Kreatywny biznes ulokowany jest nie tylko w nowoczesnych, wybudowanych od zera biurowcach czy obiektach handlowych. Na Pomorzu Zachodnim nie brakuje przykładów, jak stare, często zrujnowane obiekty zyskiwały zupełnie nowe życie po tym, gdy przedsiębiorcy zdecydowali się na inwestycje i ulokowanie tam swojej działalności.

Wieża Bismarcka według planów gotowa będzie w 2021 roku. Już teraz jest efekt wow

Dawna papiernia na Skolwinie, Stara Rzeźnia na Łasztowni, dawna fabryka Stoewera na Niebuszewie, a teraz bardzo ambitny plan modernizacji wieży Bismarcka. W Szczecinie i regionie nie brakuje przykładów, gdy stare obiekty otrzymywały nowe życie. To zwykle zadania kosztochłonne, ale efekty robią ogromne wrażenie, przyciągając turystów oraz klientów.

Wojciech Kłodziński, właściciel firmy Rentumi i inwestor w wieży Bismarcka, został nagrodzony wyróżnieniem „Twój biznes pod banderą sukcesu”, które przyznawane jest kreatywnym przedsiębiorcom. Nie da się ukryć, że plan renowacji wieży na Gocławiu jest innowacyjny, odważny i jak mówi sam Kłodziński, „szalony”.

– Mam z tego olbrzymią frajdę, niektórzy remontują stare samochody, a ja wybrałem ten zabytek. Ludzie reagują bardzo pozytywnie, widok ze szczytu wieży jest niesamowity, to prawdziwy efekt wow. Uwielbiam duże cele, bo to daje zwykle duże efekty. Czuję, że mieszkańcy nie mogą się doczekać, kiedy to miejsce będzie ogólnodostępne – mówi Wojciech Kłodziński. Wieża ma być oddana do użytku w 100. rocznicę swojego powstania, czyli w 2021 roku. Znajdą się tam: sala bankietowa, kawiarnia, punkt widokowy oraz przestrzeń plenerowa.

Stara Rzeźnia ożywiła Łasztownię, a rewitalizacja – fabryki Stoewera Niebuszewo

Jedną z najsłynniejszych rewitalizacji w regionie jest zaadaptowanie budynku dawnego zespołu rzeźni miejskich pod przestrzeń biurową, restaurację oraz instytucję kultury. W 2020 roku pięć lat kończy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Z inicjatywy prezes Grupy CSL, Laury Hołowacz, zdegradowany budynek na Łasztowni stał się architektoniczną perełką. Ta inwestycja była kołem zamachowym modernizacji tej części Szczecina.

Wrażenie robi także modernizacja budynku dawnej fabryki Stoewera na Niebuszewie.

– Na parterze tego budynku większość lokali ma charakter usługowy, wyżej ulokowane są biura. Staraliśmy się zachować oryginalne elementy budynku, jak belki stropowe czy cegła. Klimat loftowy robi wrażenie na klientach i gościach – mówi Jakub Łukomski, wiceprezes Modehpolmo II. Wiele inwestycji rewitalizacyjnych wspieranych jest środkami z Unii Europejskiej.