W projekcie Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego miasto zapisało zabudową mieszkaniową wielorodzinną jako dominująca na terenie dawnego stadionu Czarnych przy ul. Chopina. Co najmniej 25% działki musiałoby zostać przeznaczone na usługi sportu i rekreacji. Te proporcje nie podobają się osiedlowcom.

Stadion należy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który swoją bazę sportową rozwija przy ul. Tenisowej, więc obiekt przy ul. Chopina nie jest uczelni potrzebny. Od lat próbuje go bezskutecznie sprzedać. Inwestorów odstrasza jednak zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, że na tym terenie może być realizowana tylko funkcja sportowa.

„Musimy zabezpieczyć interesy mieszkańców nie deweloperów”

Pewnym kompromisem, o którym mówiło się już wcześniej, byłoby zezwolenie na budowę na części działki budynków mieszkalnych, a obok zachowanie boiska. Zapisy idące jeszcze dalej miasto zapisało w dyskutowanym właśnie projekcie Studium. Według nich mieszkaniówka mogłaby zająć nawet 75% stadionu, a pozostała część terenu nadal byłaby przeznaczona na sport i rekreację. Takie uregulowania nie podobają się radnym z osiedla Arkońskie-Niemierzyn.

– Jest to ewidentne przygotowanie gruntu pod zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Arkońskie-Niemierzyn-Chopina i wykreślenie zapisu o przeznaczeniu pod funkcje społeczne. Musimy zabezpieczyć interesy mieszkańców nie deweloperów. Nie ma naszej zgody na likwidację tego miejsca, ponieważ jest to zielona enklawa w tej okolicy, która mimo postępującej degradacji pozytywnie spełnia swoje funkcje społeczne (ludzie tu biegają, grają w bule czy siatkonogę). Miejsce to pozytywnie wpływa na ekosystem w okolicy, a szczególnie na retencję wody, ponieważ doprowadzenie boiska do ruiny stworzyło z tego miejsca naturalną łąkę – mówi Andrzej Radziwinowicz.

Wnioski o inne zapisy w Studium

Dlatego radni przygotowali swoje wnioski do Studium. Wnoszą o zachowanie zapisu o przeznaczeniu działki ze stadionem w 100% dla sportu i rekreacji, z utrzymaniem funkcji boiska sportowego i zakazem lokalizacji w tym miejscu budynków zamieszkania zbiorowego.

– Jako mieszkaniec najbliższej okolicy stwierdzam, że wokół mamy kompletny deficyt miejsc gdzie moglibyśmy wypoczywać, czy uprawiać sport. Jeśli pozwolimy, aby MPZP został zmieniony, to wtedy miejsce to zapełni się blokami mieszkalnymi, zieleń zostanie zniszczona i bezpowrotnie stracimy szansę, aby w przyszłości powstało miejsce, gdzie my mieszkańcy znajdziemy chwile wytchnienia od zgiełku miasta. Studium nie zabezpiecza ani zieleni, ani funkcji jaką ma pełnić to miejsce, a wręcz daje wolną rękę na deweloperskie eldorado. Boimy się, że już niedługo będziemy mieli sytuacje jak na terenie po boisku Pioniera, gdzie stworzono betonową pustynię, a zabudowa jest tak gęsta, że sąsiad przez okno może oglądać telewizję na odbiorniku sąsiada z bloku obok – tłumaczy Adam Lau, współautor wniosku.

Wnioski do Studium może wysyłać każdy mieszkaniec. Termin upływa 19 kwietnia. Najwygodniej zrobić to mailowo na adres: bppm@um.szczecin.pl. Szczegółowe informacje na stronie: http://konsultuj.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116284.asp.