– Wygrywaliśmy Szczecin Match Race cztery razy z rzędu, w naszym mieście pływa nam się najlepiej, bo widzimy często nasze rodziny kibicujące z brzegu. To świetna mobilizacja – mówi Patryk Zbroja, adwokat i jeden z najlepszych regatowców w Polsce. Jego drużyna Patryk Zbroja Yacht Racing Team w światowym rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (World Sailing) w formule match racing zajęła szóste miejsce. – Potencjał Szczecina jako miejsca przyjaznego żeglarzom jest ogromny i widać te zmiany z roku na rok. Zauważają je również osoby spoza Szczecina, które przyjeżdżają tu pływać – mówi jeden z najbardziej utytułowanych szczecińskich żeglarzy.

Regatowy team ze Szczecina w top 10 światowego rankingu!

Regaty Szczecin Match Race były powiązane z inauguracją sezonu żeglarskiego w Szczecinie. To wydarzenie, które zyskuje coraz większe uznanie w świecie żeglarskim, gromadząc zespoły z całego globu. W tym roku do Szczecina przybyły załogi m.in. z Czech, Estonii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii. W swoim rodzinnym mieście niepokonani pozostali jednak Patryk Zbroja i jego team. Szczeciński regatowiec już czwarty raz obronił tytuł w mieście. Obecnie Patryk Zbroja Yacht Racing Team zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce światowego rankingu World Sailing w swojej formule. To efekt wielu lat pracy:

– Moje doświadczenie żeglarskie z biegiem czasu rosło, od czasów studenckich przez lata młode i z przyjaciółmi podjęliśmy decyzję o stworzeniu załogi, która będzie mogła rywalizować w różnego rodzaju konkursach. Na początku były to regaty flotowe, czyli takie, gdzie wszyscy startują z jednego miejsca, skomplikowana formuła nie dawała nam wystarczającej frajdy. Obserwowaliśmy rozwój match racingu, etymologicznie to rodzaj regat z XIX wieku, startują tylko dwie załogi, jest to więc bardziej klarowna dyscyplina, bo łatwiej jest ocenić, jak załoga lepiej radzi sobie na wodzie. Rywalizacja jest emocjonująca, dynamiczna, walczymy nie tylko z czasem, ale istotą jest być szybciej od naszego konkurenta – tłumaczy Patryk Zbroja.

fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Zawody matchracingowe odbywają się na kilku poziomach – różnią się one stopniem trudności, ale i liczbą punktów klasyfikacyjnych. – Wspinaliśmy się w rankingu światowym i udało się dwa lata temu dostać się do pierwszej dziesiątki. Ranking jest bardzo zmienny, byliśmy już na szóstym miejscu. Regaty odbywają się bardzo często, ale ze względu na to, że mają one miejsce w różnych częściach świata, a my jesteśmy ludźmi zapracowanymi, to nie udaje nam się być wszędzie – dodaje Patryk Zbroja, który jednocześnie jest wziętym prawnikiem zajmującym się m.in. gospodarką morską.

Więcej regat turystycznych na Wałach Chrobrego? Białe żagle zawsze budzą pozytywne skojarzenia

Według naszego rozmówcy Szczecin to miasto, którego morska tożsamość jest coraz bardziej widoczna, co przekłada się na liczbę wydarzeń. Warto byłoby jednak zwrócić uwagę na lokalizację imprez. Naturalną przestrzenią do organizacji widowiskowych wydarzeń są okolice Łasztowni i Wałów Chrobrego.

fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

– Szczecin ma pole do zagospodarowania, jeżeli chodzi o imprezy żeglarskie, i nie powinniśmy ograniczać naszej świadomości tylko do The Tall Ship Races. Należy docenić fakt rozwoju Łasztowni i powstanie mariny na Wyspie Grodzkiej, ten rejon miasta jest bardziej ożywiony. Chciałbym, żeby odbywało się więcej żeglarskich imprez na Wałach Chrobrego, to jest trudny akwen do nawigowania, wiem to z własnych doświadczeń, ale to nie muszą być regaty wyczynowe, ale np. turystyczne – mówi Patryk Zbroja. – Wały Chrobrego mogą być wspaniałą żeglarską areną w samym centrum Szczecina.

Integracja wszystkich inicjatyw pod marką Sail Szczecin może zostać skutecznie wykorzystana do tego, by żagli na Wałach Chrobrego było jeszcze więcej, wtedy będzie można oglądać jednostki z bulwarów, z Łasztowni, z Trasy Zamkowej. Białe żagle na wodzie zawsze powodują pozytywne emocje u każdego obserwującego – dodaje Patryk Zbroja.

Finał Szczecin Match Race tradycyjnie odbywa się właśnie na Wałach Chrobrego. W harmonogramie żeglarskich wydarzeń jest więcej inicjatyw organizowanych w tym miejscu. Mnóstwo jednostek zacumuje przy nabrzeżach w centrum Szczecina już w połowie czerwca, kiedy będą się odbywać Dni Morza.

fot. Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Szczecin żeglarską marką

Sail Żeglarski Szczecin to nowy projekt, uruchomiony wraz z rozpoczęciem sezonu żeglarskiego. Znacznie ułatwi on szukanie informacji o wydarzeniach żeglarskich w naszym mieście. – Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych będziemy zbierać informacje o kalendarzu imprez żeglarskich, aktualnościach i wiadomościach z żeglarskiego świata. Będzie można tam znaleźć nie tylko terminarz regat, ale także imprez dodatkowych, takich jak Dni Morza, koncerty szantowe czy festiwale filmowe. A oprócz tego marynistyczna ekipa będzie obecna na wydarzeniach żeglarskich z leżaczkami i garścią świeżych żeglarskich wiadomości – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://sail.szczecin.eu/.