Projekcja genialnego „Brzdąca” w Starej Rzeźni rozpoczęła wydarzenie jakiego jeszcze w Szczecinie nie było! Przegląd Kina Pozytywnego „Feel Good” wystartował wczoraj i potrwa do niedzieli, 8 października.

Wydawałoby się, że seans filmu tak znanego jakim jest dzieło Charliego Chaplina z 1921 roku, nie wzbudzi dużego zainteresowania widzów. Jednak okazało się, że to był trafiony pomysł! Stowarzyszenie „in tractu”, czyli organizatorzy przeglądu przygotowali na wieczór otwarcia w Starej Rzeźni degustację win oraz projekcję z muzyką na żywo w wykonaniu Krzysztofa Baranowskiego z Teatru Polskiego. To zapewne sprawiło, że sala kinowa była wypełniona i co ciekawe wiek widzów był bardzo zróżnicowany. Najmłodsi, którzy zasiedli na widowni mieli 10 lat, a najstarsi ponad 60.

Zapytałem pianistę o jego wrażenia z tego wieczoru i powiedział mi, że są pozytywne: „Zawsze inspirująca jest dla mnie publiczność i jej reakcje, a te były czasem wręcz niezwykłe. Było kilka osób, które pierwszy raz oglądały seans z taperem. Ich podziękowania i prawie że wzruszenie faktem przeżycia takiego seansu dają wiele satysfakcji”.

Baranowski grał już do tego filmu wcześniej kilka razy. Dzieło to za każdym razem go porusza. „To jeden z piękniejszych filmów Chaplina, jest w nim wątek miłości, dobroci, marzeń, tradycyjne sceny pogoni i walki na śmierć i życie, aż w końcu happy end. Niesamowite jest to jak kino bez dialogów dziś oddziałuje na ludzi. Te emocje są grane tak sugestywnie, że bez problemu bawią i wzruszają także współczesnych widzów. Dziś były salwy śmiechu, ale też głośne westchnienia” - powiedział muzyk.

Organizatorzy nazwali swój przegląd seansami filmoterapii, zatem warto zaliczyć jak najwięcej punktów programu. W dalszej części planowany jest m.in. pokaz szwedzkiego kandydata do Oscara - filmu “Mężczyzna imieniem Ove” (5 października w Starej Rzeźni), bezpłatna projekcja polskiej krótkometrażówki „Totalna harmonia" (6 października w Cafe Hormon) oraz szczecińska premiera filmu dokumentalnego „Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reżyserii Erika Lieshouta (z udziałem Iggy Popa) połączona z quizem filmowym "Z jakiego filmu to scena?" (z nagrodami od Jameson Irish Whiskey) – również w Hormonie tego samego dnia. 

Na zamknięcie przeglądu zaplanowana jest projekcja filmu „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” w Starej Rzeźni, po której odbędzie się spotkanie z bohaterem obrazu - Aleksandrem Dobą, które poprowadzi Lech Moliński. Pełny program wydarzenia dostępny jest tutaj: