Wtedy budynek będzie w stanie surowym otwartym. Na razie powoli wyłania się parter. Morskie Centrum Nauki ma być gotowe w pierwszej połowie 2021 r.

W piątek postępy na placu budowy oglądał marszałek Olgierd Geblewicz, bo ta inwestycja realizowana jest właśnie przez samorząd województwa. Mógł zobaczyć pierwsze słupy konstrukcji parteru, a także liczne zbrojenia i szalunki.

Harmonogram prac

– Na przełomie maja i czerwca będziemy mieli do czynienia z budynkiem w stanie surowym otwartym. Cała konstrukcja będzie już widoczna. W październiku będzie to stan surowy zamknięty i zaczniemy uruchamiać ogrzewanie. Powstają już szalunki pod planetarium. Jesteśmy też w procedurze przetargowej producenta wystawy stałej. Wierzę, że na początku marca poznamy ofertę na wykonanie 212 eksponatów – mówił Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

– Oprócz prac konstrukcyjnych, pracujemy również nad instalacjami, m.in. sanitarną, elektryczną. W płytach poukrywane są rurociągi kanalizacji, przepusty – dodał Tomasz Zagiczek, inżynier kontraktu z firmy PM Services Poland.

„To wyjątkowe centrum nauki, o jedynym takim profilu w Polsce”

Budynek Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma być gotowy pod koniec marca 2021 r. Znajdą się w nim multimedialne i oryginalne eksponaty związane z wodą i morzem. Właśnie trwa przetarg na wykonawcę wystawy. MCN w inspirujący sposób ma opowiadać m.in. o żegludze czy szkutnictwie. W centrum zaplanowano również 3 pracownie (biologiczno – chemiczna, fizyczno – mechatroniczna i modelarnia), ogólnodostępny taras widokowy na dachu (na wysokości 14 metrów) oraz planetarium.

– Wierzę, że wraz z powstaniem Morskiego Centrum Nauki Łasztownia będzie stawała się coraz bardziej atrakcyjną przestrzenią i pojawią się tutaj kolejne inwestycje. Chcemy, aby było to miejsce, w którym całe rodziny ze Szczecina, z Pomorza Zachodniego i przyjezdne, będą mogły spędzić czas w bardzo interesujący sposób. To wyjątkowe centrum nauki, o jedynym takim profilu w Polsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas wizyty na placu budowy.

Głównym wykonawcą prac jest firma Erbud. Kosztują 91 mln zł.