Baltic Neopolis Orchestra zaprasza już pod koniec września na otwarcie sezonu artystycznego 2021/2022. Zaplanowano dwa koncerty, podczas których połączone siły BNO i Filharmonii z Częstochowy zaprezentują twórczość wybitnego wiedeńskiego kompozytora.

 

Rozpoczęcie sezonu artystycznego to jednocześnie powrót cyklu Wielcy Koncertmistrzowie, który działa od 11 lat i jest jednym z najbardziej prestiżowych projektów Baltic Neopolis Orchestry. Podczas koncertów w ramach tego cyklu orkiestrze na scenie towarzyszyli najwybitniejsi koncertmistrzowie z Polski i świata, m.in.: Vasko Vassilev, Igor Yuzefovich, Lars Bjornkjaer, Daniel Stabrawa, Jan Stanienda, Marat Bisengaliev, Carmine Lauri czy Agata Szymczewska. W tym roku u boku Baltic Neopolis Orchestra podczas nadchodzących koncertów cyklu Wielcy Koncertmistrzowie usłyszymy Emanuela Salvadora oraz Adama Klocka – znakomitego polskiego dyrygenta i wiolonczelistę, dyrektora artystycznego częstochowskiej filharmonii. I to właśnie ich usłyszymy podczas inauguracji sezonu.

– Na koncercie wykonamy tylko utwory Franciszka Schuberta. Zainspirowało nas to, że za jego czasów były spotkania, które nazywały się Schubertiady. Przyjaciele i melomani spotykali się, spędzali razem czas, słuchali koncertów, biesiadowali i my chcielibyśmy zaproponować to samo w Szczecinie – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestry. – Zagramy dwa utwory, oba w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Będzie to kwintet smyczkowy C-moll z wiodącą partią skrzypiec i wiolonczeli, jeden z najpiękniejszych utworów, które kiedykolwiek słyszałam. Dołożyliśmy do tego kwartet smyczkowy, tak że myślę, że oba utwory będą miały premierę, jeżeli chodzi o orkiestrę smyczkową.

Szansa dla młodych muzyków

Oprócz fenomenalnych solistów i orkiestry, wystąpią również uczestnicy projektu „stART – cykl koncertów”, który jest zarówno cyklem koncertów, jak i programem edukacyjnym Baltic Neopolis Orchestry. Od tego roku głównym mecenasem projektu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt co roku daje możliwość młodym, profesjonalnym muzykom wystąpienia wraz z wybitnymi artystami w dedykowanym dla nich cyklu koncertów kameralnych, solowych oraz w najbardziej prestiżowych koncertach orkiestry BNO.

Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na rozpoczęcie sezonu 24 września do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana oraz 26 września o godz. 19:30 do kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

Bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w serwisie bilety.fm.