Studenci z Uniwersytetu Szczecińskiego razem z Eneą Operator zapraszają do wspólnej akcji ekologicznej. W sobotę (23 października) na Jasnych Błoniach będą wymieniać elektrośmieci na sadzonki kwiatów. Aby otrzymać rośliny, wystarczy przynieść z domu stare telefony, ładowarki, niedziałający sprzęt elektroniczny czy drobne AGD. Dla tych, którzy przyniosą dużo „gratów”, przygotowano wyjątkową niespodziankę.

 

Celem akcji jest zbiórka elektrośmieci, za które otrzymamy sadzonki kwiatów. Przynieść można mały sprzęt AGD (np. czajnik czy toster), sprzęt RTV, sprzęt i akcesoria komputerowe, ładowarki, telefony komórkowe, smartfony, tablety oraz inne urządzenia na prąd lub baterie, które leżą nieużywane.

Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2008 roku i organizowane jest przez Radę Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Inspiracje Młodych.

– Wiosenna edycja akcji „Kwiat za grat” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy wspólnie ze studentami uruchomić po raz pierwszy w tym roku edycję jesienną. Będziemy obdarowywać mieszkańców Szczecina m.in. sadzonkami magnolii, która jest symbolem miasta. Chcemy, by w stolicy Pomorza Zachodniego, wiosną zakwitło jeszcze więcej tych przepięknych roślin – dodaje Monika Błaszyk, rzecznik prasowy Szczecińskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Sadzonki kwiatów są jedynie symbolicznym podziękowaniem za przyniesienie elektrośmieci. Każda rodzina, niezależnie od ilości przyniesionego sprzętu, otrzyma jedną lub dwie sztuki.

– Postanowiliśmy wyróżnić wyjątkowo przykładnych szczecinian przynoszących dużo „gratów” i nagrodzić ich specjalnymi sadzonkami. W jesiennej edycji Enea Operator przygotowała wyjątkową niespodziankę – informuje Anna Krukowska, koordynator akcji z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Akcja „Kwiat za grat” odbędzie się w sobotę, 23 października, na parkingu przy Pomniku Czynu Polaków w godz. 10:00-14:00.