Osoby wyjeżdżające do uzdrowiska lub posiadające zlecenie od lekarzy podstawowej opieki medycznej mogą wykonać bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Należy pamiętać, że na pobranie wymazu trzeba umówić się telefonicznie

 

Bezpłatne testy w punktach pobrań mogą wykonać osoby wyjeżdżające do uzdrowiska na skierowanie z NFZ (od 15 czerwca 2020 warunkiem koniecznym do rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywnym wynik testu diagnostycznego) oraz posiadające zlecenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na pobranie wymazu trzeba się umówić telefonicznie. Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL.

W Szczecinie bezpłatne testy można zrobić w dwóch punktach:

– w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej (w godzinach 12:00–14:00, tel: 91 425 30 10);

– w Szpitalu Klinicznym nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich (w godzinach 15:00–21:00 od poniedziałku do piątku i od 9:00 do 13:15 w weekend, tel, 606 987 235).

Zaleca się, by do punktu pobrań podjechać własnym samochodem i na czas badania z niego nie wysiadać. Osoby podejrzewane o zakażenie, kierowane na test przez lekarza POZ, nie mogą korzystać z komunikacji publicznej, obowiązuje je reżim sanitarny jak dla kwarantanny.

W województwie zachodniopomorskim jest obecnie 20 punktów, w których pobierany jest materiał do testów w kierunku koronawirusa: po jednym w Barlinku, Białogardzie, Choszcznie, Drawsku Pomorskim, Goleniowie, Gryficach, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Nowogardzie, Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Sławnie, Stargardzie, Szczecinku, Świnoujściu i Wałczu oraz po dwa punkty w Koszalinie i Szczecinie. Obecnie trwają starania, by uruchomić kolejne punkty, w tym w Szczecinie, szczególnie na Prawobrzeżu.