W nocy z czwartku na piątek rozpoczyna się żałoba narodowa po zmarłym, byłym premierze Janie Olszewskim. Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości chcą by postać polityka została odpowiednio uhonorowana w przestrzeni Szczecina. – Złożyłem w biurze Rady Miasta projekt, by imieniem Jana Olszewskiego nazwane zostało rondo u zbiegu alei Wojska Polskiego, ul. Arkońskiej, Spacerowej i Szafera – mówił Dariusz Matecki, polityk klubu radnych PiS w szczecińskiej Radzie Miasta.

Jan Olszewski pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów w latach 1991-1992. Misję budowy Rządu RP przejął po Janie Krzysztofie Bieleckim. Zmarł 7 lutego 2019 roku. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby Jan Olszewski był patronem budowanego właśnie ronda w al. Wojska Polskiego:

– Dla wszystkich radnych Prawa i Sprawiedliwości zmarły Premier był wielkim autorytetem – mówił Dariusz Matecki.

– W latach 80. ten człowiek, wybitny prawnik, był wzorem niedoścignionym, pomagał działaczom Solidarności i opozycji demokratycznej. Był prawdziwą ostoją patriotyzmu i Szczecin zasługuje na to, by to rondo miało jego imię, to człowiek, który zrobił wybitnie wiele dla całej Polski – dodawał radny Leszek Duklanowski.

Na konferencji obecny był również radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Zbigniew Bogucki, który wyraził poparcie klubu sejmikowego dla inicjatywy miejskich radnych. Projekt uchwały został złożony w biurze Rady Miasta i będzie rozpatrywany w najbliższych tygodniach.