużo jest kompozytorów powojennych, którzy tworzyli i są trochę zapomniani w polskiej literaturze. I to też jest nasza rola i misja, by ich muzykę pokazywać, bo częstokroć jest bardzo oryginalna i ciekawa.

Sam Michał Spisak całe życie zmagał się z chorobą, która jednak nie przeszkodziła mu w wykonywaniu trudnych utworów i zdobycia za młodu opinii zdolnego skrzypka i dobrze zapowiadającego się kompozytora.

„Stabrawa to chodząca legenda”

A sam koncertmistrz, Daniel Stabrawa, od wielu już lat piastuje stanowisko koncertmistrza Filharmonii Berlińskiej, które nadał mu sam Herbert von Karajan, uważany za guru dyrygentów.

– Stabrawa to chodząca legenda. To, że Polak został wybrany na tę pozycję w Berlinie to ogromne wyróżnienie. Pamiętajmy, że kiedy brał udział w przesłuchaniach, trudno było wtedy wyjechać na koncerty poza granice kraju, więc jeszcze bardziej trzeba to docenić, że jemu się udało – zauważa dyrektor BNO.

Koncert odbędzie się w sobotę, 23 października, o godz. 19.30 w Trafostacji Sztuki. Bilety w cenie 25 zł ulgowy i 40 zł normalny dostępne są na stronie bilety.fm: https://bilety.fm/pl/muzyka/6356-wielcy-koncertmistrzowie-concerto-notturno-szczecin.html.

– Koncert ten odbywa się również w ramach naszego programu stART. Jesteśmy po nowym naborze, mamy wśród nas nowych muzyków, którzy z nami wystąpią – dodaje Emilia Goch Salvador.