Miasto Szczecin zamierza dokapitalizować Port Lotniczy Szczecin – Goleniów kwotą 34 mln zł, płaconą w ratach przez dziewięć najbliższych lat. Urząd Marszałkowski do 2028 r. chce przeznaczyć na ten cel 40 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że wesprze w tym roku 14 polskich lotnisk (również to w Goleniowie) łączną kwotą w wysokości 142 mln zł.

Samorządowcy alarmowali

Finansowa pomoc jest niezbędna, bo przez epidemię koronawirusa wszystkie lotniska popadły w poważne tarapaty. Zawieszenie lotów pasażerskich pozbawiło je przychodów, a koszty utrzymania infrastruktury są wysokie.

Marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek alarmowali ostatnio, że lotnisku w Goleniowie grozi nawet upadłość. Podkreślali, że jego utrzymanie od lat spoczywało na barkach samorządowców i apelowali o rządowe wsparcie. Wraz z burmistrzem Goleniowa wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, z wnioskiem, o podjęcie niezbędnych działań umożliwiających dalsze funkcjonowanie spółki zarówno w zakresie uruchomienia bieżących rekompensat, jak i deklarowanych środków na pomoc inwestycyjną.

Jest obietnica rządu

Rząd zdaje sobie sprawę z tego problemu. W piątek padły zapewnienia o pomocy finansowej dla 14 najważniejszych lotnisk w Polsce, w tym również portu w Goleniowie. Przygotowywane jest w tej sprawie rozporządzenie ministra infrastruktury. Łączna kwota do podziału ma wynosić 142 mln zł.

– W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy – mówił Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Udziałowcem lotniska w Goleniowie jest podmiot państwowy – Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Niedawno zobowiązał się on do przekazania 108 mln zł na działalność inwestycyjną, czyli rozbudowę lotniska w Goleniowie. Do tej pory projekt ten nie został jednak notyfikowany w Unii Europejskiej.

Szczecin znalazł pieniądze na ten cel

Wsparcie na działalność bieżącą lotniska zapewnić chce Gmina Miasto Szczecin. Chodzi o 10 mln zł w tym roku, a do końca 2028 r. – łącznie 34 mln zł. Projekt zmian w budżecie pozwalających na takie dokapitalizowanie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów pojawi się w przyszłym tygodniu na sesji Rady Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę, że ta kwota nie rozwiąże wszystkich problemów lotniska – mówi prezydent Krzystek. – Tylko kompleksowe działania oraz pomoc rządu mogą powstrzymać upadłość lotniska w Goleniowie.

ZOBACZ TEŻ: Lotnisku w Goleniowie grozi upadłość. "Apeluję do premiera o natychmiastowe działania w zakresie realnego wsparcia"