Najpierw sprzątanie, potem czytanie. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Książka za worek śmieci”, do której po raz pierwszy dołączył również Szczecin. W naszym mieście w najbliższy weekend mieszkańcy wspólnie posprzątają zielony teren między ul. Odzieżową a Księżnej Salomei. Na zaangażowanych uczestników w nagrodę będą czekały książki.

 

Ogólnopolska akcja narodziła się w Gryfinie

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki, wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.

– Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia – opowiada Anna Jaklewicz.

Będzie sprzątać cała Polska

Tegoroczną edycję „Książki za worek śmieci” zaplanowano już w sobotę, 18 września. Po raz pierwszy odbędzie się ona we wszystkich województwach Polski. Na mapie akcji znalazł się też Szczecin.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Na zarejestrowanych uczestników czeka aż 1000 książek.

W naszym mieście w ramach akcji sprzątany będzie zielony teren między ul. Odzieżową a ul. Księżnej Salomei. Zbiórka w sobotę, 18 września, o godzinie 10.00 przy ul. Odzieżowej 15-16, na placu przy skarpie. Szczegóły akcji i linki do rejestracji dostępne na stronie: https://www.facebook.com/events/239158781457923