Radni Koalicji Obywatelskiej chcą, by pracownicy żłobków i przedszkoli byli poddawani testom na koronawirusa. Podobna procedura w ubiegłym tygodniu została wprowadzona w Łodzi, dzięki czemu wykryto wielu potencjalnych nosicieli wirusa. Badania te zostały jednak szybko zakwestionowane. Jak wyglądać będzie sytuacja w Szczecinie? Problem został poruszony w czasie wtorkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl”.

„Sanepid oraz wojewoda powinni wyrazić zgodę na profilaktyczne przetestowanie pracowników”

Magistrat zdecydował się na otwarcie większości żłobków i przedszkoli na terenie Szczecina. Placówki opiekuńcze działają jednak w specjalnym trybie sanitarnym, o czym na łamach portalu wSzczecinie.pl napisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dzieci nie mają dosępu do niektórych zabawek, a części wspólne są regularnie dezynfekowane. Radni Koalicji Obywatelskiej dodatkowo chcą, by pracownicy żłobków i przedszkoli zostali poddani badaniom pod kątem koronawirusa.

– W trosce o zdrowie mieszkańców Szczecina, zarówno pracowników oświaty, rodzin dzieci uczęszczających do przedszkoli, zwracamy się z prośbą o skierowanie wniosku do Wojewody Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej o profilaktyczne przebadanie wszystkich pracowników oświaty w szpitalnych laboratoriach. Troska o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców powinny być priorytetem wszystkich samorządowców, niezależnie od barw partyjnych. Uważamy, iż w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców sanepid oraz wojewoda, który sprawuje nad nim nadzór, powinien wyrazić zgodę na profilaktyczne przetestowanie pracowników – czytamy w interpelacji Koalicji Obywatelskiej.

Testów dla opiekunów i nauczycieli oczekuje także Związek Nauczycielstwa Polskiego, który sformułował apel do wszystkich samorządów. Lokalny oddział ZNP nie zabiera jednak głosu w tej sprawie.

Radny PiS apeluje o zdrowy rozsądek. „Mija się z celem badanie codziennie czy co dwa dni”

Temat bezpieczeństwa żłobków i przedszkoli poruszony został także we wtorkowym wydaniu programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– To bardzo delikatny temat. Miasto podeszło do zagadnienia bardzo odpowiedzialnie i poszczególne przedszkola były otwierane etapami, a dzisiaj otwarte są prawie wszystkie. Nie było skarg, jeżeli np. chodzi o nieprzyjęcie dziecka. W żłobkach przez pewien moment brakowało miejsc, ale wszystko wraca do normy. Jestem zwolennikiem testów dla nauczycieli, tak jak dla lekarzy i pielęgniarek, nie wiadomo, dlaczego to się nie dzieje – mówił Mariusz Bagiński z Bezpartyjnych.

Tryb powracania placówek opiekuńczych do funkcjonowania nie podoba się radnym Prawa i Sprawiedliwości: – Wątpliwości trzeba wyjaśniać na bieżąco i podejść do decyzji odpowiedzialnie, a nie prowadzić „wywiad facebookowy”, to był niesmaczny i szybki atak. Pan prezydent powoli, placówka po placówce, otwiera żłobki i przedszkola. Trzeba osoby podejrzane o zakażenie testować. Mija się z celem codziennie czy co dwa dni testowanie nauczycieli czy lekarzy, wszystko to powinno się odbywać z zachowaniem zdrowego rozsądku – mówił Marcin Pawlicki z Prawa i Sprawiedliwości.