Najstarsza drukowana kronika Szczecina z 1613 roku doczekała się pierwszego pełnego polskiego wydania. „Historyczny opis miasta Szczecina” autorstwa Paula Friedeborna jest teraz bezpłatnie dostępny dla każdego.

Trzytomowe dzieło XVII-wiecznego sekretarza, rajcy i burmistrza miasta zostało wydane przez Zamek Książąt Pomorskich dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

– Publikacja otwiera nowy rozdział w badaniach nowożytnych dziejów dawnego Szczecina i Pomorza – podkreśla Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich. – Z pewnością wpłynie na kształt i kierunek działań podejmowanych zarówno przez akademików, jak i poza murami uniwersytetów. Kronika Friedeborna jest bowiem nie tylko cennym źródłem wiedzy, dającym dostęp do ogromnej liczby ciekawostek i intrygujących informacji o przeszłości, ale przede wszystkim utworem literackim, dostarczającym czytelnikowi wiele emocji, inspiracji, a także rozrywki.

Kronika tym cenniejsza, że pod koniec II wojny zaginęły miejskie akta

Z inicjatywą wydania dzieła Friedeborna w języku polskim wystąpili w 2018 r. prof. dr hab. Paweł Gut, dr Janina Kosman, dr Radosław Pawlik i Alicja Kościelna. W tłumaczeniu uczestniczyli dr hab. Rafał Simiński, Jerzy Grzelak, dr hab. prof. US Agnieszka Gut i dr Małgorzata Cieśluk. Publikację zrecenzowali: prof. dr hab. Radosław Gaziński z US, prof. dr hab. Elwira Buszwicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prof. US Barbara Komenda-Earle, dr hab. prof. US Paweł Gut i prof. Edward Rymar.

– Kronika jest dojrzałym dziełem historycznym napisanym przez urzędnika miejskiego, który znał miasto, jego administrację i sposób funkcjonowania organizmu miejskiego. Miał również z racji pełnionych funkcji dostęp do dokumentów przechowywanych w miejskim archiwum. Co więcej, sam tworzył dokumenty, co powodowało, że umiał je odpowiednio odczytywać i interpretować. Wartość naukową kroniki, szczególnie dla czasów, w których żył jej autor, wzmacnia dodatkowo fakt, że pod koniec II wojny światowej zaginęły akta miasta Szczecina – tłumaczy prof. Radosław Gaziński.

Kim był autor?

Paul Friedeborn żył w latach 1571-1637. Od 1630 roku był burmistrzem Szczecina. Wcześniej pełnił funkcję notariusza cesarskiego, sekretarza i rajcy miejskiego.

– Książę Bogusław XIV, ostatni władca Pomorza z dynastii Gryfitów, docenił jego zdolności polityczne i administracyjne – w 1624 roku powołał go do Rady Książęcej, a sześć lat później do Kolegium Radców Ziemskich. Wykształcenie, zajmowane stanowisko oraz wykonywane czynności sytuowały autora kroniki wśród elity intelektualnej Szczecina i Pomorza – mówił dr hab. prof. US Paweł Gut.

O szczegółach publikacji będzie można posłuchać podczas spotkania z zespołem badaczy zaangażowanych w ten projekt. Odbędzie się ono w Zamku w środę, 16 listopada, o godzinie 17.30.

Publikacja dostępna bezpłatnie

Kronikę można przeczytać w wersji pdf na stronie Zamku: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/bez-kategorii/historyczny-opis-miasta-szczecina/. Są też bezpłatne papierowe wydania, po wcześniejszym złożeniu wniosku o ich udostępnienie na adres zamek@zamek.szczecin.pl.