To było jedno z najważniejszych i prawdopodobnie najhuczniejszych wydarzeń w XV-wiecznym Szczecinie. Z okazji 528. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na spacer śladami książęcej pary oraz projekcję filmu z archiwalnymi zdjęciami zamku i Szczecina.

Książę Bogusław X poślubił Annę Jagiellonkę dokładnie 2 lutego 1491 roku. Huczna uroczystość odbyła się w Zamku Książąt Pomorskich. Wiadomo, że trwała dwa dni. Wraz z Anną Jagiellonką do zamku przybył jej dwór, a wraz z nim pojawiła się moda na bogate stroje oraz słuchanie muzyki.

W sobotę (2 lutego), czyli dokładnie w 528. rocznicę tych wydarzeń, można się wybrać na spacer z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, który podzieli się z zainteresowanymi wieloma ciekawostkami dotyczącymi zarówno księcia, jak i księżnej Anny.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 w Holu Wschodnim Zamku (wejście A) od pokazu filmu „Zamek Szczeciński” z archiwalnymi zdjęciami Szczecina (33 min). To unikalny dokument ukazujący historię zamku i powojenne losy centrum naszego miasta. Autorem materiału filmowego, powstałego w latach 1958-61, jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku, poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo przedstawiono w 2013 roku w 100-lecie urodzin ich autora.

Po projekcji zaplanowano pokaz slajdów dotyczący rocznicy ślubu oraz spacer po zamkowych dziedzińcach. Przewodnik oprowadzi i opowie m.in. o zegarze zamkowym, płycie erekcyjnej ks. Barnima XI, płycie nagrobnej ks. Barnima III, zegarach słonecznych, z kolei na dziedzińcu menniczym będzie można posłuchać o figurze biskupa Ottona z Bambergu, płycie erekcyjnej książąt Filipa II i Franciszka I i dawnym kościele św. Ottona. Zwiedzanie zakończy się przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

Udział jest bezpłatny.

ZOBACZ TEŻ: W weekend w Szczecinie dzieje się! Oto 39 najlepszych wydarzeń [sporo za darmo]