Powstał komitet inicjujący budowę pomnika „Kapitana kapitanów” – Konstantego Maciejewicza. Miałby stanąć przed gmachem ZUT przy al. Piastów 19. Jest już gotowy projekt. O szczegółach mieszkańcy będą mogli usłyszeć podczas spotkania w Starej Rzeźni, 12 czerwca, o godzinie 18.

Byłaby to kolejna forma uhonorowania tej zasłużonej postaci. Do przestrzeni publicznej wrócił właśnie maszt Maciejewicza, który stanął na Łasztowni przed biurowcem Lastadia. To dźwig bomowy ze statku SS Kapitan K. Maciejewicz, siedziby Liceum Morskiego. Nazwiskiem wychowawcy kolejnych pokoleń ludzi morza został on uhonorowany krótko po śmierci „Kapitana kapitanów”. Jego nazwisko jest zresztą szerzej obecne w świadomości publicznej.

– Mnóstwo jest informacji na temat Maciejewicza, statek, Liceum Morskie, drużyna harcerska, placówki oświatowe. Ale nie ma pomnika – mówi Czesław Kramarz, autor inicjatywy. - To powinien być hołd złożony przez tych, którzy go znali, w miejscu gdzie były jego korzenie, jego miejsce zamieszkania i praca. Spędził on 25 lat życia na budowaniu morskiej tożsamości Szczecina. Nasz pomnik to skromna inicjatywa i nie widzimy przeszkód by takich obiektów było jeszcze więcej.

O pomyśle mówi się już od roku. W jego realizację zaangażowali się szczecińscy ludzie morza, wśród nich wychowankowie kapitana Maciejewicza.

- Stowarzyszenie zabrało się za ten pomysł nie angażując miasta, chcemy dojść do etapu kiedy to będziemy musieli załatwiać procedury formalne i dokumentacyjne, liczymy na dużą przychylność, chcielibyśmy uniknąć np. konkursów architektonicznych, mamy już swoją koncepcję i pomysł na to jak ten pomnik powinien wyglądać – tłumaczy Czesław Kramarz, dodając, że koncepcja pomnika została zaakceptowana przez rodzinę kapitana.

Nieprzypadkowa jest proponowana lokalizacja przy al. Piastów 19. To tam w 1947 r. powstała Państwowa Szkoła Morska, której pierwszym dyrektorem był kapitan Maciejewicz. Dziś to Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.