Bezprzewodowe grzejniki elektryczne wbudowane w cegły, rowery „szyte na miarę” odbiorcy i projekt usługowy wspierający międzynarodową ekspansję w branży e-commerce. To część wyróżnionych biznesplanów w IX edycji konkursu „Przystanek Sukces – biznes w Szczecinie się opłaca!”.

Organizatorami tego wydarzenia są Polska Fundacja Przedsiębiorczości i Gmina Miasto Szczecin. Głównym sponsorem jest Santander Bank Polska SA. Główny cel konkursu to wybranie najciekawszych pomysłów biznesowych przedstawionych w biznesplanie oraz zapewnienie odpowiednich instrumentów do przekształcenia go w szczecińską firmę, która może odnieść spektakularny sukces na świecie.

Łącznie na konkurs wpłynęły 74 projekty autorstwa 124 uczestników. Spośród nich wybrano 5 najlepszych pomysłów na biznes. W czwartek odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której nagrodzono zwycięzców. Gratulacje składali im m.in. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, Barbara Bartkowiak, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i przedstawiciele sponsorów wydarzenia.

Zwycięskie projekty

W kategorii młodzieży do 18. roku życia zwyciężyły Julia Łubowska i Aleksandra Kaczmarek z IV LO w Szczecinie. Zamiast kaloryferów zaproponowały produkcję cegloferów – bezprzewodowych grzejników elektrycznych wbudowanych w cegłę, sterowanych za pomocą aplikacji mobilnej.

Wśród osób powyżej 18. roku życia dwie nagrody otrzymali: Rafał Fortuński i Iwona Surma. „Growapp” ich autorstwa to projekt usługowy B2B i B2C wspierający ekspansję międzynarodową w branży e-commerce przy wykorzystaniu nowoczesnego modelu biznesowego SaaP (service as a product). Pomysł zasłużył na I Nagrodę i Nagrodę specjalną Santander Bank Polska SA.

Uznanie znalazły również trzy inne projekty. „Rockabilly bikes” Daniela Dobkowskiego, zakłada produkcję rowerów customowych i elektrycznych z uwzględnieniem fizjonomii oraz gustów konkretnego klienta (II nagroda). Paweł Brzozowski wymyślił firmę przewozową „Sedina Bus” kursującą na trasie Szczecin – Lwów (III nagroda). Joanna Białowąs zaproponowała firmę „Geometria krajobrazu” zajmującą się usługami w zakresie architektury krajobrazu.

Wśród wyróżnionych rozdano liczne nagrody przygotowane przez sponsorów konkursu. Nie tylko nagrody pieniężne, ale również rzeczowe i bony na usługi pozwalające rozwinąć przyszły biznes.

Wizyty-Inspiracje i szkolenia

„Przystanek Sukces” to nie tylko rywalizacja na najlepszy biznesplan, ale również szkolenia i Wizyty-Inspiracje, z których bardzo chętnie korzystają uczestnicy. W tegorocznej edycji można było odwiedzić i skorzystać z doświadczenia właścicieli 9 dobrze prosperujących firm.

Była to już IX edycja konkursu „Przystanek Sukces”. Od 2010 r. złożono w jego ramach łącznie 312 biznesplanów, przeprowadzono 36 szkoleń dla 793 uczestników, a 390 osób wzięło udział w Wizytach-Inspiracjach w 45 firmach.

Portal wSzczecinie.pl był patronem medialnym konkursu.