Przed jutrzejszą sesją rady miasta radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali konferencję prasową, na której domagają się wyjaśnienia, jaka przyszłość czeka filię nr 46 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Po pożarze budynku, w którym się mieściła, została przeniesiona do lokalu tymczasowego i według polityków PiS nic nie wskazuje na to, by filia ta miała wrócić w swoje dawne miejsce przy ul. Nad Odrą.


Radni PiS wypominają władzom miasta brak remontu biblioteki przy ul. Nad Odrą

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że miasto nie planuje – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – remontować siedziby filii bibliotecznej nr 46 przy ul. Nad Odrą w Szczecinie.

– W zakresie prac nie uwzględniono remontu pomieszczeń biblioteki. Mieszkania zostały wyremontowane, a filia nr 46 nadal działa w pomieszczeniu zastępczym przy ul. Romana. Pomysł, by została tam na stałe, jest niezrozumiały. Biblioteka miała wrócić na ul. Nad Odrą – mówił Maciej Ussarz z Prawa i Sprawiedliwości. – Mieszkańcy mają wątpliwości, czy utrzymana zostanie filia nr 46. Apelujemy o podjęcie natychmiastowych decyzji odnośnie remontu.

– Biblioteka aktywizuje lokalną społeczność i chcemy zapewnienia, że ta filia zostanie wyremontowana. Te zapewnienia padały, ale nie widać tego w czynach. Oczekujemy, że deklaracje zostaną spełnione przed podjęciem uchwały dotyczącej nowej filii, która ma powstać na Wrzosowym Wzgórzu – mówiła radna Agnieszka Kurzawa z PiS.

Radny Żylik deklaruje, że będą dwie filie na jednym osiedlu. „Trzeba przybliżać książkę do mieszkańców”

Radny Bezpartyjnych Mirosław Żylik kilka dni temu poinformował w mediach społecznościowych, że biblioteka działająca przy Wrzosowym Wzgórzu nie będzie już obiektem tymczasowym, a nową pełnoprawną filią.

„Jako radny miejski i osiedlowy chciałbym poinformować, że dzięki mojej inicjatywie i zabiegom oraz państwa wsparciu powstanie nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na najbliższej Sesji Rady Miasta Szczecin procedowana będzie Uchwala nr 86/21 w sprawie zamiaru utworzenia filii nr 55 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Józefa Romana 20/U1 na osiedlu „Wrzosowe Wzgórze”, napisał na swoim Facebooku Żylik.

W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl radny przyznał, że możliwe jest, że dwie filie będą działały na jednym osiedlu.

– Otrzymałem deklarację, że ta filia zostanie zachowana. To jest bicie piany. Jestem za tym, żeby działały dwie filie na osiedlu i żeby przybliżać książkę do mieszkańców – mówi radny Żylik.

Sesja rady miasta, podczas której dyskutowany będzie temat bibliotek, odbędzie się w najbliższy wtorek.