Miasto zapowiada zmiany w projekcie przebudowy ul. Energetyków. W rejonie skrzyżowania z ul. Celną powstanie przystanek tramwajowy i przejście dla pieszych, łączące rejon nabrzeży po obu stronach Mostu Długiego.

- Opracowana koncepcja, w znaczący sposób ułatwi komunikację pieszą jak i rowerową, wzdłuż nadodrzańskiego szlaku z bulwarami. Przede wszystkim, skróceniu ulegnie czas przejścia w ciągu Łasztownia i Kępa Parnicka, gdzie w najbliższym czasie powstaną nowe osiedla mieszkaniowe oraz przystanek Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – podkreśla Piotr Zieliński, rzecznik prasowy spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Zmiany będą wprowadzane na etapie prac budowlanych

Komunikat miasta w tej sprawie jest odpowiedzią na wczorajszą publikację szczecińskiej „Gazety Wyborczej”, w którym zaproponowano podobne rozwiązania. Wcześniej nie znalazły się one w projekcie przebudowy Energetyków i okolicznych ulic, który był podstawą rozstrzygniętego przetargu na wykonawcę (niedawno ruszyły pierwsze prace). Miasto zapewnia jednak, że decyzje o docelowym wprowadzeniu opisanych korekt, zapadły już jesienią ubiegłego roku.

- Zmiany w tym zakresie zaproponowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie, po otrzymaniu dokumentacji projektowej z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin. Decyzje o realizacji zapadły już we wrześniu 2020 r. Z uwagi na konieczność uruchomienia postępowania przetargowego, zdecydowano się jednak nie modyfikować dokumentacji na tym etapie, tak aby nie odsuwać w czasie całego postępowania. Podjęto zatem decyzję, że zmiany zostaną wprowadzone na etapie prac budowlanych – tłumaczy Piotr Zieliński.

To część przebudowy układu dróg na Międzyodrzu

Chodzi o projekt przebudowy ulic: Energetyków, Władysława IV, Spichrzowej, Zbożowej, Celnej, Świętego Floriana, części ulicy Bytomskiej oraz Bulwaru Śląskiego i Gdańskiego. Największą zmianą będzie budowa dużego, czterowlotowego, owalnego ronda na wysokości skrzyżowania ul. Energetyków z ul. św. Floriana (przy Kościele pw. Św. Trójcy i stacji paliw).

Na razie powstało tymczasowe rondo, którego wyznaczenie było konieczne ze względu na zamkniecie ulic Bulwar Śląski oraz Bulwar Gdański. Trwają tam pierwsze prace w ramach inwestycji, która potrwać ma do maja 2023 r.

Wykonawcą jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Nadzór nad realizacją prac sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.